Jump to content

Vista & Windows 7'de Programsız Harddisc Bölme

Lifeless

Recommended Posts

Windows Vista ve Windows 7 de ek bir programa ihtiyaç duymadan Harddiscimizi bölebiliriz.Eğer kurulum sırasında harddisciniz bölünmemişse yada ilgili biriminizi daha fazla bölüme ayırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek hiç bir program kullanmadan harddisc'inizi bölebilirsiniz.

# Öncelikle Bilgisayarım'ı sağ tıklayıp YÖNET i açıyoruz.

# Sol taraftaki menüden Disk Yönetimine tıklıyoruz.Disk Yönetimine tıkladığımızda sağ tarafta harddiscin bölümleri görünüyor.Biz ayırmak istediğimiz bölümü Sağ tuş ile tıklayıp Birimi küçült seçeneğini seçiyoruz.

# Açılan pencerede 4 tane bölüm var.

- Disci bölmeden önceki toplam boyut

- Ayırabileceğimiz maximum alan

- Ayırmak istediğimiz alan ( Burada verilen maximum değere kadar istediğiniz büyüklükte alan belirleyebilirsiniz. )

- Alanımızı ayırdıktan sonra böleceğimiz alanda kalacak olan boyut.

Ayıracağımız alanı belirledikten sonra Küçült butonunu tıklıyoruz.

# Küçültme işleminden sonra harddisc bölümlerinin yanında oluşan Biçimlendirilmemiş alanı sağ tıklayarak. Yeni Basit Birim seçeneğini seçiyoruz.

# Açılan Yeni Basit Birim Sihirbazı'ndan aşağıdaki işlemleri sırası ile yapıyoruz.

- İleri butonunu tıklıyoruz.

- Ayırmak istediğimiz alanı bize soruyor. ( Tabi biz zaten ihtiyacımız olan alan kadar seçtiğimizden tamamını seçiyoruz )

- Burada Bir sürücü harfi atıyoruz. ( Sistem boşta olan bir harfi otomatik atıyor. İsterseniz siz değiştirebilirsiniz )

- Bu birimi aşağıdaki ayarlarla biçimlendiri işaretleyip kendimize göre ayarlarını yapıyoruz.

= Dosya Sistemi : NTFS

= Ayırma Birimi Boyutu : Varsayılan ( Olduğu gibi kalsın )

= Birim Etiketi : İstediğinizi yazabilirsiniz ben Lifeless yazdım :D

Bu adımları geçtikten sonra İleri'yi tıklıyoruz.

- Açılan Pencere de bize Yeni oluşturacağımız bölüm hakkında bilgileri veriyor. Son'u tıklayıp işlemi bitiriyoruz.

# Disk Yönetiminde oluşturduğumuz Bölümün biçimlendirilmesini bekliyoruz.

# Biçimlendirme bittikten sonra Yeni böLümümüz kullanıma hazır. Şimdi Bilgisayarıma girip kontrol Edebilirsiniz.

Not : Anlatım tamamı ile bana aittir.Konu ile ilgili resimler en kısa zamanda konuya eklenecektir.

ben de 500 gb harddisk var. c:140 geri kalanı d:340 gb gibi.

sizin söylediğiniz gibi yapsam mesela c:ye 200 yapsam

vista ultimate 64 bitte problem çıkarır mı?

Sanırım C'nin boyutunu arttırmak istiyorsun daha önce birleştirme denemedim.Bu yöntemle sadece harddisc böldüm mesela 300 GB olan D sürücünüzü 150 GB D: ve 150 GB E: olarak bölebilirsiniz.

ben de 500 gb harddisk var. c:140 geri kalanı d:340 gb gibi.

sizin söylediğiniz gibi yapsam mesela c:ye 200 yapsam

vista ultimate 64 bitte problem çıkarır mı?

Böyle bi şey malesef olmuyor.C'yi böldünüz (mesela) onu bölünmemiş bir alanla birleştirebilirsiniz.Ama Windows yüklü olmayan bir diski böldüğünde aslında böldüğünüz alan ile kalan alan birleşik kalır.Onu başka bir alanla birleştiremezsiniz; çünkü bölünen alan aslında D: bir parçasıdır.Sadece ayrı gözüküyordur.

• 2 ay sonra...

Abicim benim pc de BIRIMI GENISLET menüsü aktif degil.harddiski bölme konusunda sorun yok ama BIRIMI GENISLET bölümüyle basim dertte.20 gb lik bölünmüs alanim var.bunu diger bölümlere eklemek istiyorum ama ne C nede D birim genisletme menüsünü aktif vermiyor.ne yapmam lazim bilgisi olan varmi?? :D

• 1 ay sonra...
Bilgi için teşekkürler bölünen diskteki veriler silinir mi peki?

hayır bölmüş olduğunuz C: bölümündeki bilgiler silinmiyor ben denedim. zeten silinirse sistem çalışmaz

ama D: bölümünü bölmeyi denemedim sanırım oradaki bilgilerde silinmez.

• 8 ay sonra...

Selam arkadaşlar ben laptop kullanıyorum win7 sony vaio vgn fw560 ..harddisk tek paeça halinde gelmişti disk bölme yaptım ama resetledikten sonra açılmadı couldnt find boot bişeler yazıyordu xp kurdum ama ben bidaha recover yapıp win7 dönecem ama tekrar bölmekten korkuyorum..neden öyle olmuştur sizce bildiklerinizi paylaşabilir misinz?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...