Jump to content

Acronis Ile Securezone (recovery Alanı) Oluşturma

acipinarli

Recommended Posts

NOT : Alıntıdır. Bilgisayar labaratuarımız için çalışma yaparken bunu buldum eminim arayan çok kişide vardır.

Acronis programını kullanarak kendimize bir securezone oluşturup image mızı buraya alıyoruz. Bize ne sağlıyor? Buraya alınan yedek sayesinde bilgisayar çökse de elimizde cd vs.. olmasa da bilgisayarımızı image aldığımız yere getirmemizi sağlıyor. çünkü bu özelliği ile acronis açılışta tıpkı BIOS a girer gibi bir menu ekliyor ve sizden eğer image geri yüklemek isterseniz F11 tuşuna basınız (resimde göreceksiniz) diyecektir. Bu sayede yok CD çizildi yok elimde CD yok kaybolmuş vs.. dertlerine de bir son veriyor. Özellikle notbook kullanıcıları kesinlikle kurmalı.

NOT: Nasıl yedek alınacağı konularda anlatılmıştır. İlgili arkadaşlar mutlaka baksınlar. Böylece oluşturulan alana image yükleyebilirsiniz. Yani image'ı buraya almanız yeterli.

1.jpg

İşaretli yere tıklayarak kendimize bir Securityzone oluşturmaya başlıyoruz.

2.jpg

Zaten bu sihirbaz bize yardımcı olacak NEXT deyip geçiyoruz.

3.jpg

Securityzone muzu nerde oluşturacağımızı soruyor. Ben C yi işaretledim sizin paşa gönlünüz bilir D ye de yapabilirsiniz hiç birşey fark etmez.

4.jpg

Oluşturacağınız güvenli bölgenin boyutunu soruyor. Alacağınız yedeğin boyutunu göre bir alan belirleyin çünkü biz bu alanın içine yedeğimizi koyacağız. Bunuda yaklaşık olarak C sürücüsü üzerinde sağ tıklayarak tahmin edebiliriz. Çünkü biz C sürücüsünün yedeğini alacağız. Velhasıl ne kadar yapacağınız size kalmış.

5.jpg

Burada isterseni bu alana bir şifre belirleyebilirsiniz ama ben tercih etmedim çünkü çok unutkanımdır. Neme lazım canım

6.jpg

Burada ki Startup Recovery Menager kesinlikle işaretli olsun bak sonra bilgisayarım açılmadı felan derseniz kabul etmem ona göre.

7.jpg

PROCEED dediğiniz zaman bilgisayar bişeyler yapıp yeniden başlatma isteyek ve yeniden başladığında sizin güvenli bölgeniz hazır olacak.

8.jpg

Şimdi en başta anlattığımız yedek alma işlemini aynen yapabilirsiniz. Tek fark olarak Resimde de görüldüğü üzere yedek alacağınız yeri gösterirken oluşturmuş olduğunuz "Acronis Secure Zone" u seçeceksiniz yani yedeği oraya alacaksınız geri herşey aynı olacak.

http://www.ogretmen71.com/resimler/acronissecure/9.jpg

Artık bilgisayarınız her açılışta dos ortamındayken aynı BIOS a girmek için DEL e basın der gibi Acronis le başlatmak için F11 e basın diyerek açılacak. Ne zaman yedeğinizi geri yükleme ihtiyacı duyarsanız F11 e basınız!

10.jpg

F11'e basınca şu ekran gelecektir. Burada aşağıdaki geri sayım bitmeden işaretlediğimiz yere basarak Acronis ile başlayınız.

11.jpg

Bu ekran zaten tanıdık gelmiştir size. Çünkü yukarda yedeği geri yükleme bölümünde de göstermiştik. Artık tek yapmanız gereken RECOVERY e basarak daha önce anlatmış olduklarımızı yapmak. Böylece bilgisayarınızı tekrar en yeni haline getirmiş olacaksınız. Hepsi bu!

• 3 hafta sonra ...
  • 6 ay sonra...

