Jump to content

Altın Portakal'da Zafer 'kader'in

emily

Recommended Posts

Zeki Demirkubuz'un yönettiği "Kader", 43. Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü aldı. Erkan Can "En İyi Erkek Oyuncu", Sibel Kekilli "En İyi Kadın Oyuncu" seçildi.

amag.jpg

43. Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü Zeki Demirkubuz'un yönettiği "Kader" adlı film aldı. "Kader" eleştirmenlerin de favorisiydi.

"Kader"de olağanüstü bir başarı gösteren genç oyuncu Ufuk Bayraktar, festivalin "Genç Yetenek" ödülünü aldı. Festivalin bu yılki ödül şampiyonu, "En İyi Senaryo" (Önder Çakar) ve "En İyi Erkek Oyuncu" (Erkan Can) ödüllerini de alan "Takva" adlı film oldu. Nuri Bilge Ceylan da "İklimler" adlı filmle "En İyi Yönetmen" seçildi. "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü de "Eve Dönüş" adlı filmdeki rolüyle Sibel Kekilli'ye verildi.

Festivalde favori gösterilen filmlerden "Cenneti Beklerken" ise sadece "En İyi Efekt" ödülüyle yetindi. 2'nci Uluslararası Avrasya Film Festivali'nde de yönetmenliğini Radu Muntean'ın yaptığı "Kâğıt Mavi Olacak" "En İyi Film" seçildi.

Takva'ya ödül yağdı

Sanat yönetmeni: Erol Taştan (Takva)

Ses tasarımı ve miksaj:

İsmail Karataş (İklimler)

Kostüm tasarımı: Ayten Şenyurt (Takva)

Makyaj ve saç: Himmet İnkaya (Takva)

Laboratuvar: Sinefekt (İklimler-Takva)

Kurgu: Ayhan Ergürsel (İklimler)

Müzik: Gökçe Akçelik (Takva)

Jüride Şerif Gören krizi

AA

43. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması Jüri Başkanı Şerif Gören, bazı jüri üyeleriyle ödül konusunda yaşadığı anlaşmazlığın ardından Antalya'dan ayrıldı.

Jüri üyelerinin ödül verilecek filmlerin belirlenmesi için önceki akşam yaptıkları toplantıda, jüri başkanı Şerif Gören ve isimleri öğrenilemeyen bazı jüri üyeleri arasında anlaşmazlık çıktı. Jüri başkanı olan yönetmen Şerif Gören, "Jürideki bazı arkadaşlarla aramızda düşünce olarak anlaşmazlık vardı. Herkesin düşüncesi farklı olabilir. Biraz rahatsızlığım, biraz da bu olay nedeniyle dün akşam Antalya'dan ayrıldım" dedi.

Jüride kimler vardı?

Şerif Gören'in başkanlığındaki Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nın jürisinde oyuncu Demet Akbağ, yönetmen Reha Erdem, Fransız yönetmen Paul Grandsard, fotoğraf sanatçısı Ara Güler, yönetmen ve akademisyen Fatih Özgüven, Bahçeşehir Üniversitesi'nde sinema tarihi dersi veren yazar Giovanni Scogramillo, yapımcı Mine Vargı ile tiyatro ve sinema oyuncusu Serra Yılmaz vardı.

Olayları başlatan film 'Eve Dönüş'

ALİN TAŞÇIYAN

Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'nın kazananını belirleyen jüri toplantısıyla ilgili olarak konuştuğumuz jüri başkanı Şerif Gören, birtakım sorunlar olduğunu ve bu konuda basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi. Gören şöyle konuştu: "Zaten boğazım ağrıyordu. Antalya'dan erken dönmek istiyordum ve döndüm. Bunun yanı sıra ödüllerin açıklanmasından sonra geniş bir basın açıklaması yapacağım. Ancak şunu söyleyeyim, jürinin 'Eve Dönüş' filmini hiç kâle almamasına üzüldüm. Bu ülke, 26 yıldır 80'in acılarını çekiyor. Buna tepkim oldu."

kaynak->milliyet

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...