Jump to content

15 Dk Winxp Office Vb. Hazır Sistem Hazırlama

kenan06

Recommended Posts

Herkese Merhabalar

Microsoft' un Windows işletim sistemlerini donanım bağımsız başka PC lere herşeyi kurulu vaziyette dağıtmak amacı ile ürettiği sysprep aracını sizlere dilim döndüğünce bildiğim kadarı ile anlatmaya çalıştım.

örneğin kafeci arkadaşlar bir windows kurdular oyunları ve bütün programları tekrar tekrar kurmak yerine bu araçla donanım bağımsız dağıtmanızı sağlayacaktır.

bazı arkadaşlar bana kızacaklardır ama ben şimdi bu döküman resimleri ile beraber 10 sayfadan fazla tuttu burada anlatmak isterim ama çok uzun olacak o nedenle hazırladığım dökümanı paylaşmak isterim içerisinde anlatım pdf dosyası sysprep aracı ve benim hazırladığım sysprep.inf dosyası var (benim sysprep.inf dosyamda ürün anahtarı XXX yazılı ve computername (Bilgisayar adı) soracak şekilde ayarlanmıştır siz isterseniz sordurmayabilirsiniz.).

sıkıştırılmış dosyayı C ye açıyoruz ve kullanıcı klavuzuna göre işimizi yapıyoruz.

illada burada anlat derseniz bunun içinde mesaj atmanız yeterli.

linkler:

http://rapidshare.com/files/354658495/sysprep.zip

http://hotfile.com/dl/29778548/0e84c6e/sysprep.zip.html

http://www.megaupload.com/?d=JX9EXLP1

http://www.dosyaupload.net/download.php?file=692sysprep.zip

Acaba sysprep yaparken sata driverlar konusunda stabil bi çözüme ulaşabilen var mı arkadaşlar.

Sata ekli xp lerden kurulum yapıp sistemi hazırlıyorum. programlar felan kuruyorum. ama sysprep yaptıktan sonra yine mavi ekranda çakılı kalıyorum

Hiç ugraşmayın o eskidi ACronis True image ve universal restore başka bişiye gerek yok!!

arkadaşım onunla SID leri sildirebildiğinimi sanıyorsun sen

o yaptığın pc networkte resmen çuvallar aynı imajdan 2 tane yapta gör

Acaba sysprep yaparken sata driverlar konusunda stabil bi çözüme ulaşabilen var mı arkadaşlar.

Sata ekli xp lerden kurulum yapıp sistemi hazırlıyorum. programlar felan kuruyorum. ama sysprep yaptıktan sonra yine mavi ekranda çakılı kalıyorum

sysprep.inf dosyanı biraz geliştir

ben bu şekilde aşabildim o sorunu

illa burada anlat :)))

gerci indiriyorum şuan ama burda anlatımı olsa daha iyi olurdu işine yaramayan arkadaşlar merakdan indirmek zorunda kalmazlar

sağolasın paylaşım için ;)

burada anlatacağım ama şu resim belesı bei zorluyor

arkadaşım onunla SID leri sildirebildiğinimi sanıyorsun sen

o yaptığın pc networkte resmen çuvallar aynı imajdan 2 tane yapta gör

2 tane değil 100 lercesini yapdım network ve active directoryda çalışıyor ayrıca acronisde oto. sid değiştirme var :

image020_thumb.jpg

bkz. 4. secenek ayrıca sid değiştirci ufacık programlarlada zaten bu iş cok kolay halledilir. Lutfen bilip bilmeden yorum yapmıyalım. Hatta ben dvd bellek yada vb kullanmıyorum networkden dagıtıyorum bu tur işlemlerde acronisin ustune tanımam acronis + vmware super ikili microsoft w7 de bu tur programlara gerek bırakmadı oda hyper-v windows server 2008 ve Windows7 iş birliği ile

