Jump to content

Windows 7 Ve Donanım Güvenli Kaldırma.

ates_bey

Recommended Posts

Bu konuya benzer bir konuyu daha öncede açmıştım.Ama gerçekliğine bir türlü kimseyi inandıramamıştım.

Herhangi bir USB araç taktıgımızda sag alt köşede görüntülenen donanımı güvenle kaldır sekmesi varya işte ben oranın hiçbir işe yaramadıgını bu topic'te kanıtlayacağım.

Arkadaşlar öncelikle dikkat etmenizi istiyorum.

Elimde Usb ile sarj olan bir adet Minton MMP-3077 var.Sarj etme yöntemide şöyle.

(Pc ile bağlantıyı yaptıktan sonra DONANIMI GÜVENLİ KALDIR işlemini yaptıktan sonra sarj olmaya başlıyor.)

Bu Sorun Windows Vistada da vardı.

Fakat şuanda Laptobumda Xp kurulu.Xp de bu işlemi yaptıgımda müzik çalarım şarj olmaya başlıyor.

Yani benim sıkıntım şu Windowsun yeni sürümlerinde donanımı kaldır dediğimde...Donanımınız Güvenle Kaldırıldı diyo lakin

DONANIMI KALDIRDIGI FELAN YOK...

++++++++++++++++++++++++

Bu sorun WD 2,5 inc lik portable harddiskimdede yaşıyorum.

Harddiskimdeki sorun ise şöyle Donanımı Güvenle kaldırıyor.Fakat elimle kontrol ettiğimde harddiskin içindeki disklerin çalıştıgını fark edebiliyorum.

Ama Xpde kaldır dediğimde tamamen durdurmayı başarıyor.

Bu sorunlar VİSTA ve WİNDOWS 7 de yaşanmakta ve ben bunu birçok makinada denedim.

Bill amcaya bunu nasıl duyurabiliriz peki!!!!!!!!!!

Okudugunuz içi teşekkür ederim...

windows 7 de kullanılmayan harddiskleri kapatabiliosun ve sistem bunu otamatik yapio bill amca coktan duymus arkadasım bence sistemi bi kurcala 7127 surum 64 bit kullanıyorum ve cokta guzel calısıo kızaklar donmuyo sanki elektrik baglantısını kapamıs gibi..

Yok kardeşim extra bi yazılımla olacaga benzemiyor.

En iyisi microsoftun türkiye şubesi ile iletişime geçmek.

Alın size 3.en büyük kanıtım.

Örnegin flashınız veya harddiskiniz'i herhangi bir işletim sisteminde düzenli bir şekilde kaldırılmadıgı zaman.

Linüx'ün hiçbir türevi açamıyor.

Açmanız için donanımı güvenli bir şekilde kaldırmanız gerekiyor.

Otomatik kapanması güzel bişi ama ben donanımı güvenli kaldırmadan bahsediyorum.

Orta düzey bilgisayar kullanıcısıyım. Daha donanım güvenli kaldır deyipte USByi kaldırmadım. Bana göre göre hiçbir işlevi olmayan bi sürücü. 4 yıldır daha flash belleğimin bu yüzden yandığını görmedim. Belki şanstır ama olmadı. Hatta peş peşe 10 15 sefer sokup çıkarttım hiç birşey olmadı. USB Flash bellekler yanarsa sadece virusler yuzunden yanar. Diğer türlü hiçbirşey olmaz. Benim başıma gelmedi en azından.

Orta düzey bilgisayar kullanıcısıyım. Daha donanım güvenli kaldır deyipte USByi kaldırmadım. Bana göre göre hiçbir işlevi olmayan bi sürücü. 4 yıldır daha flash belleğimin bu yüzden yandığını görmedim. Belki şanstır ama olmadı. Hatta peş peşe 10 15 sefer sokup çıkarttım hiç birşey olmadı. USB Flash bellekler yanarsa sadece virusler yuzunden yanar. Diğer türlü hiçbirşey olmaz. Benim başıma gelmedi en azından.

Orta düzey bir bilgiye göre biraz iddalı konuşmuşsun dostum.

• 7 ay sonra...
Orta düzey bir bilgiye göre biraz iddalı konuşmuşsun dostum.

usb bellek alırken bu olaya dikkat etmek gerek arkadaşlar benim de 1 GB Kingston usb belleğim vardı ve hüsran ama şu an sandisk kullanıyorum ve böle bi sorunla karşılaşmadım...

• 1 ay sonra...
Bu tek benim derdim olmaktan çıktı.

İki gün sonra harici cihazlarınız yanınca hiç hoş olmayacak.

2 adet 2GB Kingston belleğim vistayla beraber uçuşa geçti bile.

bahsettiğin sorundan dolayı taşınabilir 500 gb seagate hdd mefta oldu. yenisini gönderdiler fakat olan bizim foto ve filmlere oldu hepsi gitti arkasından soğuk su içtim

Size katılıyorum...

usb bellek alırken bu olaya dikkat etmek gerek arkadaşlar benim de 1 GB Kingston usb belleğim vardı ve hüsran ama şu an sandisk kullanıyorum ve böle bi sorunla karşılaşmadım...

Sandisk alanında uzman bende kullanıyorum oyle bir sotunla daha karşılaşmadım 2 yıldır... win 7 x64 bit kullanıyorum bazen direk çıkartıyorum flashbelleği bazende donanımı güvenle kaldr diyorum oyle yaptığımda tamamen kaldırıyor belki kullandığın sürümde bir hata vardır...

Donanımı güvenle kaldır seçeneği donanımı değil veriyi güvene almak içindir

Donanımı güvenle kaldır seçeneği kullanılmadığında gecikmeli yazma vs hizmetleri durdurulmaz bu da harici usb donanımın dosya sistemi veya yazılmakta olan verinin zarar görmesine ve dolayısı ile diski başka pc ye taktığınızda bu hasardan dolayı kullanılamaz duruma düşmesine sebep olur yani bu şekilde olunca disk değil dosya sistemi ve içindeki veri hasar görür

Bu elektrik kesilmesi sonrası pc de oluşabilecek hasara benzer

Yani şöyleki pc yi açtınız yeni klasörler yaratın ve sağa sola dizin fişi çekip takın yani elektrik kesilmiş gibi tekrar açınca klasörlerin koyduğunuz yerde değil solda toplandığını görürsünüz

çünkü sistem ayarları kaydedip kapanmadı tabi bunun dışında veri kaybı da yaşayabilirsiniz

Usb disklerdede mantık böyle güvenli kaldır demeden çıkarınca diske diske yazılanların durumu dosya sistemine kaydolmadan bağ kesildiği için windows gecikmeli yazma başarısız gibi hizmetlerin durdurulmamasından kaynaklanan hatalar alırsınız yani olan veriye olur diske değil format atar dosya sistemini onarır yine kullanırsınız bu sebepten veri kaybettiğim oldu ama hiç yanan kullanılmaz hale gelen diskim olmadı

Bildiklerim böyle

Saygılar

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...