Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

@shmd

İlgili sistemin kaynak dosyalarının konumunu değiştirdiğin için sorun veriyordur. Iso dosyasından çalıştırmayı denemelisin.

1-Ilgili isonun dosyasının ismini ACTIVE.ISO yapıp rootta olacak şekilde ayarla.

2-Aşağıdaki komutu kullan.

grub4dos map /ACTIVE.ISO (0xff) || map --mem /ACTIVE.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot[/CODE]

Diğer soruna gelirsek; İlgili anlatım videosu Demo Builder 7.1 ile hazırlanmıştır. Sorunu tam anlamadım ama videoyu durdurup zaman çubuğunu faren ile hareket ettirerek izleyebilrisin...

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

hocam yanlış anlatmışım heralde zaman çubuğu dediğim multi boot taki.

videoyla alakalı değil.vidonun boyutu düşük geldi ondan dolayı hangi programı kullandığınızı sordum.

kolay gelsin öncelikle herkese... Tam 22 saattir uyumuyorum ve yarın sabah işe gidicem ama kafayı yedim. hemen hemen herkesin yaptığı yada uğraştığı konu ile amacım aynı. xp - modifiye xp1 - modifiye xp 2- minivista - win 7 - hiren - acronis

bunları bi çatı altında usb den çalıştırmak için kafayı yedim ama sonunda sizn video ile karşılaştım herşey harikaydı. Ama artık kafam almıyor kafayı yemek üzereyim. Ben bootlu xp ve win 7 daha doğrusu tüm dosyaları iso üzerinden kolaylıkla çalıştırmak istiyorum birazdan denicem umarım olur. Sorum şu :

Acronis in yanına backup dosyalarımıda atsam ve menümde bu dosyalara direk erişim olsa direk restore yapsa mesela " 10.01.2010 backup dosyam " isimli dosyam backup submenüsü altında 5 tane farklı işletim sistemlerimin backupları olsa tıklasam direk acronis nasıl restore ediyorsa kursa ve bilgisayarım hazır olsa?

SİZCE BU ÇOK ZOR BİRŞEYMİ ?

@ufukturu

Yapmaya çalıştığın bir cd/dvd için olsaydı fazla sorun yaşamadan isteğini yapabilirdin. Lakin usb konusuna gelirsek xp konusunda sorunlar yaşarsın.

Windows kurulumlarını normal bir şekilde isodan sorunsuz çalıştıramıyoruz. (XP için bir yöntem mevcut ama kullanışlı deyil. ISO dosyasını komple rame yükleyip çalıştırmak. Kurulum çok uzun zaman alıyor...)

Usb flash diskten Acronis - LiveCD ler direk isodan, Hiren exract edilerek, win7 kurulum dosyaları ilgili sürücüye kopyalanarak uygun komutlar ile boot edilip çalıştırılabilir.

Ama XP-2003 gibi sistemler disk üzerinden normal bir şekilde yüklenemiyor.

Acronis konusuna gelirsek; Acronis isodan çok rahat bir şekilde çalıştığı için, bunun ile ilgili bir sorun yaşacağını sanmıyorum.

Imajlarınıda usb ye koyup usb flash disk üzerinden geri yükleme yapabilirsin.

Tabi anladığım kadarıyla sen otomatik yükleme yaptırmak istiyorsun. Tam olarak anlamadım ama aşağıdakinimi kastettin?

Usb sürücümde Acronis TI ile oluşturulmuş XP.BACKUP dosyası var. Ben menüye bir seçenek ekleyip bunu seçtiğimde XP.BACKUP dosyası birinci diskin birinci bölümüne yüklenebilir mi?

Ben yukarıdaki yöntemi bilgisayarı fazla bilmeyen çevremdeki tanıdıklarım için ghost ile yapıyorum zaten. Tabi programa parametre girmek gerekiyor. Büyük ihtimal ACTI içinde böyle seçenekler mevcuttur. Ama ben ACTI yi fazla kullanmadığım için ilgili paremetrelerini ve nasıl kullanacağımıza dair bilgim yok! :clapping:

Belkide sorunu yanlış anladım :clapping:

Neyse kolay gelsin.....

