Jump to content

Win7 7264 Türkçe Dil Paketini 7600 E Uygulamak...

mert1903

Recommended Posts

Bu işlem iki aşamalı bir uygulamadan sonra yapılabilir.

ÖNCE BİRİNCİ AŞAMA….:

Buradaki yapılacak işlemlerden ötürü kaybedeceğiniz verilerinizden beni sorumlu tutamazsınız..

I- Neler gerekli:

- Bir adet win 7 rc 7100 iso yada dvd si

- Sürümünüze uygun dil paketi (lp.cab)

- GImageX 2.0.15 Beta (yalnızca bu versiyonun kullanılması gerekir, Windows 7 ile bu versiyon uyumludur) Buradan indirebilirsiniz..

- http://www.autoitscript.com/gimagex/archive/gimagex_v2.0.15.zip

- ImageX_x86 yada ImageX_x64, hangi versiyonu entegre edecekseniz onu indirin (32 bit yada 64 bit) http://www.tipandtrick.net/2008/imagex-600118000-x86-and-x64-for-windows-server-2008-and-vista-sp1-standalone-download/

- Ve 15 GB lik hard disk alanı.

II- Hazırlık

- Herhangi bir yerde bir klasör oluşturun, kolaylık açısından ismini kısa tutun, adını Türkçe karakter yapmayın, mesela ben F sürücüsünde 7WORK isimli bir klasör oluşturdum, siz kendi diskinizin adına dikkat edin, benimki F: \7WORK

- Şimdide 7WORK klasörünün içine "DVD", "WIM" ve "LP" adında 3 klasör daha oluşturun.

- GImageX programını "F:\7Work" klasörünün içine çıkartın, adını install olarak değiştirin..

- ImageX_x86 / ImageX_x64 programını "F:\7Work" klasörünün içine çıkartın.

- Windows 7 DVD sinin tüm içeriğini "F:\7Work\DVD" içine kopyalayın.

- Dil dosyanızı (lp.cab) F:\7Work\LP" klasörü içine atın. Daha sonra tüm manifest uzantılı dosyaları silin. update.mum dosyasını notepad ile açın. 6.1.7264.0 yazan yerleri 6.1.7600.16385 olarak değiştirin ve kaydedin.

Şimdi şu şekilde bir klasör yapımız olmuş olması gerekir..

F:\7Work

╠═══[DVD] --> Windows DVD’sindeki tüm dosyalar.

╠═══[install] --> GImageX programının içeriği, isterseniz klasör adını daha stabil olması açısından GImageX yapabilirsiniz.

╠═══[LP] --> dil dosyanız

╠═══[WIM] --> III. Kısımda anlatılacak olan install.wim içeriği

╠═══imagex.exe

╠═══intlcfg.exe

╠═══vsp1cln.exe

╠═══wimfltr.inf

╠═══wimfltr.sys

╚═══wimgapi.dll

Şimdi Windows 7’yi modifiye etmek için tüm gerekli şeylere sahibiz.

III- En zor bölümler (Bu kısımları dikkatlice okuyup uygulayın) 1. bölüm – install.wim içine dil paketi eklenmesi

- GImageX programını çalıştırın

- Mount tabına tıklayın

- "Mount point" kısmının karşısındaki Browse butonuna basıp "F:\7Work\WIM" klasörünü seçin.

- Şimdide Source karşısındaki Browse butonuna tıklayıp "F:\7Work\DVD\sources\install.wim" dosyasını seçin.

- Image ayarını 4 yapın.

- "Read and write" ayarını işaretleyin.

- Son olarak Mount butonuna basın. Bu işlem pc hızınıza bağlı olarak biraz uzun sürebilir, çünkü install.wim içindeki tüm dosyalar daha önce oluşturduğumuz “F:\7Work\WIM” klasörüne kopyalanacaklar. Hiçbirşey yapmadan bekleyin, işlem bitince Close butonuna tıklayıp GImageX programını kapatın, istemiyorsanız açık bırakabilirsiniz. Ben açık bırakıyorum..

