Jump to content

Windows 7'ye Türkçe Dil Ve Tema Entegre Etme

Share

Recommended Posts

Her şeyden önce not: Kullandığınız klasör adlarında BOŞLUK VE TÜRKÇE KARAKTER OLMASIN!

Kullanacağımız dosyalar:

Dil dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz. Elinizde zaten varsa indirmenize gerek yok.

GImageX+DISM:

http://rapidshare.com/files/260168052/Dism_Gimagex.rar[/CODE]

Entegreyi bu iki aracı kullanarak yapacaksınız.

Not : [b]Windows 7 kullanıyorsanız direk GimageX'i açabilirsiniz![/b]Kurulum yapmanıza gerek yok.Çünkü DISM zaten Windows7'de var.

Vista için de Nasıl kuracağınız adım adım yazılı.[b]XP'de denenmemiştir! Ama Vista ve 7'de sorunsuz oldu.[/b]

Anlatımda kendi kullandığım klasörler:

D:\W7DVD:Windows 7 ingilizce DVD

D:\Wim: Wim bağladığım klasör

D:\trpack:Türkçe tema ve dil paketinin olduğu klasör.

Neyse, anlatıma geçelim.

1. Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra Windows 7 DVD'sini bilgisayara kopyalayın.

28aucfq.jpg

2. Gimagexi açın,Mount sekmesine gelin.

Mount Point : Boş bir klasör.

Source : W7DVD\sources\install.wim

Dah sonra Select'e tıklayıp sürümünüzü seçin.

Read And Write işaretleyerek Mount'u tıklayın.

155j3ex.jpg

3. Windows tuşu + R'ye basın ve Çalıştır ekranına cmd yazın.

Cmd penceresinde sırasıyla aşağıdaki kodları yazın.Klasörleri uygun şekilde değiştirin.

[CODE]DISM.exe /image:"İnstall.wimi mount ettiğimiz klasör" /add-package /packagepath:"LP.cab dosyası"
DISM.exe /image:"İnstall.wimi mount ettiğimiz klasör" /add-package /packagepath:"Windows 7 TÜrkiye Teması cab dosyası"
DISM.exe /Image:"İnstall.wimi mount ettiğimiz klasör" /Set-SKUIntlDefaults:tr-TR
dism.exe /Image:"İnstall.wimi mount ettiğiniz klasör" /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~x86~en-US~6.1.7600.16385[/CODE]

İlk satırdaki komutla Windows7 DVDsine Türkçe dil ekliyoruz.(NOT:5-10 dakika sürebilir.Sabredin.)

2. satırdaki komutla Türkiye temasını ekliyoruz.

3. satırdaki komutla Windows 7 kurulduğunda direk Türkçe gelmesini sağlıyoruz.

4. satırdaki komutla İngilizce dili siliyoruz.

Tüm işlemler başarılı olursa görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

2qdtrgh.jpg

4. GimageX'e gelin ve Unmount bölümünde install.wimi seçin.Commit Changes deyip Unmount deyin.

[b]NOT : İşlem kesinlikle UZUN sürecektir SABREDİN.[/b]

2n877n6.jpg

5. lp.cab dosyasını winrarla çıkarın ve Lp.cabın ayıklandığı klasördeki sources ve setup\sources dizinini (içindekileri değil kendisini) DVD'ye kopyalayın.

Yani şöyle:

Setup klasöründeki sources anadizine kopyalanacak.Dosya değişeyim mi derse evet deyin.

Sources klasörü de anadizine kopyalanacak.Dosya değişeyim mi derse evet deyin.

Resme gerek yok sanırım.Eğer başarıyla tamamladıysanız Win7DVD\sources\tr-tr klasörü olmalı.

6. DVD\Sources\lang.ini dosyasını açın.Her şeyi silin aşağıdakini yazın.

[CODE][Available UI Languages]
tr-TR = 3

[Fallback Languages]
tr-TR = en-us[/CODE]

(alttaki resme bakmayın :D )

70jajl.jpg

Böylece Türkçe Upgrade yapabilirsiniz.

7.Şimdi Türkçe kurulan bir Windows 7 yapalım.

Gimagexe gelin ve 1.islemin aynısını yapın fakat bu sefer BOOT.WIM'i seçin.Select deyince de 2. imajı (Setup) seçeceksiniz.

zwdwzl.jpg

Sonra aşağıdaki komutları yazın.

