Jump to content

Acer 5536 Xp Ahci Sorunu

Recommended Posts

Merhaba. Amd işlemcili ve doğal olarak Amd-Ati veya Nvidia çipsetli laptoplarda bu sorun çok sık görülmekte, haklısınız.

Kendi çalışmam diye söylemiyorum,(güncel old. için) aşağıdaki linkten Xp'yi indirip Full Sata Raid ile kurulum yapmayı deneyebilirsiniz;

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=90531[/CODE]

Olmazsa elinizdeki Xp kaynağına daha da güncel olan aşağıdaki paketi indirip entegre ediniz;

[CODE]http://driverpacks.sytes.net/driverpacks/Nightlies/DP_MassStorage_wnt5_x86-32_905r2.7z[/CODE]

Driverpacks BASE ile entegre etmelisiniz, nlite ile değil.

Buradaki anlatıma göre entegre ediniz;

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=78949[/CODE]

kardeşim 2 dakika biostan AHCI ayarını IDE ye getirsen ne olur.

Veya 1 kere IDE seç bir daha bios ayarlarını elleme.

AHCI modunda kurulunca ne olucak ?

+Biraz hız farkediyor. Ve sıralı yazma gibi özellikler devreye giriyor hdd daha güzel çalışıyor..Ide kullanmakta bant genişliği sorunu pek yaratmaz hddlerin hızına göre ama fark ediyor biraz hız konusunda da..

Bios'da sata-Ide ayarı olmayabilir çok nadir böyle şeyler olmakta bazı laptoplarda nedense(!).

Windows XP teorik olarak AHCI modu desteklemez (Vista ve Windows 7 destekler) , sata disklerinizi SCSI olarak tanıtabilmeniz için önce IDE olarak kurulum yapın, masaüstü açılınca sırasıyla şu işlemleri yapın..

1) Aşağıdaki linkten intel matrix storage driver ini indirin.

http://downloadmirror.intel.com/17413/eng/f6flpy3288.zip[/CODE]

2) İndirdiğiniz dosyaları bir klasöre çıkarıp içindekilerin tümünü system32 içine yapıştırın.

3) Aygıt yöneticisine girip IDE ATA/ATAPI denetleyicileri altından kendi chipsetinizde bulunan sata kontrolcüsünü seçip sürücüyü güncelleştirin, güncelleştirme işlemini manuel seçip yukarıda indirdiğiniz iaAHCI.inf dosyasını seçin, uyarıları önemsemeyip evet ile geçin ve sürücüyü güncelleştirin..

4) Aşağıdaki kodları bir reg dosyası haline getirip çift tıklayın ve evet diyerek onaylayın.

[CODE]Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\CriticalDeviceDatabase\pci#ven_8086&dev_2922&cc_0106]
?Service?=?iaStor?
?ClassGUID?=?{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}?
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStor]
?Type?=dword:00000001
?Start?=dword:00000000
?Group?=?SCSI miniport?
?ErrorControl?=dword:00000001
?ImagePath?=?system32\\drivers\\iaStor.sys?
?tag?=dword:00000019
?DisplayName?=?Intel AHCI Controller?
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStor\Parameters]
?queuePriorityEnable?=dword:00000000
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\iaStor\Enum]
?0?=?PCI\\VEN_8086&DEV_2922&SUBSYS_B0051458&REV_02\\3&13c0b0c5&0&FA?
?Count?=dword:00000001
?NextInstance?=dword:00000001[/CODE]

5) Şimdi bilgisayarı yeniden başlatıp biosa girin ve AHCI modunu seçin, kaydedip yeniden başlatın.

6) Bilgisayar açıldığında yeni donanım bulundu uyarısı verebilir, bu aşamada kendi donanımınıza uygun sürücüleri tanıtarak işlemi tamamlayın ve bilgisayarı yeniden başlatın..

7) Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda Sata diskiniz sisteme AHCI modunda SCSI olarak tanıtılmış ve bariz bir performans artışı gözlemeniz gerekir..

Diskinizdeki performans gözlemini öncesinde ve sonrasında HDTach isimli program ile yapabilirsiniz..

AHCI modunda performans artışı %1 gibi komik bir seviyede oluyor.

İşlemci kullanımı %2-3 seviyesinden %5-6 seviyesine çıkıyor.

Bunun yanı sıra Hdtune vs. gibi programlarla harddisk smart durumunu görememeniz de cabası.

Tüm bunlar için daha da AHCI diye tutturmanın anlamı nedir bilmiyorum.

