Jump to content

Üniversite Hakkında Ciddi Yardıma Ihtiyacım Var

fearlesshackteam

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar...

Arkadaşlar ben 12 . sınıf veritabanı programcılığı öğrencisiyim. Birkaç ay sonra sınava girip hayırlısıyla bir üniversiteye gitmek istiyorum. Üniversiteleri genel olarak araştırdım. Bölümlere baktım, puanlarına baktım, burslu ve burssuz ücretlerine baktım ama yine de aklıma takılan birkaç sorum olacak. Dün okulumuzun rehberlik servisine giderek üniversiteler hakkında bilgi almak istedim ama hocam (Çok teşekkür ederim) yardımcı olmaya çalıştı ama benim aklımda yine birkaç soru işareti kaldı.

Ben yazılım mühendisliği alanında eğitim görmek istiyorum. Yazılım mühendisliğini araştırdım. Zor bir seçim olduğu belli ama yine de yazılım mühendisliği istiyorum. Yazılım mühendisliği alanı tüm üniversitelerde çıkmadı. Birkaç özel üniversitede çıktı ve ücretleri de çok fazlaydı. Daha sonra bilgisayar mühendisliği alanına baktım. Amaç ve eğitim düzeyi tamamen ayrı olmasa da aralarında farklılıklar olduğunu gördüm. Aranan eleman özellikleri, verilen dersler, uzmanlaştırılan dallar ve mezun olduktan sonra iş bulma koşullaı farklı dallar.

Benim istediğim üniversitede bu dallarda şu anda eğitim gören, varsa aramızda öğretmenlerimizin veya konu hakkında bilgisi olan arkadaşlarımızın yardım etmesi. Bu iki dalı benim birkaç ay sonraki hayat seçimime göre iyi bir şekilde anlatmanızı rica ediyorum. Bu dallardan hangisi seçsem benim için iyi olur, hangisinin eğitimi daha kaliteli veya hangisinin iş bulma imkanları daha fazla (Ülkemizde) ?

Örneğin yazılım mühendisliğini seçtim ve başararak bir üniversitede eğitime başladım. Mezun olduktan sonra bişey oldu ve bir şekilde başka bir meslekte kendimi geliştirmek istedim. Bu alanlara en yakın meslekler neler, hangi konularda uzmanlaştırıyorlar, hangi alanlara geçebilirim? Ya da bilgisayar mühendisliğini seçtim, fazla derine dalmadan eğitim verildi üniversitede ve iyi bir derece ile mezun oldum. Ben daha sonra herhangi bir yazılım konusunda kendimi geliştirebilirmiyim ?

Bunlar benim birkaç ay sonraki hayatımı belirleyecek sorular ve ben zamanımın çok çok fazla azalmasına rağmen hala cevap bulmuş değilim.

Kendimden biraz bahsedeyim. Herhangi bir işe başladığımda bitirmeden bırakamayan bir kişiliğe sahibim. Yaptığım iş kötü bile olsa sonunu görmeden bırakmam. Boş zamanım hiç yoktur. Sürekli bişeyler ile uğraşmaktayım. Beni boş işlerle görmek imkansız bişey. Herkesin kendime zaman ayırdım sözü benim için geçerli değil. Kendime ayırdığım her zaman benim için bir iş vakti demekitr. Her gün 12 saat dersim var okulda. Sabah 08:00 da ders başlıyor akşam 17:40 da bitiyor. Okuldan maksimum 40 saniye içerinde eve geliyorum. Bilgisayar başına geçiyorum ve saat 02:00 olamdan benim bilgisayarım resetlenmiyor bile. Sürekli bişeyler araştırma peşindeyim. Sürekli benimle hiçbiz zaman alakası bile olmayacak konu bile olsa araştırma içerisindeyim. Bir konudan diğerine atlarım. Her işi aynı anda yaparım. İşlerimde aşırı titizim. Genel hayatımda bile hastalık derecesinde titiz bir yapıya sahibim. Hatta öyle ki bilgisayardaki klasörlerimi bile saçma isimlerle veya büyük küçük harf e uyulmadan yazılmış şekilde görsem hemen düzeltirim. Şu anda C# ile uğraşmaktayım. Sürekli değişik projeler yapıyorum. Bişey aklıma gelmezse aynı projeyi silip yeniden yapıyorum. Bilgisayar alanında kendimi iyice geliştiriyorum. Bilgisayar dışında hiçbir sosyal faaliyete katılmayan birisiyim. Oyun oynamayı, film izlemeyi, boş boş sitelerde dolaşmayı hiç sevmem. Derslerim süper derecede iyi değil ama orta seviye dediğimiz 3 ile 4 notları arasında dolaşıyorum hep. Meslek derslerim süper ama kültür derslerimden bazıları biraz düşük. Ama yine de her zaman teşekkür alan veya ucundan kaçıran derslerimle başarılı bir öğrenci olduğuma inanıyorum. İşte böyle bir yapıya sahibim.