Dos ortamında Acronıs recovery yı baslatmak ıcın f11 e basınız yazısını gızleme yontemı hakkında bılgın varmı ? ve olusturdugumuz secure Zone yı hidden yanı gizli yapabılıme yontemı hakkında Bılgın varmı ?

Dos ortamında ki yazıyı bende yok etmek istiyorum. Secure zone zaten otomatik gizli oluyor. Oluşturduktan sonra sürücüyü otomatik gizliyor program o bölümü. Ve hiçbir şekilde kullanamıyorsun. Windows 7 altında ki partition programı ile de oynayamıyorsun. Parititon programı ilede herhangi birşey yapamıyorsun, bölüntüyü silmek haricinde. İstesende istemesende gizli geliyor ve hiçbir şekilde kullanamıyorsun bölüntüyü (silip tekrar birleştirmediğin taktirde) :)

• 3 hafta sonra ...
Dos ortamında Acronıs recovery yı baslatmak ıcın f11 e basınız yazısını gızleme yontemı hakkında bılgın varmı ? ve olusturdugumuz secure Zone yı hidden yanı gizli yapabılıme yontemı hakkında Bılgın varmı ?

biraz geç oldu ama kusura bakmayın....

evet gizleme işlemini yapabiliyoruz o da şu şekilde yapılabilir. ben ghost ile okullara kurduğumuz bilgisayarlarda gizli alana yedek alıp oradan kuruyorum. gizleme işlemi şu şekilde yapılabilir

Verilerinizi veya Yedeklerinizi Depoladığınız Diski Diğer Kullanıcılardan Gizlemek İçin Aşağıdaki Adımları İzleyin.

Başlat>Çalıştır>gpedit.msc yazıp tamam diyoruz.

Karşımıza Gelen Ekranda Sol Bölümden Kullanıcı Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Gezgini'ne Tıklayın.

Sağ Tarafta Listelenen Anahtarlardan " Belirtilen Sürücüleri Bilgisayarım'da Gizle" Seçeneğine Çift Tıklayın.

Açılan pencerede Ayar Tabında bulunan Etkin Seçeneğini Seçin ve Alt kısımda bulunan Aşağıdaki Bileşenlerden Birini Seçin kutucuğundan Gizlemek İstediğiniz Sürücü ya da Partition'u Şeçin.

Not: vistada gpedit.msc maalesef yok ama eğer vista business varsa onda var. Win7 de ve xp de mevcut

teşekkürler ama birşey sormak istiyorum bu yöntemi biliyordum ama deneme ihtiyacı duymadım c ye oluşturduk secure zoneyi ve yedek aldık recover y yaptığımız zaman c deki secure bölümünü demi tekrar yazıyor yada şöyle sorayım c nin yedeğinin içinde secure alanda oluyormu

teşekkürler ama birşey sormak istiyorum bu yöntemi biliyordum ama deneme ihtiyacı duymadım c ye oluşturduk secure zoneyi ve yedek aldık recover y yaptığımız zaman c deki secure bölümünü demi tekrar yazıyor yada şöyle sorayım c nin yedeğinin içinde secure alanda oluyormu

c ye oluşturursan c ye tekrar yazmak istedğinde hata verecektir. Neden dersen düşün c den hem okuyacak hemde c yi silerek yeniden yapılandıracak. onun için secure zone için ufak bir alan ayırsan yeterli sonra yükleyeceğinde oradan okur ve c ye yazar

bayadır kullanıyorum bende bu programı gayet kullanışlı.

Benim tavsiyem bilgisayarınızı kurduktan sonra D sürücüsünün yada sizde e veya f de olabilir son sürücünün sonunda bir bölümü acronis secure zon tanımlamanız...

Arkadaşın dediği yöntemle windows altında görüntülenmesini engeleyebiliyorsunuz ama bildiğim kadayırla açılışta gelen press F11 Mbr dizesini kaldırmak mümkün olmuyor...

Teknik servis işi yaptığım için kurduğum her bilgisayar bunu yapıyorum tabi akıllının biri çıkıpta ben kurarım diyerek mbr veya secure zonu bozmazsa çünkü şifreliyorum bölümü :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...