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar elinize bilginize sağlık çok güzel bir konu bende faydalanmak isdedim konudan yalnız oluşturduğum iso dosyasını VMware Workstation da deniyorum HDD den başlat çalışmıyor. "missing operating system" hatası alıyorum. iso nun içerisine atacağım dosyaları atmadan iso oluşturursam sorun yok HDD den başlıyor oluşturduğum iso dosyasını poweriso ile açıp içerisine dosyaları eklediğim zaman diğer sistemler çalışıyor ama gine HDD den başlatmıyor. acaba bir yerde hatamı yapıyorum yoksa programdamı hata var.

denediğim kodlar:

"chainloader (hd0,0)+1"

"chainloader (hd0)+1"

"chainloader (hd0,0)+1

boot"

"grub4dos chainloader (hd0,0)+1"

"grub4dos chainloader (hd0)+1"

iso dosyasını kalıp olarak oluşturduğumda "chainloader (hd0)+1" bu komutla HDD den başlıyor ama dosyalarla yada isoyu açarak içerisine dosyaları eklediğimde çalışan kalıp çalışmaz oluyor. bu konuda bilginiz varsa yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

@akasya19

Tools klasöründe Mkisofs - MakeISO dosyası var. Oluşturduğun iso dosyasının içinriğini bu klasöre boşalat. (Iso dosaysını 7zip,winrar gibi bir pgoram ile açabilirsin)

Sonra eklemek istediğin dosyalarıda bu klasöre koy.

Ardından Mkisofs - MakeISO dosyasına çift tıklatıp yeni iso dosyanın oluşmasını bekle....

PowerIso değişik programlar ile oluşturulmuş bu tip cd imajlarını bozmaktadır.

UltraIso ona göre daha stabil bir program...

blue_life

Yardımın için teşekkür ederim. birinci mesajdaki açıklamanın bu hata için yazıldığını anlamamıştım. diğer linkler çalışınca ben kodlamada bir hata var diye yorumladım. Paylaşımların ve yardımın için tekrar teşekkür ederim..

wxpe klasörünü sen oluşturmadıysan, aşağıdaki komut çalışabilir...

grub4dos chainloader /WXPE/SETUPLDR.BIN
boot[/CODE]

Sorun verirse; dosya konumunu küçük yazıp denersin..

[CODE]grub4dos chainloader /wxpe/setupldr.bin
boot[/CODE]

İlk sayfada mevcut. Ama hadi ben yine yazim... Acronis iso dosyası rootta ve adı ACRONIS.ISO olsun. Dosya isimlerini büyük harfle yaz.

Kullanacağın komut ise;

grub4dos map /ACRONIS.ISO (0xff) || map --mem /ACRONIS.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot[/CODE]

Eğer bir klasörün içine atıp çalıştırmak istersen; komutta ilgili yere konumu yazmalısın. Ama \ işaretini / işaretiyle değiştirmek zorundasın. Yani diyelim iso dosyasını IMAGE klasörüne koydun.

O zaman kullanacağın komut;

[CODE]grub4dos map /IMAGE/ACRONIS.ISO (0xff) || map --mem /IMAGE/ACRONIS.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot[/CODE]

şeklinde olacaktır...

@yunus_28

1-Aero Studio'da tasarımınızı yaptıktan sonra Deploy Menus - Step2 de Source Files kutusundan boş bir klasör göstererek iso dosyanızı oluşturunuz.

2-Oluşan iso dosyanızı winrar,7zip gibi bir program ile açarak Airboot klasörünü dışarı çıkartınız. Airboot klasörünü çıkartıktan sonra bu klasörü bu konudaki indirdiğiniz pakette bulunan Tool klasöründeki CD_ROOT klasörüne koyunuz.

3-Iso dosyanıza eklemek istediğiniz bileşenlere ait dosyaları da Tool klasöründe bulunan CD_ROOT klasörüne koyunuz.

4-Tüm dosyaları CD_ROOT klasörüne koyduysanız Mkisofs - MakeISO.CMD veyahut BL_UIS.EXE ile iso doyası oluşturabilirsiniz.

Source Files kutusundan boş bir klasör göstererek iso oluşturabiliyormusun?