Jump to content

80 Gb Hdd 30 Gb Görünüyor

platinum

Recommended Posts

arkadaşlar çok ilginç bir sorunla karşı karşıyayım format için bir makina geldi maxblastla harddiski sıfırladım baya uzun sürdü neden maxblast derseniz makinadaki difriz şifresini bilmiyordu kullanıcı o yüzden maxblastla formatladım harddiski fakat windows kurarken harddisk 31 gb küsür gözüküyordu bu sorunu nasıl halledebilirim windows kurduktan sonra disk yönetiminden de baktım kayıp olan bölüm yok yardımlarınızı bekliyorum

jumper ayarları?

western digital marka hdd üzerinde hiç jumper yok daha önce başka bir anakarta cdrom ve hdd iki ayrı ide girişiyle bağlıydı fakat anakartı değiştirince üzerinde tek ide giriş vardı harddiskide cdromu da aynı kablo üzerinden takmak zorunda kaldım ama sorunun bundan kaynaklanacağını sanmıyorum hdd masterde cdrom da slavede ayarlı jumper olarak

jumper-setting-hard-drive.gif

demek istemiştimki; hani bu jumper ayarlarında Limit Drive Capacity denen şekilde takılmışsa onu bi kontrol et, belki ondandır. aynı şekilde limitli kısım içinde master ve slave ayarları var yine sanırım. onu bi kontrol et istersen

jumper-setting-hard-drive.gif

demek istemiştimki; hani bu jumper ayarlarında Limit Drive Capacity denen şekilde takılmışsa onu bi kontrol et, belki ondandır. aynı şekilde limitli kısım içinde master ve slave ayarları var yine sanırım. onu bi kontrol et istersen

hyr arkadaşım limitle ilgili bir göstergesi yok zaten üzerinde hiç jumper yok anakarttan bir ayarı olabilirmi partition magic aramaya başladım bootable olarak çalışabilen partition magiç varmı acaba birde onunla biçimlendireyim

Dostum bir ara bende de öyle olmuştu. Hddnin üzerinde muhakkak jumper durumlarını gösterir. Paniklik bir durum değildir. Biçimlendirsende 30 olarak görecek onu. Jumperın yerini değiştir.

tmm da üzerinde hiçbir jumper yok dediğim gibi western digital hdd hiç jumper takılmamış hali master olarak gözüküyor bende bişey takmadım şu an hiren boot cdsinden western digital harddiskler için bir program buldum onunla birşeyler yapmaya çalışıyorum bakalım işe yarayacakmı

üzerinde jumper yoksa arkadaşların gösterdiği şekildeki gibi bir jumper bul tak.cd yürütücüsünün üstünde vardır.maxblastla biçimlendir ve böl.bölemiyorsan denetim masası-yönetimsel araçlar-bilgisayar yönetimi-

depolama- disk yönetimi burdan gir bölünmemiş alanlarda bölüm oluştur.sonra yeniden başlat.sonucu yaz. :):lol:

üzerinde jumper yoksa arkadaşların gösterdiği şekildeki gibi bir jumper bul tak.cd yürütücüsünün üstünde vardır.maxblastla biçimlendir ve böl.bölemiyorsan denetim masası-yönetimsel araçlar-bilgisayar yönetimi-

depolama- disk yönetimi burdan gir bölünmemiş alanlarda bölüm oluştur.sonra yeniden başlat.sonucu yaz. :):lol:

bendeki harddiskin jumper ayarları ile arkadaşın gösterdiği aynı değil bende hiç jumper takılmamış hali master olarak gözüküyor ayrıca ben sorunu difriz meselesinde buluyorum difriz sanırım harddiskin bir bölümünü korumaya aldı ve formatlanmıyor ama işin ilginç tarafı bölümlenmemiş alan olarak ta gözükmüyor

arkadaşım hdd nin markasının netten araştırarak jumper ayaralrını bulabilirsin muhetmelen limit capasitesine takılıyor jumper iğneleri var ama jumper yok bitane jumper bul tak.

Deep freeze in bole bir kabiliyeti yok yani hdd yi kitleyemz ustelikmaxblast ile low level cekmişsin.

daha ayrıntılı istiyorsan hiren boot cd sinde cok gelşişmiş hdd aracalrı var markana gore kullanabilirsin nhatta bi yazılım var kiismini hatırlıyamıyorum smart bilgilerinden tutta hdd yi 32gb olarak kullandırabiliyordu. (jumper sız)

arkadaşım hdd nin markasının netten araştırarak jumper ayaralrını bulabilirsin muhetmelen limit capasitesine takılıyor jumper iğneleri var ama jumper yok bitane jumper bul tak.

