Jump to content

Kaç Tane Mareşal Var?

miy33

Recommended Posts

Sevgili arkadaşlar bir konu hakkında bilgi isteyecektim sizden.

dün arkadaşlarla konuşurken Türklerin kaçtane mareşal rütbeli askeri vardı diye.

konuyu araştırma imkanı bulamadım daha ama araştıracağım. bildiğim kadarıyla türklerde gelmiş geçmiş tek mareşal Fevzi Çakmak tı sonra Ulu Önder Atatürke verildi bu rütbe .

biliyorsunuzki mareşal olabilmenin şartlarınan biri ve en önemlisi general sıfatyla 3 defa MEYDAN MUHAREBESİ kazanmak  iste aklıma takılanda bura bu değerli komutanlarımız hangi meydan muharebesini kazandı acaba..

2tane arkadasım onuda mu bılmıyosunuz 1 fevzı çakmak 2 atatürk dunyada dersen suanda yasayan bıtane var oda italyada dıe bılıyorum

DOSTUM sen herhalde soruyu tam  okumadan yazmışsın cevabını.

Türkiye Cumhuriyeti'nde mareşaller

Türk ordusunda üç meydan savaşından zaferle dönen veya bir savaşta pek çok cepheyi birden idare ederek zafer kazanan, denizde ve havada da eşit bir başarı gösteren, Türk Silahlı Kuvvetleri için en az orgeneral (denizci ise oramiral) rütbesine sahip subaylara, TBMM tarafından verilen bir askeri rütbedir. Bu rütbe yukarıda belirtilen şartlar haricinde süre beklemeyle kazanılamaz.

* Mustafa Kemal Atatürk: Mustafa Kemal Atatürk'e mareşal rütbesi Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra (19 Eylül 1921), Fevzi Paşa ve İsmet Paşa'nın yasa önerisiyle TBMM tarafından verilmiştir.

* Fevzi Çakmak: Fevzi Çakmak'a ise mareşal rütbesi özel kanuna istinaden TBMM'nin kararı ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Dumlupınar Zaferi'nin akabinde (31 Ağustos 1922) verilmiştir.

Kaynak: Vikipedi

Arkadaşlar şimdi Türklerin kaç tane mareşalı var derseniz, 2 tane cevabı tamamen yanlış. Biraz daha araştırın bakalım :doctor: Bir tane ip ucuda ben vereyim Gazi Osman Paşa.

TBMM'sinin verdiği 2 adet mareşallik rütbesi var ki bunlardan birini Atatürk kabul etmemiştir.

Arkadaşlar şimdi Türklerin kaç tane mareşalı var derseniz, 2 tane cevabı tamamen yanlış. Biraz daha araştırın bakalım :doctor: Bir tane ip ucuda ben vereyim Gazi Osman Paşa.

TBMM'sinin verdiği 2 adet mareşallik rütbesi var ki bunlardan birini Atatürk kabul etmemiştir.

BİRAZ İPUCU VERİRMİSİN

Bende eskiden beli M. Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak olmak üzere iki tane biliyorum. Fazlası varsa bilgilendirilmek iyi olur.

Bu arada küçük bi uyarı MEYDAN MUHABERESİ yanlış olmuş galiba Meydan Muharebesi olacak :doctor: muhabere malumunuz haberleşme demektir. Askerde o bölümde görev yaptım de ordan dikkatimi çekti :blink:

Genel bilgi olrak şunu ifade etmeliyim;

Mareşal iki meydan savaşından zaferle dönen veya bir savaşta pekçok cepheyi birden idare ederek zafer kazanan, denizde ve havada da eşiti bir başarı gösteren, Türk Silahlı Kuvvetleri için en az orgeneral (denizci ise oramiral) rütbesine sahip subaylara, T.B.M.M. tarafından verilen bir askeri rütbedir. Bu rütbe yukarıda belirtilen şartlar haricinde süre beklemeyle kazanılamaz. Deniz kuvvetlerindeki eşiti Büyükamiral dir.

Türkiyede elbette 2 Mareşal rütbesine sahip komutan var, dünyadada birçok mareşal rütbeli asker var...

Bende eskiden beli M. Kemal Atatürk ve Fevzi Çakmak olmak üzere iki tane biliyorum. Fazlası varsa bilgilendirilmek iyi olur.

Bu arada küçük bi uyarı MEYDAN MUHABERESİ yanlış olmuş galiba Meydan Muharebesi olacak :) muhabere malumunuz haberleşme demektir. Askerde o bölümde görev yaptım de ordan dikkatimi çekti :D

teşekkür ederim arkadaşım düzelttim..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...