- Sonraki adımlar

Dil dosyasını entegre edelim. Komut satırını yönetici olarak açın, "F:\7Work" klasörünün içine girerek aşağıdaki kodu yazın.

DISM.exe /Image:E:\7Work\WIM /Add-Package /PackagePath:E:\7Work\LP\lp.cab

Dism.exe windowsun bir parçasıdır ve "C:\Windows\system32" içinde bulunur, (x64 lerde "C:\Windows\SysWOW64" içinde bulunur)

Bu işlem oldukça uzun sürebilir, hiçbirşey yapmadan bekleyin..

İşlem bitince şu mesajı göreceksiniz

Deployment Image Servicing and Management tool

Version: 6.1.7077.0

Image Version: 6.1.7077.0

Processing 1 of 1 - Adding package Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package

~31bf3856ad364e35~amd64~fr-FR~6.1.7077.0

[==========================100.0%==========================]

The operation completed successfully.

F:\7Work>

- Sonraki adım

Şimdi kendi dilimizi varsayılan yapacağız, komut satırına geri dönün ve şu komutu yazın.

intlcfg.exe -all:tr-TR -image:E:\7Work\WIM

sonuç aşağıdaki gibi olmalı

Input locale has been set to: tr-TR

System locale has been set to: tr-TR

User locale has been set to: tr-TR

UI language has been set to: tr-TR

Şimdide yeni bir "lang.ini" dosyası oluşturacağız. Aşağıdaki kodu aynen yazıp enterlayın

intlcfg.exe -genlangini -dist:E:\7Work\DVD -image:E:\7Work\WIM

“Y” tuşuna basıp eski lang.ini dosyasının üstüne yazdırın. Yani çıktı şu şekilde olmalı

Are you sure you want to overwrite the existing Lang.ini file? (Y/N): Y

A new Lang.ini file has been generated

Ve final, şimdi varsayılan olarak kurulacak kur dilini ayarlayalım. Komut satırına şunu yazıp enterleyin…

intlcfg.exe -defaultlang:tr-TR -dist:E:\7Work\DVD

Ve aşağıdaki gibi varsayılan dili “Y” tuşu ile onaylayın..

Are you sure you want to overwrite the existing Lang.ini file? (Y/N): Y

The default language in Lang.ini file has been updated to: tr-TR

Ve sona geldik…

GImageX programına geri dönün ve "Commit Changes" yazan yeri işaretleyin (eğer işaretlemezseniz yaptığınız hiçbir işlem kaydolmaz)

Son olarak "R/W F:\7Work\WIM F:\7Work\DVD\sources\install.wim 4" üstüne bir kere tıklayıp mavi olmasını sağlayın, daha sonra "Unmount" butonuna tıklayın, işlemin bitmesini bekleyin, bitince, Close ve gimagex de kapatıp bitirin…

Artık elimizde yepyeni bir install.wim dosyası var, WIM klasöründeki tüm dosya ve klasörler silinmiştir.

GELELİM İKİNCİ AŞAMAYA

Yukarda install.wim dosyasını hallettik, sırada boot.wim dosyası var. Ama öncelikle LP klasöründeki LP.cab dosyasını winrar yardımı ile sağ klik ve buraya çıkart diyelim. Epeyce fazla dosya ve klasör çıkartacaktır.

Gimagex dosyasını tekrar çalıştırın

Mount sekmesine geçin

- "Mount Point" alanında, "E:\7Work\WIM" olarak girin veya WIM klasörünü gösterin

- Source Alanına ise " E:\7Work\DVD\sources\boot.wim " girin veya DVD klasöründeki sources\boot.wim dosyasını gösterin

- Set " Image " değerini 2 yapın

- " Read and write " kutucuğunu işaretleyin

- Son olarakta " Mount "butonuna tıklayın. İşlem biraz uzun sürebilir.

