Jump to content

Yeni Bluexpe Çalışmaları... (güncellendi!)

blue_life
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar ben yeniyim ve bişeyler öğrenmeye çalışıyorum lakin yazılarınız bana çok yabancı geldi ben şöyle sade bir dille sorayım sorumu,

1-Bu yayınladığınız program mesela windows hasar gördü açılmıyor. bununla PC'yi açıp dosyalarımızı kurtarabiliyormuyuz?

2-Kurtarıyorsak bu programı direk flash bellekten yada cdrom dan pc açılırken nasıl başlatırız?

Biliyorum sizin için sorularım abuk gelebilir ama inanın kafam cok karıştı. Teşekkürler çalışmalarınız için..

• Replies 315
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bunu direk cd yazdırırsan biosta da açılışı cd /dvd olarak yap bu mini xp çalışır çökmüş bilgisayarını kurtarabilir yada kurtaramıyosan içindeki dosyarı yedeklersin.

@muharremerd

Bir özet geçersek;

İlgili isoyu açıp Win7 kurulum dosyalarını ekledin.

Daha sonra bu isoyu boot edip menüden win7yi seçtin.

Win7'yi seçtiğinde aldığın hata nedir acaba?

Win7 kurulum dosyalarını eksik kopyalamış olabilirsin. (bootmgr gibi)

@muharremerd

Demekki power iso, ilgili isonun boot kaydını bozmuş. UltraIso ile ekleme yapmalısın. İlgili iso UltraIso ile oluşturulmuştur...

ultraiso ile oldu, dediğiniz gibi olmuştur büyük ihtimalle ama ben windosların içine her zaman poweriso ile entegre ediyorum programlarımı bişe olmuyo bunda niye olduysa

teşekkürler

@muharremerd

Farklı programlar ile oluşturulan isolar farklı programlar ile açılıp düzenlenince bozulabiliyor.

Msela ben aslında ilgili isoyu Mkisofs ile oluşturacaktım. Ama ilgili isoyu UltraIso ile açıp ekleme yaptığımda Ultraiso ilgili isonun boot kaydını bozdu.

Bu yüzden ilgili isoyu UltraIso ile oluşturdum.

Aslında ben boot menüsünde Grub4Dos kullandığım için bu sorunlar çıkıyor. Grub4Dos kullanmasaydım büyük ihtimal bu tip sorunlar çıkmayacaktı.

• 2 hafta sonra ...

ustam senin bluexpe yi biraz kurcaladım ve kendime yenisini yaptım dışardaki programları .wim içine aldım böylece fazla yer kaplamadılar tabii içine baya bi programda koydum, çalışmamı ay başında yayınlamayı düşünüyorum tabii senin adını vererek

bunları yaparken aklıma şöyle bi fikir geldi cd den çalışan normal bi xp de yapılır 700mb lık içinde programları olan ubuntu benzeri ve yine cd den çalışan küçük bi w7, herşey .wim dosyasında bitiyo bence bi denemek lazım

cd den çalışan ilk türkçe xpyi yaparsın yada w7 yi süper olur

v1.7 yide ağ olacak şekilde en kısa zamanda hazırlarsan sevinirim ayrıca içerisine hirenin kullandığı programlarıda .wim içine entegre edersen artıkın hirene gerek kalmayabilir böylece hirenin tahtına oturursun :D

@muharremerd

Win içine program ekleyince haliyle wim dosyası büyüyecek. Başlangıçta wim dosyası rame yüklendiği için, açılış baya uzayacaktır.

Aslında programlar için ikinci bir wim dosyası oluşturup, mount ederek bunu kullanabiliriz...

Bir ara Light sürümüne tekrar bakıp, Light sürümündeki çalışmamı büyük ihtimal sonlandırmayı düşünüyorum.. Uygun vakitte network sürümüne bakacağım...

Neyse çalışmanda başarılar...

hocam ubuntu da aynı windows7 gibi nasıl driverlar ve sidebar olsun diğer programlar kurulu geliyorsa ubuntudada kurulu geliyor.zaten linux ün cekirdeği 50 mb birşey üzerine open office müzik calar video oynatıcı oyun koyuyorlar birde birkaç program tamamdır.normalde modifiye xp yapanlar hani icine driver ekliyorlar program ekliyorlarya aynı öyle birşey yanlız kırpılmamış bir xp ye yaptığında dvd oluyor lakin linuxte bir cd boyutu aradaki fark bu

sevgili blue bu dosyayı bulamasını anlamadım win7 yüklü olduğu halde..

Ayrıca şimdi bir sorun var win7 yi görmüş olsa vede win7 den başlatsa zaten sorun yok win7 ye giremediği için xp den bulmaya çalışıyoruz...

bir ricam olsa bu dosyanın hazırı varmı acaba xp yi vede win7 yi gösteren..

Edited by ulas55

Win7 yüklü olabilir, lakin senin win7nin boot dosyaları silindiyse (bootmgr, BOOT klasörü vs) haliyle başlatamazsın.

İlk önce Win7 dvd si ile repair yaparak bu dosyaları yerlerine koymalısın...

Elinde Win7 dvd si varmı?

Var ise sistemini bunun ile başlatıp repair yap...

Istersen fotoda ekleyebilirim....

@ulas55

Windows 7 nin başlangıç dosyalarını windows dvdsi ile onarmak için gerekli adımlar...

Ben win7nin boot dosyalarını sildim. Ve Win7 açılmadı. bootmgr hatası verdi.

Win7 dvdsi ile sistemi başlatıyorum...

2uel4z6.png

İleri ye basıyorum...

adgbvl.png

Bilgisayarınızı onarın seçeneğine tıklatıyorum...

w2ercz.png

İşlemin bitmesini bekliyorum... İşlem bitince bilgisayarını yeniden başlat diye bir seçenek gelirse; onu seçip bilgisyarı yeniden başlatıyorum.

Eğer sistem başlangıç dosyaları onarılmamış ise;

Tekrar yukarıdaki adımları yapıyorum.

2dtyet3.png

Burdaki ekranda sistemimi seçip ileriye tıklatıyorum...

200wifo.png

Başlangıç Onarmaya tıklatıyorum.. Başlangıç dosyalarım onarılıp sistem yeniden başlayacak...

Bu kadar basit....

@ero35

Uygun vaki bulduğumda XP için Network çalışması yapacağım.. Şuan beklemede :D

Bu senin live cd bende calısmıyor lanet olsun ya elimdeki 3 sistemdede suan calısmadı flash bellekden denıyorum

windows ekranı gelıyor ondan sonraki siyah ekranda donup kalıyo bekle babam bekle cok kıl oldum :rolleyes2:)))

@HaYTo

Bu liveXP çalışmasını laptoplarda dahil denediğim bilgisayarların sayısını unuttum, inan hiç sorun çıkartmadı. Sadece bazı bilgisayarlarda rame yüklenme süreleri fazla sürdü..

Acaba senin bilgisayarlarında disket veya kart reader gibi bileşenler mevcut mu?

Disk sürücü var ise biosundan disket sürücünü kapatıp tekrar deneyebilirmisin?

• 4 hafta sonra ...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...