Jump to content

Bios'a Bile Giremiyorum

HamzaTR

Recommended Posts

merhaba

birkaç gün önce bilgisayar açıkken elektrik kesildi. şartel atmış. sonra bilgisayarı açmayı denedim ama olmadı

acaba birşeyler mi yandı? hard disk değiştirip başkasını denedim yine olmadı.

bilgisayarı açmaya çalıştığımda siyah ekranda CPUID 0F47 Patch ID 0003 yazıyor.

altta ise bios için del tuşuna xpressrecovery için falan tuşa basın diye yönlendiriliyorum. işin garip tarafı hiçbir tuş işlem yapmıyor.

biosa veya başka yere giremiyorum. klavyeden de değil.

bilgisayarcıya gidip masrafa girmeden önce önerileriniz nelerdir? teşekkürler

anakart gitmiş filan diye duysan bile anakartlar öyle kolay kolay yanmaz 10-15 senelik anakartlar bile çalışıyor çünkü muhtemel parçalardan birine bir şey olmuştur bütün parçaları sök tekrar tak bunun için en az 10-15 dk zaman geçmeli taktığında aynı sorun tekrar gelse bile bios yüklemesi yapılıp tekrar çalışır çok çok büyük bir sorun olmadıysa muhtemelen anakartın benden söylemesi saygılar...........

S.a

Boot etme olayı aşamasına hiç gelemedi.

Ram ve HDD sağlam idi başka makinada denendi.

Klavye ise normalde çalışmadığı halde ilk açılışta rakamların olduğu bölümdeki DEL tuşu (yani num lock=off iken çalışan ) ile BIOS'a girdik.

Tüm bölümlerde alakalı ayarları yaptık, değiştirdik.

En son güncelleme yaptık. (Bios)

Herhangi bir ilerleme kaydedemedik.

Sonuçta anakart değişti.

Benim aklıma DMA sorunu gibi geliyor, zira RAM açılış için gerekli yükleme yapacak alanı ayıramıyor gibime geliyor.

Not: HamzaTR ile aynı bilgisayardan bahsediyoruz.

bence anakartinin kafasi karismis donanimlari gormekte gucluk cekiyor oncelikle dedigin ekranda dvd-rw ve hdd yi tanimlar onlari sokup cihazi acmayi dene eger hala sorun devam ediyorsa anakartin üzerinde bios-clr yani bios u fabrika ayarlarina yüklemen icin jumper takabilecegin iki tane tirnak vardir onu dene bence sorununu cozer anakartın görüntü vermeye devam ediyor anladigim kadariyla

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...