Klasörleri uygun şekilde değiştirin:

DVD:W7 dvdsi

WIM:Boot.wimi mount ettiğimiz yer

LP:LP.cabın ayıklandığı yer.

[CODE]xcopy DVD\sources\lang.ini WIM\sources\ /cheryki
mkdir WIM\sources\tr-TR
xcopy LP\setup\sources\tr-TR\*.* WIM\sources\tr-TR /cheryki
xcopy LP\sources\license\*.* WIM\sources\license /cheryki[/CODE]

Tüm işlemler başarıyla tamamlanırsa:

x2to3a.jpg

Şimdi 4.işlemin aynısını uygulayarak boot.wimi de kaydedin.

8. ISO yapmak içinse aşağıdan oscdimg aracını indirin ve system32ye atın.

[CODE]http://www.4shared.com/file/33100527/8f587964/oscdimg.html[/CODE]

CMD penceresine aşağıdakini yazın.Klasörleri değiştirin tabii.

[CODE]oscdimg -n -bD:\W7DVD\boot\etfsboot.com D:\W7DVD C:\Win7DVD.iso -m -os -lGRMCULFRER_TR_DVD[/CODE]

10s5dmc.jpg

Tüm işlemler başarıyla tamamlandığında elinizde MS Türkiye ile nerdeyse aynı DVD olacak.

Görüntüler (Ben ingilizceyi silmemiştim ondan dil seçimi çıkıyor burda)

3eeu1.jpg

160pp4p.jpg

[b]Diğer görüntüler burada[/b]

[b]

İşlem 2 kez denenmiş (Vista+7 üzerinde) ve her iki denemede de başarıya ulaşılmıştır.Eğer sorun alıyorsanız bilin ki büyük ihtimalle sorun sizde.

Entegre için resimlerde de görebildiğiniz gibi 6.1.7600.16385 numaralı "build" kullanılmış,diğer sürümlerde denenmemiştir.

Türkiye'de (sanırım) ilktir ve lütfen alıntı yapanlar "Alıntıdır" desinler.[/b]

Edited by morning

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

morning senin anlatımını kullanarak dil ve tema pakedi entegreli 32 ve 64 bitlik win7'leri hazırladım. Dikkatimi çeken şey ise 64 bitte sistem direkt Türkçe ile kuruluma(yukardaki en alttaki resim geliyor direkt) başlarken 32 bitte aşağıdaki ekran çıkıyor ve dili seçtikten sonra kurulum başlıyor. Oda 64 bit gibi direkt Türkçe seçili gelse çok hoş olur ama nasıl? Emeklerin için çok teşekkür @morning, bu konuyu önemine binaen sabitliyorum.

3eeu1.jpg

• Editor

morning hocam, bende Centilboy arkadaşımızın sorusuna yakın bir soru sorayım, Win 7 DVD'sine TR dil paketini ekledikten sonra varsayılan dil olan İngilizce'yi DVD içinden tamamen silebilir miyiz? hazırlayacağım Win 7'nin Microsoft'un yakın zamanda çıkartacağı Türkçe RTM ile aynı olmasını istiyorum da :D

Emeğine sağlık.

Çok güzel bir anlatım olmuş. Elimdeki modifiyesiz Windows 7 RTM x64 imajını senin sayende Türkçeleştirdim. Sanal makineye kurup denedim. Hiçbir sorun yok. Kuruluma başlarken İngilizce/Türkçe seçimini yapıyorsunuz bu kadar! Gerisi %100 Türkçe.

peki arkadaşlar kurulumdan sonra entegre ettiğimiz bu dil dosyası sistem diznine ekstra bir yük getiriyormu?

şöyle ki:

yani ingilizce dvd den kurulum yapıp türkçe dil dosyasını sonra kurmakla

entegre dil dosyalı dvd den kurulum yapmak arsında boyut olarak varmı c: ye kurulumdan sonra

morning senin anlatımını kullanarak dil ve tema pakedi entegreli 32 ve 64 bitlik win7'leri hazırladım. Dikkatimi çeken şey ise 64 bitte sistem direkt Türkçe ile kuruluma(yukardaki en alttaki resim geliyor direkt) başlarken 32 bitte aşağıdaki ekran çıkıyor ve dili seçtikten sonra kurulum başlıyor. Oda 64 bit gibi direkt Türkçe seçili gelse çok hoş olur ama nasıl? Emeklerin için çok teşekkür @morning, bu konuyu önemine binaen sabitliyorum.