Deep freeze in bole bir kabiliyeti yok yani hdd yi kitleyemz ustelikmaxblast ile low level cekmişsin.

daha ayrıntılı istiyorsan hiren boot cd sinde cok gelşişmiş hdd aracalrı var markana gore kullanabilirsin nhatta bi yazılım var kiismini hatırlıyamıyorum smart bilgilerinden tutta hdd yi 32gb olarak kullandırabiliyordu. (jumper sız)

verdiğin bilgiler için tşkler arkadaşım hiren boot cdsindeki programlara baktım bende ama hiçbirisi bir işe yaramadı programın adını tam olarak yazarsan sevinirim

ammada bildik konuşuyorsun arkadaşlar sana güzelce tarif etmişler halen öyle değil böyle diyon dediklerini bir uygulasan sonuça ulaşacan. deep freeze koruma yapmaz öyle hdd bölümü gizlemez format kısmında.

arkadaşım denedim ki konuşuyorum daha dün başlamadım ben bilgisayar kullanmaya jumper da taktım neler yapmadım yok yok yok koskoca 80lik harddisk 31 küsür gb gözüküyor...

eski anakartlı makinada böyle değildi 20 gb c 54 küsür gb d de vardı nerden değiştim anakartı lanet olsun ne zero format nede başka bir program hiçbiri işe yaramıyor

bendeki harddiskin jumper ayarları ile arkadaşın gösterdiği aynı değil bende hiç jumper takılmamış hali master olarak gözüküyor ayrıca ben sorunu difriz meselesinde buluyorum difriz sanırım harddiskin bir bölümünü korumaya aldı ve formatlanmıyor ama işin ilginç tarafı bölümlenmemiş alan olarak ta gözükmüyor

hdd nin görünmeyen kısmını görebilmek için yapılacak işlemler

1-denetim masası-yönetimsel araçlar-bilgisayar yönetimi-

depolama- disk yönetimi burdan gir bölünmemiş alanlarda bölüm oluştur.sonra yeniden başlat.sonucu yaz.

2-eğer bu sorununa çözüm olmazsa arkada jumper yok diyorsunya bir tane jumper al hdd ye tak.öyle dene.onun haricinde hiçbir program hdd yi gizlemez.ama 1 cevabımı kesinlikle dene. :dribble:

Selam .. Benim basimada gelmisti internet cafe kurulumuna gittigimde hddleri sifirlamam gerekiyor ayrı bir pc ye cd rom baglayip format cd sini takıp bicimlendiriyordum temiz olsun diye .. sistem kurulu pc ye bicimlendirdigim hdd yi taktıgımda sadece c gözükiyordu 30 gb gözukiyordu deli oldum ne yapayim dedim japer lari deistim olmadi cözümünü söyle büldüm.. insallah isine yarar cok uzatmim.. bilgisayarim i sag tikla yönnet de aygit yöneticisinde sol kösesinde menüde ..Disk yönetimi var tikla orda bölümlenmis ve hdd nin gözükmiyen bölümlenmemis alani cikacaktir sag tikla bicimlendir de .. olur insallah.. saygilarimla

verdiğin bilgiler için tşkler arkadaşım hiren boot cdsindeki programlara baktım bende ama hiçbirisi bir işe yaramadı programın adını tam olarak yazarsan sevinirim

şuan hatırlamıyorum ama hdd tools ların içinde yanlız dikkat et kullanırken birde anakartın eskimi eski bioslarda 30gb sınırlaması olabilir hirenin cd sinden her cluster a bakabilirsin ordada 30gb gozukuyorsa dediğim gibi ya biosunda sorun var yada jumper ayarlarında başka mantıklı bir acıklması yok

Diskin bölmüşündür.30 gb almşndır diğer kısım bölünmemiş alan olarak gözüküyodur.

katılıyorum ve bunun jumperle ilgisinin olduğunu sanmıyorum hdd bölümlerken bazen bölünen alanı görmüyor bilgine saygısızlık olarak anlama ltf sadece benim düşüncem bu (yanlış format olabilir)

• 1 yıl yıl...

[quote name='bilkurdu1' date='23 Haziran 2009 - 22:58 ' timestamp='1245798493' post='522423']
arkadaş bilgisayarını sağ tıkla yönet de disk yönetimini göreceksin sol tarafta oradan bak bölünmüşse boş alan varsa hepsi görünür
[/quote]
bu soruna çözüm bulundu mu acaba aynı şey benim başımada geldi ne yönet te nede bios ta nede hdd araçlarında disk 33.2 gözüküyor ve bölümlenmemiş ham bülüm yok
max blast la low format yaparken elektrikler gitti tekrar yaptım ama sonuç degişmedi disk seagate 80 gb st380011A ide master olarak kullanıyorum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...