Jump to content

Türk Öğrenciden Müthiş İcat

candemiruzun

Recommended Posts

20090525084525_flood_rescue_bottle6.jpg

İsveç Umea Üniversitesi bünyesindeki Dizayn Enstitüsü'nde master öğrencisi olan Türk tasarımcı Ceren Bagatar, deprem ve sellerin vurduğu afet yerleri ile temiz su sıkıntısı çeken gelişmemiş bölgeler için 'Rescue Bottle' (Kurtarma Şişesi)'ni geliştirdi.

Kirli suyu her açıdan temiz hale getiren icat sayesinde, savaş alanları ile sel ve depremlerin meydana geldiği afet bölgelerinde, temiz su yokluğundan kaynaklanan hastalıkların yayılması engellenmiş olacak. Kurtarma Şişesi'nin çalışması 'ters osmosis' prensibine dayanıyor. Su, özel bir zar aracılığıla daha yüksek yoğunluktaki bir bölgeden daha düşük yoğunluğa sahip bir bölgeye geçiyor. Buradaki özel zar, kirli sudaki gözle görülen ya da görülmeyen bütün katı, bozuk ve tehlikeli kısımları ayırıyor. Zarın öbür tarafında ise içilebilecek kalitede temiz su kalıyor. Sıradan bir filteden geçirilen ya da kaynatılan su, hala mikrop içerebilecekken, Kurtarma Şişesi'nde dönüştürülen su, tamamen mikroplardan arındırılmış olarak yeniden kullanıma sunuluyor.

Ceren Bagatar'ın buluşunun diğer bir kritik özelliği ise, kirli suyu temize dönüştürürken ishale neden olan maddeleri tamamen yok edebilmesi. Böylece arıtılmış sudaki 'besleyici' özellik daha da artıyor. Susuzluk yaşamış hastalarda, glukoz, sodyum klorür, potasyum klorür ve disodyüm hidrojen sitrat gibi maddeler, tedavinin gerçekleşmesi için vücuttan elimine edilir. Bağatar'ın geliştirdiği cihaz, kirli suyu temize dönüşütürürken bu maddeleri de imha ediyor. 'Eloktrolit' olarak da bilinen bu maddeler, su kıtlığının yaşandığı bölgelerde sıkça rastlanan akut ishal ve kolera vakalarında tedavi için vücuttan yok ediliyor. x

ULAŞILMASI GÜÇ YERLERE KOLAYCA TAŞINABİLİYOR

Kurtarma Şişesi, bir şarj ömrü boyunca 500 mililitre suyu temizleyebiliyor. 15 şarj süresinden sonra 7,5 litre temiz, güvenli ve berrak su elde edilebiliyor.

Ceren Bagatar, Kurtarma Şişesi'nin mülteci kamplarında ve afet bölgelerindeki çadır kentlerde kullanımının çok kolay olduğunu, değişik ağızlıklarıyla beraber 20 - 50 dolar'a mal olabileceğini söyledi. Bagatar, Kurtarma Şişesi'nin ulaşılması güç bölgelere de kolaylıkla taşınabildiğini ifade etti.

İnternetteki bilim sitesi Softpedia'nın editörlerinden Florin Tibu, Kurtarma Şişesi'nin oldukça faydalı bir cihaz olarak dikkat çektiğini, mümkün olduğunca çabuk genel kullanıma başlanmasını ümit ettiğini kaydetti.

Ceren Bagatar'ın tasarımı, Mart ayında yapılan 'Küresel Su Krizine Çözüm' konulu Aspen Dizayn Yarışması'nda ilk 7'ye kaldı. Söz konusu yarışmaya 27 ülkeden 115 üniversite, 225 proje ile katılmıştı.

_________

veteknoloji

ne türkü yha türklükmü kalmıştır adamda bende türkiyede yaptılar sandım eski gürbetciler türktü çocukları yaşadığı ülkeyi benimsedi türk demeyin şunlara

Gurbetçi olduğunu nereden biliyorsun? Yurtdışına daha iyi eğitim görmek için de gidilebilir. Yurtdışına eğitim için gitmek vatanını satmak mı yani?

Böyle şeylerle zaten yıllardır birbirimizle kavga etmişiz, birbirimizden nefret etmişiz, bölünmüşüz.Hala ilerleyemiyoruz,yerimizde sayıyoruz, hatta geriliyoruz.

Türkiye'de yapsa çok daha güzel olurdu tabii, o ayrı.

