Jump to content

Excell'de Saat Bazlı çıkarmaya Koşul Ekleme

adam4
 Share

Recommended Posts

Ekran görüntüsü 2021 11 15 130448

Şimdi arkadaşlar resimde gördüğün gibi bir rota süresi var aracın gelmesinin.Örneğin 7 saatte gerçekleşmesi gerek olay 7 saat 9 dakikada gerçekleşmiş.Şimdi burda problem yok.Gerçekleşenden rota süreyi çıkarıtıyorum çıkıyor sonuç.

Ama sorun şurda çıkıyor araç rota süresinden erken geldiyse ben 00:15-00:30 yapınca sapma kısmında 23:45 yazıyor.Ben erken geldiyse aracın sapmanın 00:00 olmasını istiyorum.Sabit olarak 00:00 yazacak yani.

Bir diğer konuda Dilim sutununuda bir formül eklemek istiyorum.Yani şöyle gerçekleşen sütününda yazan saatin dilimini alsın.Örneğin 07:09'sa 7 yazacak dilime.15:20 ise 15 yazacak dilime.00:15 ise 0 yazacak dilime.Böyle bir formul gerekiyor.Desteklerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

Dilim sütununda saati görmek için gereken formül   =SAAT(D8)

bu formüldeki D8 saati görmek istediğin hücreni adı olacak (gerçekleşen sutunundaki hücrenin )

Sapma hücresine yazılacak formul:    

=EĞER(D8<C8;"00:00";D8-C8)

D8:  gerçekleşen sutunundaki hücre adı

C8 : rota süresi sutunundaki hücre adı

son olarak sapma sutunundaki hücreleri saat olarak ( saniye olmadan ) biçimlendir.

ilk hücrelere formulleri girdikten sonra  aşağı doğru sürüklersen diğer hücrelere otomatik olarak formül girilmiş olur..Kolay gelsin

• Like 1

• 2 hafta sonra ...
Kalfa, 15.11.2021 - 21:11 yazdı:

Dilim sütununda saati görmek için gereken formül   =SAAT(D8)

bu formüldeki D8 saati görmek istediğin hücreni adı olacak (gerçekleşen sutunundaki hücrenin )

Sapma hücresine yazılacak formul:    

=EĞER(D8<C8;"00:00";D8-C8)

D8:  gerçekleşen sutunundaki hücre adı

C8 : rota süresi sutunundaki hücre adı

son olarak sapma sutunundaki hücreleri saat olarak ( saniye olmadan ) biçimlendir.

ilk hücrelere formulleri girdikten sonra  aşağı doğru sürüklersen diğer hücrelere otomatik olarak formül girilmiş olur..Kolay gelsin

Dostum olmadı ya.Sapma yapmayan araçlarda 00:00 yazmasını istiyorum ama hala 23:43 falan sapma yazıyor.

adam4, 25.11.2021 - 11:29 yazdı:

Dostum olmadı ya.Sapma yapmayan araçlarda 00:00 yazmasını istiyorum ama hala 23:43 falan sapma yazıyor.

Formulü kontrol ettikten sonra göndermiştim. Sizin isteklerinizi karşılıyordu.,

Gerçekleşen kısmındaki saat rota kısmından küçükse  00:00 yazacak değilse aradaki farkı yazacak.Formul deki,tırnak işareti ve noktalı virgüller yerinde kullanılırsa olması lazım.