Teşekkürler.

Dil seçimini kaldırmak için, GimageX ile boot.wimi mount edin.

Sources dizininde lang.ini olması lazım.

Orda [Available UI Languages] kısmı altında en-US = 3 yazısını silin.Yani şöyle olacak.

[Available UI Languages]
tr-TR = 3

[Fallback Languages]
tr-TR = en-us[/CODE]

Ama aslına bakarsanız olacağına garanti vermiyorum 64 bit sistemde denemedim hiç.

morning hocam, bende Centilboy arkadaşımızın sorusuna yakın bir soru sorayım, Win 7 DVD'sine TR dil paketini ekledikten sonra varsayılan dil olan İngilizce'yi DVD içinden tamamen silebilir miyiz? hazırlayacağım Win 7'nin Microsoft'un yakın zamanda çıkartacağı Türkçe RTM ile aynı olmasını istiyorum da :lazy:

Sen deyince ben de komutları taradım ve buldum 8P

3. Adımda komutları yazdıktan sonra aşağıdaki komutu yaz.

[CODE]dism /Image:"İnstall.wimi mount ettiğiniz klasör" /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~x86~en-US~6.1.7600.16385[/CODE]

Ama yukarıda yazdığım gibi lang.iniden de en-us'u kaldır.

En iyisi anlatımı düzenleyeyim.İngilizce dile kimsenin ihtiyacı olmaz sanırım.

peki arkadaşlar kurulumdan sonra entegre ettiğimiz bu dil dosyası sistem diznine ekstra bir yük getiriyormu?

şöyle ki:

yani ingilizce dvd den kurulum yapıp türkçe dil dosyasını sonra kurmakla

entegre dil dosyalı dvd den kurulum yapmak arsında boyut olarak varmı c: ye kurulumdan sonra

Sanmam pek boyut farkı olacağını.

morning cim vista da ne yaptıysam bir türlü mount işlemi olmadı.Sen misin olmayan?Windows7 yedeğimi yükledim.Ve Türkçe dil paketini ekledim.Ama bende Windows 7 TÜrkiye Teması cab dosyası ve Set-SKUIntlDefaults:tr-TR

dosyası ben de yok.Onunda linklerini verirsen bayağı makbule geçer.Saygılarımla

arkadaşlar 1 haftadır bunu yapmaya uğraşıyodum.elimdeki dvd yüzünden gerçekleşmedi bir türlü.

ben sistemimdeki ingilizce dil paketini kaldırdım.

windows 7 rtm 7600.16385 en dvd sinden kurulum yapmıştım. sonra türkçe dil paketini kurmuştum.

format atmayayım diye bende böyle bir yola başvurdum.

komut aynen şöyle:

DISM /Online /Remove-Package /PackageName:Microsoft-Windows-Client-LanguagePack-Package~31bf3856ad364e35~x86~en-US~6.1.7600.16385

işe yarıyor.

sistemi yeniden başlattıktan sonraingilizce dil paketi denetim masası/bölge ve dil seçeneklerinde gözükmüyor.

velakin görüntüleme dillerini kaldır seçeneğinde hala türkçe görünüyor

sistemi tamamen türkçe olarak ayarlamak için ne kullanmam gerekir?(bu secenegin görünmememsi için)

ekranalntse.jpg

Edited by kotukoylu

morning cim vista da ne yaptıysam bir türlü mount işlemi olmadı.Sen misin olmayan?Windows7 yedeğimi yükledim.Ve Türkçe dil paketini ekledim.Ama bende Windows 7 TÜrkiye Teması cab dosyası ve Set-SKUIntlDefaults:tr-TR

dosyası ben de yok.Onunda linklerini verirsen bayağı makbule geçer.Saygılarımla

Dil dosyaları linkinde var hocam.SKUDefaults dosya değil ki 8P Dism aracının bir komutu. O komutla varsayılan dili Türkçe yapıyoruz :D

Ben şu anda kullandığım Türkçe Win7'yi Vistada yaptım.Bende yazdığım yöntemlerle oldu,çalıştı,mount edildi,işimi yaptım ve şu an Türkçe kullanıyorum.Windows 7'de de bir kez daha yaptım. O da oldu.Daha da bilmiyorum :lazy:

