Jump to content

Açlığa Karşı Yeni Umut Pamuk

fearlesshackteam

Recommended Posts

Amerikalı bilimciler, yüksek miktarda protein ihtiva eden pamuğu besin maddesine dönüştürmeyi başardı.

ANKARA - Alman "Die Welt" gazetesinin internet sayfasında çıkan haberde, bilim adamlarının, pamuğun çekirdeğindeki "gossypol" adı verilen zehirli maddeyi ayrıştırmayı başardığı belirtilerek, bunun açlığa karşı mücadelede çok önemli bir adım teşkil ettiği, dünyadaki pamuk tarlalarının 500 milyon insanı besleyebilecek kapasiteye sahip olduğu ifade edildi.

Bu önemli başarıyı sağlayan Texas A&M Üniversitesi araştırmacılarından Keerti Rathore, dünyada çok sayıda fakir insanın yeterli protein alamadığına dikkati çekerek, bu eksiğin giderilebilmesi için pamuk gibi bir kaynaktan istifade edilmesinin iyi olacağını söyledi.

Araştırmacıların 1950'li yıllarda, bir geni ortadan kaldırarak "gossypol"suz pamuk üretmeyi başardığı, ancak bunun pamuğu böceklere ve hastalıklara karşı savunmasız hale getirdiği, Rathore'nin ise yeni bir yöntemle bu zehri sadece pamuğun çekirdeğinde yok etmeyi başardığı, böylece pamuk bitkisinin dış etkenlere karşı savunmasız kalmadığı kaydedildi.

Pamuktan gelecek 10 yıl içinde proteinli çikolata, ekmek, kek ve diğer bazı besin maddelerinin üretilebileceği kaydedilen haberde, Rathore'nin yeni buluşunun Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) standartlarına uygun olduğu, ancak bunun ticari kullanımından önce çok sayıda resmi onayın alınması gerektiği bildirildi.

Pamuk çekirdeğini sadece sığırların yiyebildiği, sindirim sistemlerinin "gossypol"u zararsız hale getirebildiği belirtilen haberde, ancak bu zehrin diğer hayvanlarda ve insanlarda kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına neden olduğu, pamuk çekirdeğiyle beslenen tavukların 1 hafta içinde öldüğü ifade edildi.

Kendi yorumum : Teknolojik olarak iyi bir gelişme olarak görülse de uygulanabilirlik yönünden pek uygulanabilir bir yöntem olarak görmüyorum ben. Pamuğun ne kadar protein karşılayacağı belli değil ve bir insanın ne kadar pamuk yemesi lazım ki 24 saatini açlık hissetmeden geçirebilsin. Bir de kıl gibi yapıya sahip olduğu için hem tiksinme olur hem de boğazda kaşınma olur. Uçları boğaza batarak istifra etmeye neden olur. Her ne kadar ağzımıza aldığımızda ıslanıp birbirine yapışacak olsa da yine de boğazda kaşınma olur. Her ne olursa olsun teknolojinin geliştiği açıkça belli oluyor.

Kaynak :

http://www.ntvmsnbc.com/id/25027133/[/CODE]

Düzenleme nedeni : Kaynak belirtmeyi unutmuşum :D

bence gittikce herşey kötüye gidiyor gdo olayınıda çıkarttılar normal besinlere başka genler eklemeye başladılar bu hastalıkların ve gelişme bozuklarının olmasınada yol açıcaktır bence insanlar oynamaması gereken şeylerle oynamaya başladılar...şu zamana kadar besinlerde hiç bir sorun yokdu şimdimi sorun çıktıda yok fare geni yok kertenkele geni eklemeye başladılar..bence bu işlerde büyük ilaç firmalarınn parmağı var tıpkı grip olayının birden çıkması ve milyonlarca ton ilacın satılması gibi bu yiyeceklerde satılacak sonucunda hasttalıklar artacak ve en sonundada ilaç firmaları para kazanıcak....bence insanoğlu kendini fazla zorlamaya başladı....

bence gittikce herşey kötüye gidiyor gdo olayınıda çıkarttılar normal besinlere başka genler eklemeye başladılar bu hastalıkların ve gelişme bozuklarının olmasınada yol açıcaktır bence insanlar oynamaması gereken şeylerle oynamaya başladılar...şu zamana kadar besinlerde hiç bir sorun yokdu şimdimi sorun çıktıda yok fare geni yok kertenkele geni eklemeye başladılar..bence bu işlerde büyük ilaç firmalarınn parmağı var tıpkı grip olayının birden çıkması ve milyonlarca ton ilacın satılması gibi bu yiyeceklerde satılacak sonucunda hasttalıklar artacak ve en sonundada ilaç firmaları para kazanıcak....bence insanoğlu kendini fazla zorlamaya başladı....

Aslında doğru bir yorum yapmışsın. Gıda yönünde gelişme iyiye değil kötüye doğru gidiyor. Milyonlarca yıl insanın var olduğu dünyada sadece birkaç ay içerisinde aniden yeni hastalıkların çıkması garip geliyor. Her şeyin bir anda gelişmesi şüphelendiriyor insanı. İlgilenilebilecek milyonlarca konu varken neden insan üserinde deneyler yapılıyor anlamıyorum. Dinimizce de yaratıldığımız gibi ölmemiz emredilirken Müslüman ülkelerin neden hala tepki göstermediklerini anlamıyorum. Dövme yaptırmanın günah olduğunu bilen insanların DNA sı ile oynanarak başka yaratıklara çevrilmelerine nasıl karşı çıkmadıklarını anlamış değilim. Diğer dinlerin bu konu ile ilgili pek korkuları olmasa da İslam dinine inanların bir tepki göstermesi gerektirdiğine inanıyorum. Ama nerede öyle bir ülke veya insan ? Kimse kalkıp da ben bunu istemiyorum diyemiyor.

Bir de şu haberi oku derim. Artık gerçekten kötüye gidiyor biyolojik gelişmeler.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=117219[/CODE]

Düzenleme : Ekleme yaptım

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...