Jump to content

C# Ile Form Işlemlerinde Küçük Bir Yardım Lazım :)

fearlesshackteam

Recommended Posts

Arkadaşlar c# ile küçük bir telefon defteri yapmaya çalışyorum. Tüm işlemler bitti. herşeyiyle çalışyor ama istediğim bir işlem var. Toplam 5 form var projede. ilk form giriş için ad ve şifre istior. İkinci form rütbe istiyor. 3,4 ve 5 ise girilen rütbeye göre açılıyor. Yapmak istediğim şey şu şekilde.

Form1 açılınca ad ve şifre istiyor ve giriş yaptıktan sonra ikinciş form açılıyor.

kod şu şekilde

if ((textBox1.Text == "ad") & (textBox2.Text == "sifre"))
{
Form2 form2ac = new Form2();
form2ac.Show();
this.Hide();
}[/CODE]

yaptığı iş textbox a girilen bilgiler doğru ise kendini gizliyor ve ikinci form u açıyor. Bunda hiçbir sorun yok. Tamamen sorunsuz çalışıyor.

İkinci form da şu var.

[CODE] if ((textBox1.Text=="idare") & e.KeyChar==(char)Keys.Enter)
{
Form3 form3_ac = new Form3();
form3_ac.Show();
this.Hide();
}[/CODE]

Textbox a idare yazılıp entere basılırsa form3 ü açıyor ve kendini gizliyor.

şimdi yapmak istediğim şu şekilde. form3 de işlerim bittikten sonra kapatınca ilk form2 yi aıp sonra kendini kapatsın. Ne yaptıysam olmadı. if ile yapmayı denedim ama olmadı. Ne gibi bir kod yamalıyım ki ilk bir önceki form2 yi açıp kendini kapatsın.

Diğerform4 ve form5 de form 3 ile aynı. Sadece form3 e uygulasam yeter. Diğerlerine ben kendim koylayarım. Bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirim ?

Bir de Textbox a girilen karakterleri nasıl büyük harf yapabilirim ? Ad textbox ına girilen karakterlerin tamamının büyük olmasını istiyorum. Başka bir textbox da girilen karakterlerin sadece rakam olmasını şu kod ile yaptım.

{
if ((e.KeyChar < 48 || e.KeyChar > 57) && e.KeyChar != (char)Keys.Back && e.KeyChar != 44)
{
e.KeyChar = (char)Keys.None;
}
}[/CODE]

Bir de hepsinin sadece metin olmasını yapmam lazım ama on unasıl yapacağımı çözemedim. Bunları hem textbox hem de maskedtextbox içerisinde uygulamam lazım. Nasıl yapabilirim ?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...