- İşlem bitince " Close " butonuna tıklayın ve Gimagex programı açık kalsın

Daha sonra komut sisteminde Yönetici olarak çalıştırıp E:\7WORK klasörüne gidiniz.

Sonra sıra ile aşağıdaki komutları orada çalıştırınız.

(Bu kopyalamaları bu komutlar ile otomatik yapmaz ise ki bende 64 Bit denememde yapmadı, o zaman siz kendiniz MS_DOS kopyalaması hakkında bilginiz varsa yapabilirsiniz, yani aşağıdaki kopyalama kodunda ney, nereden nereye kopyalanmak istiyor, çözebilirseniz kopyalamaları el ile de “Kopyala, yapıştır” ile yapabilirsiniz. Ben bu şekilde yaptım çalıştı.)

xcopy DVD\sources\lang.ini WIM\sources\ /cheryki

mkdir WIM\sources\tr-TR

xcopy LP\setup\sources\tr-TR\*.* WIM\sources\tr-TR /cheryki

xcopy LP\sources\license\*.* WIM\sources\license /cheryki

- Son olarak, geri GImageX programına git

- Commit Changes " kutucuğunu işaretle-

" R/WF:\7Work\WIM F:\7Work\DVD\sources\boot.wim 2 " yazısının üzerine bir kez tık yap ve mavi olmasını sağla

- " Unmount " butonuna tıkla, işlem bitince programları kapat.

artık elimizde Türkçe olarak değiştirdiğimiz bir " boot.wim " dosyası var. WIM klasöründeki tüm dosyalarda zaten silinmiş olacaktır.

Şimdi bu yaptığımız DVD klasörünü boot olarak imaj almaya geldi sıra.

Deprem fark etmez :rolleyes: TR yapabilirsek ENG kullanmak ayrı bir zevk olur :rolleyes: Facebook, cep tel falan ingilizce kullanıyordum zaten :clapping: TR alternatifi olmadan eng kullanmakla, tr alternatifi olarak eng kullanmak arasında fark var :clapping:

Bu anlatımla 7264 dil paketini 7600'e uygulayamazsınız.Çünkü 7264 dil paketinin sürüm numaraları değişiktir.7600'e entegre etmeye çalışınca hata verecektir.

Doğru anlatım:

Not: Ben denedim çalışmadı.Kaynakta çalıştı demişler.

GImageX:

http://www.autoitscript.com/gimagex/archive/gimagex_v2.0.16.zip[/CODE]

NOT: Kullandığınız klasör adlarında BOŞLUK VE TÜRKÇE KARAKTER OLMASIN!

1. Gimagexi açın,Mount sekmesine gelin.

Mount Point : Boş bir klasör.

Source : W7DVD\sources\install.wim

Dah sonra Select'e tıklayıp sürümünüzü seçin.

Read And Write işaretleyerek Mount'u tıklayın.

2. 7264 lp.cab dosyasını WinRARla klasöre çıkarın.

Çıkardığınız klasörde update.mum dosyasını açın.

Şimdi 19 kere "6.1.7264.0" yazısını "6.1.7600.16385" ile değiştirin (Tırnaklar olsun olmasın farketmez)

Yani buradan:

[CODE]<assemblyIdentity buildType="release" language="tr-TR" name="Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package" processorArchitecture="x86" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" version="6.1.7264.0"/>[/CODE]

Buraya kadar:

[CODE]<assemblyIdentity buildType="release" language="neutral" name="Microsoft-Windows-UltimateEEdition" processorArchitecture="x86" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" version="6.1.7264.0"/>[/CODE]

Dosyayı kaydedip çıkın.

3. Windows tuşu + R'ye basın ve cmd yazın.Çıkan pencereye aşağıdakini yazın. Klasörleri kendiniz değiştirin.

[CODE]DISM.exe /image:"İnstall.wimi mount ettiğimiz klasör" /add-package /packagepath:"LP.cabın ayıklandığı yer KENDİSİ DEĞİL"[/CODE]

İŞLEM %33'te HATA VERECEKTİR ENDİŞELENMEYİN!!! CMD PENCERESİNİ KAPATMAYIN!!!