2 tane değil 100 lercesini yapdım network ve active directoryda çalışıyor ayrıca acronisde oto. sid değiştirme var :

image020_thumb.jpg

bkz. 4. secenek ayrıca sid değiştirci ufacık programlarlada zaten bu iş cok kolay halledilir. Lutfen bilip bilmeden yorum yapmıyalım. Hatta ben dvd bellek yada vb kullanmıyorum networkden dagıtıyorum bu tur işlemlerde acronisin ustune tanımam acronis + vmware super ikili microsoft w7 de bu tur programlara gerek bırakmadı oda hyper-v windows server 2008 ve Windows7 iş birliği ile

bizim kurumda microsoft yazılımları dışında bir yazılım kullanmıyoruz bende dediğiniz gibi network üzerinden dağıtıyorum bunu

geçen yıla kadar RIS ile yapıyordum şimdi ise server 2008 den sonra XP dağıtmak için Yine MS e ait WDS kullanarak başka yazılıma ihtiyacım olmadan dağıtabiliyorum

acronise gelince ben kaç sefer kullandıysam sağlıklı sonuç alamadım hep sıkıntı çıkardı

artı acronis bu tool için extra ücret alıyor. alt tarafta server kurulu olacak bide üzerine universal restore lisansı alacaksın ve İŞE YARAMAYACAK gibi bir riski var

emre053 arkadaşın dediği şekilde de oluyor da. kullanıcı adını manuel girmek istediğim zaman ya da pc adını otomatik atama işleminde yetersiz kalıyor. ben hem sysprep kullanıp hem universal restore yapıyorum her pc ye. sata sorunu hariç bugüne kadar hiç bi sorunla karşılaşmadım

eğer mümkünse biraz daha açıklayabilirmisin. sysprep.inf de driver dizinlerini göstermişsin. ama driverları nasıl yüklediğini de açıklayabilirmisin.

driver dizinlerini gösterdiğinde sysprep aracını çalıştırdığında ve yeniden mühürle dediğinde senin gösterdiğin yoldaki driver ları kendisi Driver cache e atar ve sana açılırken sıkıntı çıkarmaz.

bizim kurumda microsoft yazılımları dışında bir yazılım kullanmıyoruz bende dediğiniz gibi network üzerinden dağıtıyorum bunu

geçen yıla kadar RIS ile yapıyordum şimdi ise server 2008 den sonra XP dağıtmak için Yine MS e ait WDS kullanarak başka yazılıma ihtiyacım olmadan dağıtabiliyorum

acronise gelince ben kaç sefer kullandıysam sağlıklı sonuç alamadım hep sıkıntı çıkardı

artı acronis bu tool için extra ücret alıyor. alt tarafta server kurulu olacak bide üzerine universal restore lisansı alacaksın ve İŞE YARAMAYACAK gibi bir riski var

Ris server için server ailesinden bir işletim sistemi satın alman lazım ayrıca senin yonetminde windows u kuruyorsun acronisde kurmuyorsun sata2 de 5dklık bir surede windows hazır hale geliyor bir artısıda restore işlmei sırasında kendi driverlarını ekleyip cıkarabiliyorsun:

image017_thumb.jpg

Eline sağlık kardeşim en kısa sürede deneyeceğim bence en iyisi kendi bildiğin yaptığın dır

tabiki şöyle daha iyi böyle daha iyi diyenler olacak boşver bırakalımda herkes istediği gibi yapsın değilmi ama tekrar teşekkür

Saygılar

Ris server için server ailesinden bir işletim sistemi satın alman lazım ayrıca senin yonetminde windows u kuruyorsun acronisde kurmuyorsun sata2 de 5dklık bir surede windows hazır hale geliyor bir artısıda restore işlmei sırasında kendi driverlarını ekleyip cıkarabiliyorsun:

