Jump to content

Windows Host Ile Linux Host Arasındaki Farklar Ne?

m_ali_acikgoz

Recommended Posts

Google'dan buldum:

asp , asp.net ve windowsun yapımcısı Microsoft tur doğal olarak bu diller ile uyumu kesindir. Php de aynı şekilde Linux sistemler üzerinde test edilerek ve yazılarak geliştirilmiş bir programlama dilidir.

yani sonuç olarak kullandıgın dil php ise linux asp ise windows alacaksın.

Bir başka sitede:

Windows makinelerde asp ve php çalıştırabilirsin, linux makinelerde sadece php çalıştırabilirsin fakat php den gerçekten performans almak istiyorsan linux kullanacaksın.

ALINTIDIR

Windows hosting alırsan asp-php kullanabiliyorsun. Linux alırsan sadece php çalıştırırsın ama windows sunucuda alamadığın performansı tam olarak linux'ta alabilirsin..

Eğer çok profesyonel bir proje yapmıcaksan, performans o kadar önemli değilse windows öneririm.

Google'dan buldum:

asp , asp.net ve windowsun yapımcısı Microsoft tur doğal olarak bu diller ile uyumu kesindir. Php de aynı şekilde Linux sistemler üzerinde test edilerek ve yazılarak geliştirilmiş bir programlama dilidir.

yani sonuç olarak kullandıgın dil php ise linux asp ise windows alacaksın.

Bir başka sitede:

Windows makinelerde asp ve php çalıştırabilirsin, linux makinelerde sadece php çalıştırabilirsin fakat php den gerçekten performans almak istiyorsan linux kullanacaksın.

ALINTIDIR

asp microsofta ait değil yanlıs bilgi IIS Asp desteği verdiği için öyleymiş gibi düşünüyor W3C Firmasına ait. Asp.net microsoft teknolojisi (asp.net bir programlama dili değildir teknolojidir.)

ek olarak aralarında fark su

microsoft serverdaMs Sql server

My sql server

Ms Access

Oracle (ki web projeleri için maliyetli oldugu için bulmak coook zordur ama mümkün)

.... (envai cesit server teknolojisi yani)

Asp

asp.net

php

ruby

coldfusion vs vs.

plesk panel

Linux Server

MySql

Php

Ruby

Coldfusion

Bunun paneli neydi unuttum

bunlar destekler kısaca microsoft da envai çesit teknoloji desteği varken linuxta bu cesitlilik sınıırlıdır. bazı özgür yazılım fanı arkadaslar zıplayabilir e linux daha güvenli

Xp bakıpta vistaya bakıpta kimse Ms in server teknolojilerini bence değerlendirmesin. Linux Server dunyasının Kralıdır bunu inkar etmiyorum ancak benim sahsi kanaatim bu Lisans maliyeti olmadıgından ya da olan ürünlerdeki fiyatların makul olusundan kaynaklı.

bir zaman bir tc bankası serverleri linuxtu. bir arıza yasandı tc de ne kadar linuxcu varsa geldi cözemedi sonra Mandrakenin yapımcılarından biri helikopterle dunya paraya bir kaç saatline geldi yaptı gitti.

e Sonra :lol: Ms servere geçti Ms serverlerine iyi olan destek konusunda linuxtan cok ama cok daha iyi olması. Xp gibi olsa güvenliği heralde bankalar almaz sonucta onların güvenlik uzmanlar var harici güvenlik testerler var.

vs vs

aralardaki fark yukarda yazdıklarım

Ms sql desteği istiyorsanız windows

Asp.net istiyorsanız Windows

asp istiyorsanız Windows

plesk panel istiyorsaniz windows

ben php calıscam mysql ile diyorsanız ya da php tabanlı joomla wordpress oscommerce kullancam ve bana ucuz server lazım diyorsanız Linux.

ben 1 gb reseller aldım windows 20 tl :) aslında uygun fiyat konusunda linux tek alternatif değil kampanya yakalarsanız windows host/reseller cok daha ucuz olabiliyor.

ancak misal dreamshost firması gibi firmalar var 50$ miydı ney gibi bir ücrete sınırsız özellikte host veriyorlar

al bunu kur üstüne scriptini hiç dosyalarını rapide atma üyelerin direk siteye upload etsin. kullansın vs. bantwith vs keza sınırsız.

hersey sınırsız misal o Linux.

Ek bir durum kimse ortada test sonucları olmadan windows yavas linux hızlı demesin bence. yanlısmıs olursunuz. siz Sql server 2008 windoıws 2008 kullanıyorken iyi dekodlanmıs script varken sanmiyorum ki hiçbir linux hızlı olsun bir kere kafadan Mysql ile Ms sql den hizli olması bana pek mantıklı gelmiyor. birisi freeware diğeri dev bütceli bir yazılım. bence sempati ile inssanlar yavas hizli konusunda birseyler yazıyor

asıl profesyonel sitelerde microsoft öneririm bence cok yanlıs bir kavram var ordata 1000$ bir windows server yazilim ile freeware dan nasıl daha yavas olabilir.

dandik p4 makinelere kurulu windowsları test edip bence böyle söylemeyin tekrar belirtiyorum kimse Xp ye vistaya bakarak Server teknolojisi değerlendirmesin.

var sayalim linux istelim sistemi hızlı öyle bile olsa My sql Ms sql 2008 karsılastırması arasındaki fark bile o farklı hayli hayli kapatir ki ben linuxun daha hızlı oldugunu sanmıyorum.

aynı donanimlar ile test edilse bile sanmiyorum ardaki fark kayda değer bir rakam cıksın.

Ayrıca yine varsayalim linux host hızlı ancak ekip calisması ve kodlama kolaylıgı , ORM toolari (entity framework gibi linq to sql ), OOP desteği , konular ile 1 ayda tamamlancak kod .net il 2 haftaya düşmekte (php de biliyorum keza o yüzden b*k at izi kalsın yapmıyorum. bir çok iş için resmi ve satılan kontrollerin olması en azından bu süreyi cok kısaltıyor)

ben projelerinde ürün resimlerini misal database de binary olarak tutuyorum. millet iste yavas olur vs su bu dedi 2.000 gb lik veri ile blob örneklerinde bile yüzlerce kayıt cekilse bile insanın hissedemeyeceği derece farklar olusuyor. (test ile sabit)

ha su var windows hostlarda iyi server bulmak cidden cok maliyetli.

yurtdısından server alınması da ucuz olabilir ama kesinlikle onermem cünki sorun durumunda yabancı dil ve saat farkı cidden sorun oluyor

• 4 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...