Processing: 1 / 1 - Adding Package Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~x86~tr-TR~6.1.7600.16385

[=================== 33.3% ]

Error - Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package Hiba: 0x80092004

Error: 0x80092004

4. Şimdi lp.cab ayıklandığı klasöre gidin ve tüm manifest uzantılı dosyaları silin.Ya da daha kısası var.CMD penceresine şunu yazın.

del /f /q Lp.cabın ayıklandığı klasör\*.manifest

5. CMD penceresine gelip aynı komutu tekrar yazın. Yukarı ok tuşuna basarsanız da komut gelir.

Şimdi işlem %100 olacaktır.

6. CMD penceresine aşağıdaki komutu yazın.

DISM.exe /Image:WIM klasörü /Set-SKUIntlDefaults:tr-TR

7. GimageX'e gelin ve Unmount bölümünde install.wimi seçin.Commit Changes deyip Unmount deyin

8. Lp.cabın ayıklandığı klasördeki sources ve setup\sources dizinini (içindekileri değil kendisini) DVD'ye kopyalayın.

9. DVD\Sources\lang.ini dosyasını açın.Her şeyi silin aşağıdakini yazın.

[CODE][Available UI Languages]
tr-TR = 3

[Fallback Languages]
tr-TR = en-us[/CODE]

Böylece Türkçe Upgrade yapabilirsiniz.

10. Sıra geldi kurulumu Türkçeleştirmeye.Gimagexe gelin ve 1.islemin aynısını yapın fakat bu sefer BOOT.WIM'i seçin.Select deyince de 2. imajı (Setup) seçeceksiniz.

Sonra aşağıdaki komutları yazın.

Klasörleri uygun şekilde değiştirin.

DVD:W7 dvdsi

WIM:Boot.wimi mount ettiğimiz yer

LP:LP.cabın ayıklandığı yer.

[CODE]xcopy DVD\sources\lang.ini WIM\sources\ /cheryki
mkdir WIM\sources\tr-TR
xcopy LP\setup\sources\tr-TR\*.* WIM\sources\tr-TR /cheryki
xcopy LP\sources\license\*.* WIM\sources\license /cheryki[/CODE]

Şimdi 7.işlemin aynısını uygulayarak boot.wimi de kaydedin.

11. ISO yapmak için UltraISO'yu açın.

Tüm dosyaları UltraISO penceresine sürükleyin.

Sonra Boot klasörüne girin (Ultraisoda) ve etfsboot.com dosyasına sağ tıklayıp Açılış dosyası yap deyin.

Daha sonra solda CD klasörünün yanında saat ve tarih adıyla bir yazı göreceksiniz.O ISO etiketi.

Ona tıklayın ve F2 tuşuna basın.Yeni isim olarak [b]GRMCULFRER_TR_DVD[/b]yazın.

Şimdi ISO'yu kaydedin ya da Araçlar > CD imajı yazdır deyip direk olarak DVD'ye basın.

Alternatif : Açılış İşlemleri > Disk imajı yazdır deyip USB'ye de yazabilirsiniz.

Xpress Boot > Yeni sürücü Boot sektörü > Vista deyin. Artık yazdır diyerek Windows 7'yi USB'ye yazdırabilirsiniz (DENENMEMİŞTİR)

Kaynaklar:

Please register to see this content.

Arkadaşlar maalesef olmuyor.İnstall.wim seçiminden sonra mount deyince hata veriyor.Defalarca denedim.Sonuç yok.Bilgilerinize.Saygılarımla

Win7 üzerinde dene mount oluyor, ben XP'de denedim makina resetleniyordu.

Sonra düşündüm ki neden bu saçmalıkla uğraşıyorum ki zaten bir iki ay sonra Türkçesi çıkacak dedim, uğraşmayı bıraktım.

Kafam rahat :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...