Jump to content

İşlemci çeşitlerini Öğrenmek İstiyorum

3yl3mci

Recommended Posts

Arkadaşlar İŞlemci çeşitleri amd + intel Çeşitlerini Yaabilecek varmi birde

Çift Çekirdekli tek çekirdekli + 4 çekirdekli bilgisayarlar nasıl oluyor nasıl çift çekirdekli olduğu anlaşılırr Şimdiden TşkEderim

dostum şimdi bütün işlemcileri sana yazamam ama pratik bir kaç bilgi veriyim eğer pc toplamayı düşünürsen işine yarar

intel işlemciler.

2 veya 4 çekirdek olduğunu nasıl anlarsın ? eğer pc kurulu windows ortamında bakıcaksan görev yöneticisini açarsın performansa tıkladığında üst satırda kaç bölme varsa işlemcin o kadar çekirdeklidir. ama ben satın almadan önce nasıl anlarım diyosan dual core yazıyosa çift çekirdeklidir. core seriside 4 çekirdekli diye biliyorum. hiç almayı düşünmediğimden incelemedim yanlışta olabilir. intel tabanlı anakartlarda anakartın kaç mhz ram destekliyosa desteklediği en yüksek hızda ram kullanabilirsin. ama amd işlemcilerde durum farklı

ram denetleyecileri amd işlemcilerin içinde oluyo örnek şu an çoğu anakart 1066 hatta 1200 mhz ram destekler ama işlemcide ucuza kaçayım dersen amd nin athlon işlemcileri maximum 800 mhz ram destekler ve ramlarini kullanabilirsin ama 800 mhz hızında. yalnız amd nin athlon serisi 7750 black edition ve amd athlon 7850 black edition işlemciler 1066 mhz ram destekliyor ve fiyatlarıda makul.amd nin çekirdek sayısıda intel gibi athlonx2 yazanlar çift çekirdek phenom lar 4 çekirdek fakat amd nin triple core 3 çekirdek işlemcileride var. bunlar benim sana pratik olarak aktarabileceklerim. aklına takılan soru olursa donanım hakkında daha bilgili arkadaşlar var yardımcı olurlar

yok ağa ödev yokda :D Sadec Öğreneyim dedim ama Peki pentium serisinde çift çekirdeklimidir yoksa tek çekirdeklimidir Aslında bütün işlemci çeşitleri yanında kac çekirdekli yazarbilirseniz çook makbule geçer walla ben hem amd hemde interl seirsini öğrenmek istiyorumda

1- İNTEL COREİ7 SERİSİ: şuanki en performanslı işlemcilerdir 4 çekirdeklidir..

2-intel corei5 serisi: corei7 nin biraz kırpılmış versiyonudur..4 çekirdeklidir..daha piyasaya çıkmamıştır

3-intel core 2 quat serisi: intelin şuan piyasadaki en yaygın 4 çekirdeklisidir.. yukarıda yazılan yeni nesil

işlemcilerden performans olarak düşüktür fakat normal bir kullanıcının her işini göre bilecek seviyededir

fiyat olarak daha uygundur..model numaraları Q ile başlar Q8300,Q9550 gibi

model numarası büyük olan daha üstündür

4-core 2 duo serisi: intelin gelişmiş çift çekirdekli işlemcileridir

model numaraları genelde E ile başlar E8400.E7400.E5200 gibi

bu işlemcilerden bazıları intelin isimlendirme sisteminde pentium diye adlandırılmıştır ama eski pentiumlarla alakaları

yoktur..o nedenle model numarasına bakmak en doğru yoldur..

piyasadaki en yaygın işlemci türüdür..birçok uygulama ve oyunun ancak 2 çekirdeği desteklemesi nedeniyle

bu işlemciler fiyat/performans ürünü olan oyun bilgisayarlarının vazgeçilmezleri gibidir..

