Jump to content

Windows 7 Ve Windows 8.1 (desteklenmeyen Donanım) Uyarısı Kaldırma

Senkron2
 Share

Recommended Posts

Merhabalar;

Değerli forum arkadaşlarım windows 7 ve windows 8.1 işletim sistemlerinde son zamanlarda gelen güncelleme de bir çoğunuzun bildiğini düşündüğüm bir uyarı yer almaktadır (desteklenmeyen donanım) isimli. Intel 7. nesil işlemciler,  AMD Bristol Ridge ve Qualcomm 8996 serisi işlemcilerde maalesef bu uyarıyı vermektedir. Nitekim çok can sıkıcı ve rahatsız edici, aynı duruma maruz kalıp ortadan kaldırmak isteyenler için aşağıya dosyayı ve diğer çözüm yöntemini bırakıyorum.

file_5bd40cbced464.png.072a693ba2437192179c6751aabe664b.png

YÖNTEM 1

İçeriğini açtıktan sonra - installwufuc.bat isimli dosyayı yönetici izinleri olarak çalıştırmanız yeterlidir.

Link : https://www.mediafire.com/file/vabtugkgi52sk5p/wufuc_v1.0.1.201-a52637d4_W7-W8.1_Desteklenmeyen_Donanim_Uyarisi_Fixleme.zip/file

YÖNTEM 2

1. Wuaueng.dll dosyasının 0x26C948 offsetinde 0x01 den 0x00 a kadar olan dword_600002EE948 değerini değiştirirsek IsDeviceServiceable(void) kontolcüsü tüm kodu atlayıp değeri anında 1 e yani Desteklenen İşlemci (supported CPU) ye çevirmektedir , anlatımdaki Offset örnek olarak verilmiş olup Windows 7 x64 sürümü için geçerlidir, ama mantık diğer windows 8.1 ve Windows 7 sürümlerinde de aynıdır.

2. wuaueng.dll dosyasını düzeltip IsDeviceServiceable (void) kontolünü kaldırmak aşağıdaki registry anahtarında yeralan ForceUnsupportedCPU REG_DWORD değerini kullanılabilir hale getirecektir.HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Test\Scan

Üstteki anahtar muhtemelen sizde yoktur ve manuel olarak oluşturmanız gerekecektir değer olarak 0x00000001 verdiğimizde desteklenmeyen işlemciler rahatlıkla güncelleme alacaklardır , eğer değeri 0x00000000 'a çevirirsek varsayılan haline dönecektir. Değişikliklerin uygulanabilmesi için yüksek olasılıkla ya bilgisayarınızı yeniden başlatmanız veya wuauserv hizmetini yeniden başlatmanız gerekecektir. Bu yöntemin tek dezavantajı wuaueng.dll güncellendiğinde tekrar yamamanın gerekli olmasıdır, Bu geçici bir çözümdür ve muhtemelen Microsoft bu açığı mümkün olan en kısa sürede düzeltip Windows güncelleme yeteneğini eski işletim sistemleri için daha karmaşık bir uygulama ile kilitleyecektir.Gerekli yamaları almak için Chipsi007 nin GitHub sayfasını aşağıdaki linkten ziyaret edebilirsiniz.

Gerekli Yamalar Buradan Linki ziyaret edebilirsiniz.

Link : https://github.com/chipsi007/wufuc

Yani burada yapmanız gereken şey ;

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\WindowsUpdate\Test\Scan]altındaki "ForceUnsupportedCPU"=DWORD:00000000  anahtarını 

DWORD:00000001 Şekline ayarlamaktır.

Edited by Senkron2
  • Like 5
  • Thanks 3

• Senkron2 changed the title to Windows 7 Ve Windows 8.1 (desteklenmeyen Donanım) Uyarısı Kaldırma
AdnanGumus, 51 dakika önce yazdı:

ben geçenlerde 7. nesil laptoba 8.1 kurdum installwufuc.bat uyguladım zaman sonra yine bu hata çıktı çıkıyorda laptop tamirde yeniden düzenlemek mi  gerek bilgilendireyim dedim 

Regediti uygulamakta gerekiyor ayrıca ilgili bölümde dword değeri olması gerektiği gibimi kontrol etmek lazım. Sonradan bozulma olmuyor genelde fakat windows update açık olan sistemlerde bazen tekrardan hata verecek duruma geliyor. Updateyi kapamak en mantıklısı

• Thanks 1