Jump to content

Elektrik Kesintisinde Hdd Ve Dvd-rw Arızalandı.

fearlesshackteam

Recommended Posts

Dün aşkam ani elektrik kesintisinden sonra hard diskte bişeyler olmaya başladı. Normalde dönerken çıkardığı sesi çıkarıyor ama aniden kesilmeler oluyor. Daha net açıklamak gerekirse örneğin cd ile bişeylre yapıyorsunuz. Cd işlem yaptığı sürece döner ve işiniz bitince aniden durar. Tam durduğu anda bir ses gelir. Siz cd nin artık yavaş döndüğünü ve iş yapmadığını anlarsınız. Benim hard disk de şu anda bu durumda. Kasa içerisinde aniden hard diskin yavaşladığına dair ses geliyor. Aynı zamanda DVD-RW de de oldu aynı sorun. Onda da çıkarken takılma ve içerisinden ses gelmeye başladı. Windows vista kuruluydu bilgisayarda ve şu anda açılmıyor bilgisayarım. Ben Ubuntu cd üzerinden yazıyorum ve şu anda Ubuntu kuruyorum bilgisayara. Hard diskte c,d,e ve f olmak üzere 4 sürücü vardı. Sadece c de sorun oluştu ve windows açılmıyor. d,e ve f nin sistemi ntfs olarak gözükürken c nin bilinmiyor olarak gözüküyor. Donanım olarak zarar görmüşmüdür ? Hem hard disk hem de DVD-R. Ya da ne yapmam gerekiyor bu gibi durumda. Bilgisayar normal olarak açılmıyor. Bios ekranını geçtiği anda birçok hata mesajı alıyorum. (Şunun gibi : 0x000000a156b51) Bir çözümü var mı bunun ?

Ani elektrik kesintileride donanıın zarar görme olasılığı vardır.Ama siznki başka bir şey gibi.Bölümü tanıtan yerde sorun var gibi.Format atmayı denediniz mi?Sistem açılmadığına göre bunu yapın derim.Diski biçimlendirirken hızlıyı seçme.Normal biçimlendirsin.Böylece olası bad sektorleri devre dışı bırakır.Oralara yükleme olmaz.Acronis sistem yedeğiniz olsaydı size acronis boot cd ile sistemi açın ve yedeğinizi yükleyin derdim.

Bundan bahsetmemişsiniz.Saygılarımla

Sistemde pek fazla bişey saklamam. Bu nedenle yedek alma ihtiyacı duymam. Bad sector için derin bir tarama yapacam. Şu anda Windows kurmadım hala duruyor o bölüm ama yanına bir Ubuntu kuruyorum. %89 oldu şu anda. Birazdan biter bakarım HDD nin durumuna. Yarın windows da kuracam ve sonrasında profesyonel bir programla defrag yapacam. Benim endişem donanımsal bir arıza yönünden. Özellikle aniden durma sesi biraz korkutucu. Bu sesi verme nedeni ne olabilir ? Teknik servise vermem gerekir mi yoksa evde halledilebilecek bir durum mu ?

donanımsal olan harddisk sorunları evde hiç bir şekilde halledilemezler yani donanım olarak harddiskler buna uygun değildirler ...

sese gelince aniden yavaşlama sesini ilk defa duydum durma ve tıkırtılarla daha önce karşılaştım ama aniden yavaşlamayı ilk defa duydum pek sorun olacağını zannetmiyorum...bölümleri birşeştiriip windows kurmayı deniyebilirsin almazsa fat sisteminde formatlayıp sonra tekrar bölümü silip sonra windows kurmayı deniyebilirsiniz...

donanımın garantisi varsa sevise gönderin ama yoksa bence çok büyük bir problem yaratmaz o bölge boş olduğundan orayı okumadığından ses azalıyor olabilir...harddiskde ani durma olsa sorun var derdim ama yavaşlama pek problem olmayabilir...

birde eğer veri kopyalarken yada işlem yaparken elektirik kesilirse donanımlar daha büyük zarar görebiliyor..

Yine TNC de konuları okurken oldu. Açık olan sadece opea vardı. Başka bir işlem yoktu. Dediğiniz yöntemi yarın kesinlikle uygulayacam. Şimdi hem geç oldu hem 160 GB hdd üzerinde işlem pek çabuk bitecek gibi gözükmüyor. Garantisi 2 ay kadar önce bitti. Yavaşlama derken de örnek verdiğin cd gibi. bir işlem yaptıktan sonra dönüş hızından dolayı oluşan seste biraz düşüklük olduğu anında duyuluyor. Yarın düzeltmek için gerekli herşeyi adım adım yapacam. İlginiz için teşekkürler.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...