Fakat Türkiye'nin eğitim şartlarını biliyoruz üniversite mezunları bile açıkta, iş bulamıyor çoğu.

Türkiye'yi bu kadar savunmadan önce Türkiye'deki eğitim sistemini ve imkanlarını diğer ülkelerle karşılaştır bence.

Ama ondan önce Türkçe'ni bir düzelt.Türkçe'de ne zamandan beri "yha" diye bir kelime var? Türkçe'yi doğru düzgün kullanmadan gelmiş burada milliyetçilik yapıyorsun.

ne türkü yha türklükmü kalmıştır adamda bende türkiyede yaptılar sandım eski gürbetciler türktü çocukları yaşadığı ülkeyi benimsedi türk demeyin şunlara

ya sen misin Türk? "yha" "gürbetçiler" diyerek mi sahip çıkıyorsun ülkene ve kültürüne??? :( önce dilini kullanmayı öğren ondan sonra ona buna çamur at!!!

bak gördün mü insanlara ne kadar kolay laf atılıyor? dostum yapma böyle, yakışmıyor sana...

Hep o Türk yaptı bu Türk yaptı diye seviniyoruz gururduyoruz ama gel gör ki olay eğitimde bitiyor.

Dış ülkelerin eğitim anlayışı farklı daha çoçuk 3 yaşındayken anaokuluna gidiyor.

3 sene anaokulu'nu okuyor hani deriz ya "ağaç yaş iken eğilir" onlarda bunu yapıyor.

Türkiye'deki eğitim sistemi komple değişmeli o da zor.

Oku oku nereye kadar birazda tecrübe lazım mesela 3 gün okul 3 günde staj tarzında 1 şeyler olabilir.

Her neyse 1, 2 tane Türk olup dış ülkelerde çalışan bilim adamları yazayım.

Oktay SİNANOĞLU.

Mehmet Toner.

Hatta link vereyim

Please register to see this content.

Türkiye'yi bu kadar savunmadan önce Türkiye'deki eğitim sistemini ve imkanlarını diğer ülkelerle karşılaştır bence.

Ama ondan önce Türkçe'ni bir düzelt.Türkçe'de ne zamandan beri "yha" diye bir kelime var? Türkçe'yi doğru düzgün kullanmadan gelmiş burada milliyetçilik yapıyorsun.

kutlarım seni usta. bu msn diline oldum olası gıcığım bozuyor bu gençleri.gençler uğraşması gereken işlerle uğraşmadıklarından oluyor böyle. forum sitelerinin en çok uğranan sayfalarına bir bakarsan görülür zaten msnden nasıl resim,şifre çalınır,bilgisayarlar nasıl hacklanır.bunlar daha faydalı işler olduğundan kimse musluğundan akan suyun sağlıklı olup olmadığınla ilgilenmez. zaten sağlıklı olsaydı kimse damacana su almazdı. bu genç öğrenciyi de kutlarım buluş güzel.zaten bu reverse ozmos sisteminin türkiye lideri olan bir firmanın çanakkale sorumlusuyum.reklam olmasın diye adını vermiyorum eğer verebilirsin dersen cevapladığında yazarım. daha nice gençlerin böyle güzel faydalı buluşlar yapmaları dileğiyle.saygılarımla

kutlarım seni usta. bu msn diline oldum olası gıcığım bozuyor bu gençleri.gençler uğraşması gereken işlerle uğraşmadıklarından oluyor böyle. forum sitelerinin en çok uğranan sayfalarına bir bakarsan görülür zaten msnden nasıl resim,şifre çalınır,bilgisayarlar nasıl hacklanır.bunlar daha faydalı işler olduğundan kimse musluğundan akan suyun sağlıklı olup olmadığınla ilgilenmez. zaten sağlıklı olsaydı kimse damacana su almazdı. bu genç öğrenciyi de kutlarım buluş güzel.zaten bu reverse ozmos sisteminin türkiye lideri olan bir firmanın çanakkale sorumlusuyum.reklam olmasın diye adını vermiyorum eğer verebilirsin dersen cevapladığında yazarım. daha nice gençlerin böyle güzel faydalı buluşlar yapmaları dileğiyle.saygılarımla

orda yha değil ya yazmak istedim polemiğe çekiyorsunuz sonra biz suçlu oluyoruz. dikkat edersen y nin hemen altında h harfi var bilmem anlatabildimmi morning

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...