Jump to content

Iki Işletim Sisteminden Birini Kaldırmak

povlov

Recommended Posts

arkadaşlar sorunum şu c sürücüsünde XP d sürücüsünde ise windows 7 kurulu .

windows 7 yi d sürücüsünden kaldırmak istiyorum.

ama bazı gerekli bilgilerim var d sürücüsünde ve formatsız (formatla uğraşmak istemiyorum.çünkü kısıtlı vakit geçiriyorum sözkonusu bilgisayarda)başka bir yere klasör veya dosya yedeklemeden windows 7 yi kaldırmak istiyorum.

ayrıca windows 7 kurmadan önceki d sürücüsündeki boyutu da geri kazanmak istiyorum .

bu olası mı arkadaşlar.

önemli olan d sürücümdeki bilgiler ve windows 7 kaldırınca windows 7 kurmadan önceki diskteki eski boyutu kazanabilmek.widows 7 ye ait hiçbir artık dosya kalmayacak.kısaca d sürücüsündeki bilgilerimi başka sürücüye veya usb ,cd,dvd ye vb. taşımadan veya aktarmadan kurtarmak ve yer kazanmak

şimdiden teşekkürler arkadaşlar

arkadaşlar sorunuma gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler son aşamaya geldim sayılır

çözüm için biraz daha yardımlarınıza ihtiyacım var

sorunum veya sorunumuz hala devam etmekte

deli_kan arkadaşımızın uyarısı sonucu aşağıdaki linkler aynı partition üzerine iki defa biçimlendirmeden işletim sistemi kurmayla ilgi bir makale olduğu anlaşıldı.

aşağıdaki linkteki bilgiler sorunumu çözemede bana yardımcı olur kanısındaysanız bir nevi anket gibi görün ve lütfen cevaplarınızı eksik etmeyin.bu sorun bir çok arkadaşa da çare olur kanısındayım.

Windows 7?nin nasıl kaldırılacağı ve önceki işletim sisteminize nasıl dönüleceği açıklanmaktadır:

http://support.microsoft.com/kb/971762/tr

Windows 7 yüklendikten sonra Windows.OLD klasörü kullanılarak önceki bir Windows yüklemesinin nasıl geri yükleneceği açıklanmaktadır:

http://support.microsoft.com/kb/971760/

mehaba povlov bu dediğin mümküm ilk önce bilgileri cd dvd veya bellege al sonra win7 dvdsini

tak

yeniden başlat

boot cd or dvd pres key..... gelecek ona tıkla gelen sayfadan iştem sistemini seç kaldır format at eskisi gibi olur bi şey yüklemeyeceksen boş bırak

bişey olursa buraya yaz görüşelim kolay gelsin unutmadan bende iki işletim sistemi kullanıyorum.

mehaba povlov bu dediğin mümküm ilk önce bilgileri cd dvd veya bellege al sonra win7 dvdsini

tak

yeniden başlat

boot cd or dvd pres key..... gelecek ona tıkla gelen sayfadan iştem sistemini seç kaldır format at eskisi gibi olur bi şey yüklemeyeceksen boş bırak

bişey olursa buraya yaz görüşelim kolay gelsin unutmadan bende iki işletim sistemi kullanıyorum.

cevabın için teşekkür ederim.ben fazla açıklayamadım galiba ama asıl amacım d sürücüsündeki sadece windows 7 yi kaldırmak.ve örnğin d sürücüsünde windows 7 yüklü iken 10gb yer kaplıyorsa windows 7 yi kaldırdığımda o 10 gb yeri kazanabilmek.herhangi bir programı kaldırınca kurmadan önceki var olan boş alanı geri kazanabilmek.

valla vista ve 7 de msconfigte ön yükleme sekmesi çıkıyor orada öbür işletim sitemini silip (boot ekranında işletim seç yazısı kalkıyor) d yede biçimlendir derdin ama xp de varmı bilmiyorum .