Ben Asus P5B ve Seagate 500 GB NCQ Sata2 HDD kullanıyorum, işlemcim de E6600, Ahci kurulumundan sonraki HDTach programından bir görüntü aşağıda, 230 MB/S

1g6q8.gif

Diski IDE modunda kurduğumda ise bu rakam yaklaşık 160-170 MB/s (diski sata portu değilde anakartdaki özel ahci porta taktığımda)

Benim anakartımda 4 adet sata portundan hariç bir adet de Jmicron Sata Raid controller portu var,

2j2yyo7.gif

bu rakama çıkmadaki en büyük sebeplerden birincisi bazı anakartlara özel bu harici port, ikincisi ise Hard diskteki NCQ özelliği, NCQ olmayan disklerde bu rakamı en fazla 205 MB/s gördüm, sata portundan ahci kontrolcüsü kullanan (yukarıdaki gibi ayrı port olmayan) fakat NCQ özelliği olan disklerde ise şimdiye kadar en yüksek 213 MB/s gördüm..

Sonuçta anakartınızda sadece normal sata portu varsa ve diskinizde NCQ özelliği yoksa bile anakartın biosunda AHCI kontrolcüsü varsa kazancınız minimum % 10-15 arası, yani bariz bir fark var...

Tek disk ile bu değeri alman imkansız dalga geçiyorsun herhalde.

SSD disklerin bile birçoğu bu değerlere çıkamıyor.

Bilgi veriyorsan adamakıllı bilgi ver insanları yanıltma.

Sendeki diskten bende 2 adet var ve ortalama değerleri 130mb/s okuma ve 100mb/s yazma.

Bu testleri yapan birsürü yabancı ve yerli donanım sitesi var ve değerler 2-3mb/s farkediyor en fazla.

AMD 7750+ / 4gb 800mhz ram / AMD 780G Chipset PC ile alınan değerler....

Arkadaşın biri "tek disk ile bu değeri alman imkansız, dalga geçiyorsun, milleti yanlış bilgilendirip yanıltıyorsun" demiş ve arkasından kendi değerlerini vermiş, üstelik te benim verdiğim değerlerin çok çok üstünde bir değer, demek ki neymiş ? "Fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmak gereksiz, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak tehlikelidir" demiş Konfiçyus...

Ben zaten o değerleri burada bir yarış başlatmak için eklemedim ki, sadece okuyanlar bir fikir sahibi olsunlar diye ekledim, zaten o değerleri alırken bilgisayarımda VirtualDub ile kayıt yapmakta idim, o esnada HDD'ye yoğun bir veri aktarımı vardı, ayrıca işlemci de %50'ler civarın da idi, ben o testi bir yarışı başlatmak için almış olsaydım inanın bana o rakamların çok daha yukarısında değerler alırdım, sonuçta amacım sadece bilgi vermekti ve bir yarış başlatmak gibi bir şeye gerek duymuyorum...

Neyse.. Konuyu açan arkadaş, birde şöyle denermisin imkanın varsa en basitinden...

1) Makineyi IDE modunda kur.

2) Tüm sürücülerini tanıttıktan sonra bilgisayarını yeniden başlat.

3) Biostan AHCI modunu etkinleştir.

4) Masaüstü açılınca Yeni donanım bulundu (PCI Device) uyarısı vermesi lazım, en azından bende PCI device görünüyor.

5) Anakartına ait sürücüleri donanım sihirbazına göster, büyük ihtimal ile hiçbir driver bulunamadı diyecektir, sen burada "Arama, yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim" kısmı işaretleyerek devam et, gelen pencerede "Uyumlu donanımları göster" kutucuğundaki işareti kaldır, alt taraftan "Disketi var" butonuna tıklayıp AHCI driverin olduğu klasörü aç ve sürücüne ait inf dosyasını göster, sana bu sürücüyü yüklemen halinde donanımın duracağını hatta bozulacağını falan söyleyen bir uyarı çıkar, aldırış etmeden "Evet" seç ve sürücü yükleme işlemini tamamla..

Sonuç olarak, ilk yazdığım mesajda da olduğu gibi Windows XP teorik olarak yapısı itibari ile AHCI modunu desteklemiyor, sistemi kandırıp AHCI modunda kurulum yapsanız bile Windows XP altyapısı olmadığı için Vista yada 7 gibi performans artışı olmayacaktır, ama bariz bir artış mutlaka sağlanır, bunu yukarıda da yazdım, tecrübe ile sabittir. Eğer SCSI tadında bir performans artışı istiyorsanız elinizi suya sabuna dokunmadan Vista yada Windows 7 kurmalısınız, AHCI kurulumu otomatik olarak gerçekleşiyor ve size yapacak hiçbirşey kalmıyor, hele birde diskiniz NCQ ise Vista tadından yenmez :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...