5-pentium d serisi: intelin ilk çift çekirdekli işlemci serisidir..ama bu seri çalışma frekansları yüksek bile olsa performans olarak

core 2 duo serisinin yanından bile geçemez o nedenle çok tutulmamıltır..model numaraları pentium d 915,925 gibidir

6-pentium 4 : tek çekirdekli eski bir seridir..artık piyasada yoktur..benim pc gibi enaz 4-5 yıllık pclerde yaygın olarak bulunur :D

7- celeron: genelde ofis pc lerinde bulunur performansları oldukça düşüktür

AMD

1-phenom 2 x4: amd nin şuan piyasadaki en üst düzey işlemcileridir.. 4 çekirdeklidir

intelin benzer performanstaki işlemcilerinden fiyat olarak düşüktür..üst düzey oyun pc lerine uygundur

2-phenom 2 x3: 3 çekirdeklidir..fiyat performans oranları yüksektir.. birçok orta düzey pc için yeterlidir

3-phenom x4: amd nin ilk 4 çekirdeklileridir..üretimde ortaya çıkan bir hata nedeniyle istenilen performansı verememiş ve piyasada tutulmamıştır

4-phenom x3: 3 çekirdeklidir..tutulmamıştır

5-athlon x2 : çift çekirdeklidir..giriş seviyesi oun pc leri için uygundur.. bu seri epey eski olduğu için bu aralar

aynı ismi yaşıyan yeni bir serisi çıkmak üzeredir

6-amd athlon: ilk 64 bit destekli işlemcilerdir tek çekirdektir..piyasada yoktur..eski pc lerde bulunur

7-amd sempron: athln serisinin alt modelleridir..genelde eski işlemcilerdir...

bi fikir vermesi açısından biraz bilgi verdim..gerisinide araştırarak bulabilirsin..

1- İNTEL COREİ7 SERİSİ: şuanki en performanslı işlemcilerdir 4 çekirdeklidir..

2-intel corei5 serisi: corei7 nin biraz kırpılmış versiyonudur..4 çekirdeklidir..daha piyasaya çıkmamıştır

3-intel core 2 quat serisi: intelin şuan piyasadaki en yaygın 4 çekirdeklisidir.. yukarıda yazılan yeni nesil

işlemcilerden performans olarak düşüktür fakat normal bir kullanıcının her işini göre bilecek seviyededir

fiyat olarak daha uygundur..model numaraları Q ile başlar Q8300,Q9550 gibi

model numarası büyük olan daha üstündür

4-core 2 duo serisi: intelin gelişmiş çift çekirdekli işlemcileridir

model numaraları genelde E ile başlar E8400.E7400.E5200 gibi

bu işlemcilerden bazıları intelin isimlendirme sisteminde pentium diye adlandırılmıştır ama eski pentiumlarla alakaları

yoktur..o nedenle model numarasına bakmak en doğru yoldur..

piyasadaki en yaygın işlemci türüdür..birçok uygulama ve oyunun ancak 2 çekirdeği desteklemesi nedeniyle

bu işlemciler fiyat/performans ürünü olan oyun bilgisayarlarının vazgeçilmezleri gibidir..

5-pentium d serisi: intelin ilk çift çekirdekli işlemci serisidir..ama bu seri çalışma frekansları yüksek bile olsa performans olarak

core 2 duo serisinin yanından bile geçemez o nedenle çok tutulmamıltır..model numaraları pentium d 915,925 gibidir

6-pentium 4 : tek çekirdekli eski bir seridir..artık piyasada yoktur..benim pc gibi enaz 4-5 yıllık pclerde yaygın olarak bulunur :)

7- celeron: genelde ofis pc lerinde bulunur performansları oldukça düşüktür

AMD

1-phenom 2 x4: amd nin şuan piyasadaki en üst düzey işlemcileridir.. 4 çekirdeklidir

intelin benzer performanstaki işlemcilerinden fiyat olarak düşüktür..üst düzey oyun pc lerine uygundur

2-phenom 2 x3: 3 çekirdeklidir..fiyat performans oranları yüksektir.. birçok orta düzey pc için yeterlidir

3-phenom x4: amd nin ilk 4 çekirdeklileridir..üretimde ortaya çıkan bir hata nedeniyle istenilen performansı verememiş ve piyasada tutulmamıştır

4-phenom x3: 3 çekirdeklidir..tutulmamıştır

5-athlon x2 : çift çekirdeklidir..giriş seviyesi oun pc leri için uygundur.. bu seri epey eski olduğu için bu aralar

aynı ismi yaşıyan yeni bir serisi çıkmak üzeredir

6-amd athlon: ilk 64 bit destekli işlemcilerdir tek çekirdektir..piyasada yoktur..eski pc lerde bulunur

7-amd sempron: athln serisinin alt modelleridir..genelde eski işlemcilerdir...

bi fikir vermesi açısından biraz bilgi verdim..gerisinide araştırarak bulabilirsin..

Kısa ve öz olmuş

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...