image017_thumb.jpg

konumuz acronis değil ama

şimdi sen acronis ile imajı aynı anda kaç pcye basıyorsun bu 1

acronis ile driver ekliyorum diyorsun benim networkte driver share var her pc kurulumdan sonra oradan driverlarını alır ve 2. kez restart tan sonra ise bir script çalışır ve pc yi ilk açılışta verdiğim isim ile domaine alır benim müdahele etmem gereken tek yer kişi adı ve computer gireceğim yer başkada hiçbir müdahele etmem gerekmiyor aynı anda onlarca makina imajlanır ve kullanıcıya gönderilir oda açıp kendi kullanıcı adı ve şifresiyle kullanmaya başlar

acroniste ise universal restore yaptın pc açıldı önce gideceksin driver tanıtacaksın veya ilk basma esnasında path göstereceksin computer name değiştireceksin domaine alacaksın vb zaman ve kaynak kaybı

umarım anlatabilmişimdir.

tamam acronis universal son kullanıcı ve küçük yerlerde işe yarar ama sysprepsiz çoklu işlerde sıkıntılı ve zaman kaybı

konumuz acronis değil ama

şimdi sen acronis ile imajı aynı anda kaç pcye basıyorsun bu 1

acronis ile driver ekliyorum diyorsun benim networkte driver share var her pc kurulumdan sonra oradan driverlarını alır ve 2. kez restart tan sonra ise bir script çalışır ve pc yi ilk açılışta verdiğim isim ile domaine alır benim müdahele etmem gereken tek yer kişi adı ve computer gireceğim yer başkada hiçbir müdahele etmem gerekmiyor aynı anda onlarca makina imajlanır ve kullanıcıya gönderilir oda açıp kendi kullanıcı adı ve şifresiyle kullanmaya başlar

acroniste ise universal restore yaptın pc açıldı önce gideceksin driver tanıtacaksın veya ilk basma esnasında path göstereceksin computer name değiştireceksin domaine alacaksın vb zaman ve kaynak kaybı

umarım anlatabilmişimdir.

tamam acronis universal son kullanıcı ve küçük yerlerde işe yarar ama sysprepsiz çoklu işlerde sıkıntılı ve zaman kaybı

networkun bant genişliği elverdikce istediğin pc ye aynı anda imaj atabilirsin. Ayrıca sysprep ile acronis i bir tutma acronis imaj alır sysprep sadece cogaltılacak pc yi hazırlar yani deployment aracıdır. Sende imaj alırken acronis i kullanıyorsun. Ayrıca kullanıcı ismi deişme pc modeline gore driver kurma vs bunlar bat dosyasıylada yapılır abartma sadece sysprep bunu ilk acılışa koyuyor. Regedite koymada başlangıc klasorune koy aynı sey. Daha ii yonetim için pc ye vnc kurarım 10 dkkada yaparım yani burda demek istediğim sysprep in o kadar fazla işlevi olmaması sonucta yaptıgın iş imaj alma sysprep olmasada bir sekilde dagıtım yaparsın ama imaj alma olmadan dagıtımı ris serverla yaparsan orası daha karışık neyse dokuman guzel ollmuş eline saglık.

Aynı sekilde w7 için sysprep dokumanı hazırlarsan cok daha ii olur

sysprep.ini dosyamı biraz geliştirerek sata driverlar konusunda daha stabil bi çözüme ulaştım. (önceden kullandığım yöntemlere göre)

$OEM$ klasörünü ve sysprep.ini dosyasını incelerseniz mantığını kolayca kavrayabilirsiniz.

Intel, Amd, Via, Sis ve nvidia chipsetlerin tüm sata driverlarını ekledim. (bi de vmware scsi driver ı)

bir kaç makinede denedim ve sonuç olumlu.

sysprep yapmadan önce sürücü imzalamayı devre dışı bırakırsanız sorun yaşamazsınız.

bilgisayarıma sağ tık özellikler>donanım>sürücü imzalama>yoksay

bu tür uyulamalarla uğraşan arkadaşların kendilerine göre düzenlemeleri ve fikir sahibi olmaları açısından paylaşıyorum.

http://www.mediafire.com/file/qqynnzrwujm/sysprep.zip[/CODE]

[CODE]http://www.megaupload.com/?d=DPAW59XI[/CODE]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...