Jump to content

5 dakikada 5000 yýllýk imparatorluklar

mavikiz

Recommended Posts

moğollar ortadoğuyu ele geçirmeden en çok topraklara sahip olmuşlar ilginç

ve ikinci ilginçliik birden fazla imparatorluk kuran iki türk 3 müslüman toplum var :lol:

edit: tarih hocamıza soralım acaba Selahaddin Eyyubi hangi ırktandı? ben çok araştırmamaıştım da o konuyu??

Meþhur Eyyubilerin komutaný, Kudüs fatihi, ama ýrk olarak da kürt'tür

israeli imparatorluk mudur bu birincisi,

Bize de böyle öðrettiler, Osmanlý imparatorluðu diye, Ama osmanlý hi.bir zaman kendini ipmaratorluk (yani sömüren bir devlet) olarak görmediði gibi bu kelimenin zerresini hakledecek de birþey yapmamýþtýr.

Osmanlý, kendini sadece Devlet-i Aliye-i Osmaniye olarak tanýmlamýþtýr

Aslýnda bu konulara girerek foruma zarar vermek istemiyorum. Ama yine de Dawnie kardeþ sorduðu için belirtmeden de geçemeyeceðim:

Selahaddin Eyyubi'nin Türk,Kürt ve Arap olduðunu söyleyenler var,ancak delilleri iyi incelemek gerekiyor. Çünkü her düþünce kendine tarihi temeller arýyor...

Benim bilgilerim Türk olduðu yönünde...isterseniz kaynaklarý belirtebilirim... Bu büyük insaný bu tür tartýþmalar ile de anmak istemiyorum...Onu yaptýklarý ile anmak daha iyi olur bence... Kaldý ki O,yaptýklarýný ýrký için deðil inandýðý davasý için gerçekleþtirdi. O'na sahip çýkanlarýn veya çýkmak isteyenlerin bunu düþünmesi gerekir...

Tezat kardeþ,

Ýmparatorluk kelimesini 2 anlamda kullanabiliriz:

1- Sömürgeci devlet

2- Çok uluslu devlet

Ýkinci anlamda Osmanlý Ýmparatorluðu denebilir... Ama Osmanlý'nýn sömürgeci olduðunu söyleyenlere kumdan baþýný çýkar da çevrene bak,derim....

Dikkat ettimde cogu imparatorluklar ayni yerde kalmislar hic amerika kitasinda veya baska biryerde hareket goremedim :lol: buda Turkiye`nin onemi acik acik gosteriyor gibi geldi bana Turkiye`nin uzerinden kac imparatorluk gecmis sayan varmi acaba ? Oncedende Turkiye` icin savas vardi bundan sonrada olacak...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...