Dil dosyaları linkinde var hocam.SKUDefaults dosya değil ki 8P Dism aracının bir komutu. O komutla varsayılan dili Türkçe yapıyoruz :D

Ben şu anda kullandığım Türkçe Win7'yi Vistada yaptım.Bende yazdığım yöntemlerle oldu,çalıştı,mount edildi,işimi yaptım ve şu an Türkçe kullanıyorum.Windows 7'de de bir kez daha yaptım. O da oldu.Daha da bilmiyorum :lazy:

sanırım farklı rtm dvd lerinden kaynaklanıyor hata.

bazı dvd rtm versiyonlarında çalışmıyo anlaşılan

morning 5.maddede takılıp kaldım.lb.cab dosyasını winrar ile çıkarıp dvd ye ekleme kısmı.Onu ben yapmaya çalıştım.lb.cabı çıkardım.birsürü manifesto yazan klasörler ve dosyalar çıktı.Anlamadığım için orada durdum.Şunu bir resimli anlat.Yaparsam bu gece rapide vereceğim.

Not:4.madde de dahil tüm işlemler başarıyla sonuçlandı.

morning 5.maddede takılıp kaldım.lb.cab dosyasını winrar ile çıkarıp dvd ye ekleme kısmı.Onu ben yapmaya çalıştım.lb.cabı çıkardım.birsürü manifesto yazan klasörler ve dosyalar çıktı.Anlamadığım için orada durdum.Şunu bir resimli anlat.Yaparsam bu gece rapide vereceğim.

Not:4.madde de dahil tüm işlemler başarıyla sonuçlandı.

morning cevaplar ama ben de bu arada kısaca yazayım. lp.caba sağ tıklayıp winrarla klasöre çıkar diyosun sonra açılan bu klasör içine girip klavyeden s tuşuna bas, en üsttteki setup ile sources isimli iki klasörü seçip kopyala ve win7 dvd klasörünün içine yapıştırıp onay için evete bas. gerisi yazdığı gibi devam edersin

Windows XP' de çalıştıramadım. Hata veriyor. :lazy:

Mount Path: C:\Wim

Image File: C:\W7DVD\sources\install.wim

Image Index: 5

Mounted R/W: 1

Opening WIM...please wait...

+1 aynen bende de bu hatayı verdı 

ERROR: Unable to mount image.

ERROR: ???

Türkiye tema paketidir sadece

Please register to see this content.

indirdikten sonra içindeki dosyaları C:\7TRTema\ adlı klasöre çıkarın ve Run.cmd dosyasına çift tıklayın

Eklenmedi malesef, hala kaydedilmeyen tema yazıyor. :D

Arkadaşlar ben morningin dediği yöntemle yapmaya çalıştım.Kuulumda windows başlatılıyor kısmından önceki İngilizce oldu.Ama işletim sistemi tamamen Türkçe oldu.Tema paketi Türkçe eklendi.İngilizce dil seçeneği de kaldırdım.Sorunsuz kuruldu.Ama rapide göndermede kararsız kaldım.Belki gönderirim.Saygılarımla.İşte çektiğim 3 resim...

imkwvq.jpg

2r55j5e.jpg

2jfc8io.jpg

Eklenmedi malesef, hala kaydedilmeyen tema yazıyor. :)

o zaman bunu dene :D

aşağıdaki değerleri kopyala ve bir txt dosyası oluştur bunları yapıştır ve reg dosyası olarak kaydet yani ayar.reg gibi

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Themes\InstalledThemes\MCT]

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-AU\\Theme\\AU.theme"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-CA\\Theme\\CA.theme"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-DE\\Theme\\DE.theme"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-GB\\Theme\\GB.theme"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-JP\\Theme\\JP.theme"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-US\\Theme\\US.theme"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-ZA\\Theme\\ZA.theme"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-TR\\Theme\\TR.theme"=""

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Wallpapers\0\KnownFolders\Windows Wallpapers\MergeFolders]

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-AU\\Wallpaper"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-CA\\Wallpaper"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-DE\\Wallpaper"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-GB\\Wallpaper"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-JP\\Wallpaper"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-US\\Wallpaper"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-ZA\\Wallpaper"=""

"%windir%\\Globalization\\MCT\\MCT-TR\\Wallpaper"=""

Mount Path: C:\Wim

Image File: C:\W7DVD\sources\install.wim

Image Index: 5

Mounted R/W: 1