bende bilmiyorum ama biçimlendirince d sürücüsü içindeki (windows 7 kaldırdık diyelim) diğer dosyalarım ve bilgilerim de siliniyorsa biçimlendirmeyi almayayım

evet benimde başıma geldi kaldırma işlemi formatsız olmuyor ve her seferinde ön yükleme boot yazısı çıkıyor

o yüzden tek çare format atmak biçimlendirsende olmuyor saygılar

yok kardeş ön yükleme boot yazısı önemli değil formatsız bilgilerimi ve d sürücüden boş alanı tekrar kazanabilmek

o zaman yedeklerini flaş diske veya cdye alacaksın ve biçimlendireceksin tek çıkar yol bu boot falan önemli değil diyorsan saygılar

arkadaşım şu sitedeki bilgi işime yarayabilir gibime geliyor sen ne dersin

Please register to see this content.

arkadaşım şu sitedeki bilgi işime yarayabilir gibime geliyor sen ne dersin

Please register to see this content.

evet okudum bence bir dene sonucu bizimle paylaş ama dediğim gibi boot falan önemli değilse

biçimlendir derim evdeki bulgurdanda olmayasın saygılar

evet okudum bence bir dene sonucu bizimle paylaş ama dediğim gibi boot falan önemli değilse

biçimlendir derim evdeki bulgurdanda olmayasın saygılar

haklısın evdeki bulgurdanda olmamak için linkteki bilgileri bilen arkadaşlara teyit ettirelim .bir nevi kamuoyu yoklaması mahiyetinde.

povlov okudum bende ama bu iş sakat bu diyim bence sen format at daha temiz olsun ama bundan önce flahs bellek,cd veya dvdye bilgilerinial/yazdır bu seçim sana kalmış. Dediğim gibi ben iki işletim sistemi ayrıca d:/ bölümünü win7 dvdsinden format attıktan sonra 10gb yerini kurtarabilirsin. birşey olursa bana yaz yardımcı olurum.

unutmadan dosya boyutun fazla olursa yönergedeki gösterilen bilgilerini aktaramıyorsun bu nedenle sakat haberin olsun

xxx2007 verdiğim linkteki

Windows.old klasörü sende varmı ben bulamadım .

ayrıca bu konuyu(formatsız bilgileri kaybetmeden diskteki boş alanı kazanarak win 7 yi kaldırmak) biraz daha araştırayım sorunu çözersem çözümü de buraya yazarım olmazsa yedekleyip format atacağız artık.

povlov makaleden anladığım kadarıyla aynı partition üzerine iki defa biçimlendirmeden işletim sistemi kurmayla ilgi bir sonuç var. Makaleyi şöyle anlatmak gerekirse C sürücünüzde xp bulunuyordu. Siz bunun üzerine C sürücüsünü hiç biçimlendirmeden win7 ile yükseltme yaparak kurdunuz. İşte o zaman xp'ye ait sistem dosyaları windows.old isimli bir dosyada toplanır. Makalede bu şekilde aynı partition üzerine kurulu sistemlerden önceki windowsa dönüş anlatılıyor. Makalede bahsedilen benim anladığım kadarıyla bu.

povlov makaleden anladığım kadarıyla aynı partition üzerine iki defa biçimlendirmeden işletim sistemi kurmayla ilgi bir sonuç var. Makaleyi şöyle anlatmak gerekirse C sürücünüzde xp bulunuyordu. Siz bunun üzerine C sürücüsünü hiç biçimlendirmeden win7 ile yükseltme yaparak kurdunuz. İşte o zaman xp'ye ait sistem dosyaları windows.old isimli bir dosyada toplanır. Makalede bu şekilde aynı partition üzerine kurulu sistemlerden önceki windowsa dönüş anlatılıyor. Makalede bahsedilen benim anladığım kadarıyla bu.

deli_kan gerçektede dikkatli okuyunca senin yazdığın anlam çıkıyor.haklısın arkadaşım bilgisayara format atmadan kurtarma konsolundan win xp yeniden kurunca C:\Documents and Settings klasöründe eski win xp ye ait böyle dosyalar oluşmuştu program files içindekilerde haliyle çalışmadığı için silmiştim.

teşekkür ederim yorumun sayende uyandım.başka bir çözüm arayacağım artık.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...