Jump to content

Hades

Üye
 • Content Count

  74
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About Hades

 • Rank
  Azimli üye

Recent Profile Visitors

353 profile views
 1. Vatana notebookla gidip bir kaç tane IPS denedim. Gördüğüm iki şey var, bazılarında siyah ekranda asimetrik gri alanlar var, backlight bleed dedikleri olay en üst seviyede. Bazılarında da masaüstü simgelerinde ve yazılarda kalın ve çok belirgin siyah çerçeveler var. Yanlış hatırlamıyorsam Samsung PLS lerde bu durum daha fazla. Görevliye böyle monitör satamazsınız, gören adam almaz falan dedim de alan kişiyi o kadar rahatsız etmiyor gibi bir cevap verdi. Gözde kuruluk gibi bir his vardı ancak monitörden olabileceğini düşünmemiştim. Eski monitörümü takınca hiç bir sorun kalmadı, ben de sonunda iade ettim. Aldığım ürünün teknik özellikleri fiyatına göre çok iyi ancak malesef olmadı. Oyun oynamak gibi bir durumum yok ancak röntgen görüntüleri gibi siyah beyaz görüntüleri incelemem gerekebiliyor. O yüzden yüksek kontrast ve gamutu yüksek bir monitör ararken aldığım ürünü bulmuştum. Açıkçası 900tl den fazla da vermek istemiyorum. Alternatif modellere baktıkça da 900 e benim ihtiyaçlarımı karşılayacak bir monitör yok gibi. Bir ek daha, benim konuda belirttiğim problem bir çok VA panelde de mevcutmuş, hatta çok azında bu problem yokmuş ancak okuduklarım 2017, 2018 e ait yazılar. Belki sonradan düzeltilmiştir.
 2. Kullandığım kablo da Philips'in, ürünü iade edebilirim diye içerisinden çıkan kabloyla denemedim ama 3 farklı sistemde denedim sonuç aynı. Bir de şunu farkettim, monitör açılırken gelen "Philips" amblemi ve yazısında da aynı net olmama durumu var.
 3. Yukarıda da belirttiğim üzere hepsini denedim. Vatanda bir TN panel ve bir IPS denedim. İkisi de benim aldığım üründen ucuz, daha az özelliklere sahip ürünlerdi. Keskinlik ve netlik gayet güzel ama gamut, kontrast gibi özelliklere bakıldığında problem yaşadığım üründen daha alt seviyedeki ürünlerdi.
 4. Onu da yaptım da yazmayı unutmuşum. O da işe yaramadı.
 5. Yaklaşık 10 yıllık Acer LCD monitörümü Philip 241E1SCA/00 ile değiştirdim ancak sanki bütün gelen görüntüler yarım piksel kaymış gibi görünüyor. Genel olarak görüntünün keskinliği az. Renkler arası geçiş olan bir çok yerde araya bir ara renk atıyor ve sanki görüntü kaymış gibi, kötü bir vga kablo kullanıyormuş gibi bir görüntü ortaya çıkıyor. Aşağıda sarı kare içerisine alınmış alanda daha net gözükmekte. Bunlar bölgesel olan şeyler değil, her yerde oluyor ancak özellikle siyah ve kırmızının olduğu yerlerde kendisini daha fazla gösteriyor. Monitör Philips'in HDMI kablosu ile bağlı. Çözmek için denediklerim ve işe yaramayanlar, 1) Farklı HDMI kablosu ile bağlama 2) VGA kablosu ile bağlama 3) Cleartype'ı ayarlama 4) Farklı bir bilgisayar ile deneme 5) Ekran yineleme sıklığı değerlerini değiştirme. 6) Radeon Ayarları'ndan "Ekran" sekmesi altında Pixel Format değerlerini değiştirerek farklı modları deneme 7) Monitör driverını yükleme 8 ) Monitördeki bütün ayarlara baktım, sonra resetleyip tekrar denedim. 9) Linux işletim sistemli bir bilgisayarda deneme. 10) Ekran kartı sürücüsünü komple kaldırıp tekrar yükleme. Monitörü masaüstü bilgisayarda kullanıyorum, dizüstünu alıp vatan bilgisayara gittim. Orada bir TN bir de IPS monitörde aynı HDMI kablo ile denedim ve sonuç gayet iyi. Sizce bu genel bir problem mi? Bu problemi çözmek için denemem gereken başka bir yöntem var mı? Açıkçası kıvrımlı olması dışında monitörün özellikleri tam istediğim gibi. İade etmeyi çok istemiyorum.
×
×
 • Create New...