Şimdi bilgisi olanlar benim bu dallarda başarılı olup olamayacağımı, üniversiteyi kazanıp kazanamayacağımı, kazanırsam eğer (İnşallah...) neler yapabileceğimi, üniversiteden sonraki hayatımda iş bulup çalışabilme ihtimalimi sıkılmadan anlatabilir mi ? :)

Şu anda tavsiyeden çok tecrübeye ihtiyacım var. Yaşıtımda olan arkadaşlarım ve büyük abilerim iyi bilirler bu dönemin ne kadar zor bir dönem olduğunu. Yardımlarınızı bekliyorum.

Araştırma sırasında bulduğum üniversiteler ve bölümlerinin linklerini burda ekliyorum. Bu okulda okuyan arkadaşlar kendi yorumlarını yapabilirler mi ?

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİKLERİ

Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

http://bilmuh.ege.edu.tr/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=4[/CODE]

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

[CODE]http://www.bote.yildiz.edu.tr/v2/#[/CODE]

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği * Bilişim Sistemleri Mühendisliği (SUNY) -> Tam olarak nasıl bir bölüm ?

[CODE]http://www.ce.itu.edu.tr/[/CODE]

Maltepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

[CODE]http://muh.maltepe.edu.tr/bilgisayar/[/CODE]

Işık Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

[CODE]http://www.isikun.edu.tr/akademik/anasayfa_muhendislik_bilgisayar.aspx?SectionID=GI4pTuixTfOiQngd0YbNIg%3d%3d&ContentId=ZklReuYbraBpVqcPcGn9AA%3d%3d[/CODE]

Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

[CODE]http://www.cs.bilkent.edu.tr/index_t.html[/CODE]

Bahçeşehir Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

[CODE]http://www.bahcesehir.edu.tr/fakultesayfa/program/act/muhendislik/program/bilgisayar/id/0401[/CODE]

YAZILIM MÜHENDİSLİKLERİ

Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü

[CODE]http://muh.maltepe.edu.tr/yazilim/[/CODE]

Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü

[CODE]http://www.bahcesehir.edu.tr/fakultesayfa/program/act/muhendislik/program/yazilim/id/0405[/CODE]

Kişilik olarak bana benziyorsun.Geçen sene bende öyle idim fakat öyle olmam bana sınavda hiç yarar sağlamadı.Eğer yazılım ve ya bilgisayar mühendisliği seçmek istiyorsan bu sene sadece sınava hazırlanmalısın.Ben geçen sene öyle yapmadım bu sene ygs si lys si içim dışım sınav oldu.Geçen sene 10 tane daha soru yapsam öğretmendim.Napalım kısmet.

Bu arada mühendislikler 2. bölümden alıyor.Yani lys sınavından.Eğer mat2 ve fen2 konuların zayıfsa mühendis olman zorlaşır.Ama yinede mühendislik okumak istiyorsan kesinlikle bilgisayar mühendisliği derim.Sonuçta yazılım sektöründe kendi kendi geliştireceksin.

sen zaten işi çözmüşsün senin beklediğin sadece ''onay'' almak.hayata bakış açın ve kendini ifade ediş şekline bakılırsa neyi nasıl ve ne şekilde isteyip elde edebileceğinin farkındasın.onun için naçizane görüşümü söyliyim sana.hayat her zaman herkesin istediği şekilde gitmeyebiliyor.senin dışında gelişen gelişmeler bazen senin hedefinden uzaklaşmana neden olabiliyor.çağa bakılacak olursa gelişim ve değişimin kaçınılmaz olduğu bi çağdayız.ve bence sen bi başkasının istediğini değil gönlünden geçeni yapmalısın.aklına yatan neyse ordan başla.

üniversite alanında almak istediğin eğitim şekli çağın gerektirdiği ve vazgeçilmezi olan teknolojiye yönelik olduğu için bence eğitim sonrası iş alanında seni sıkıntıya düşürecek alanlar değil.hele bi de bunun yanında yabancı dili de eklersen mutlaka sağlam bi kariyere adım atmış olursun.

Meslek Liseliysen Unut.Adamlar Kat Sayı olayını yeniden kaldırdılar Eski düzeye getirdiler.Ne derece yine düzenlemeye gider ki bilinmez.Zaten öyle bişey oldumu araya siyasiler girip Bozuyorlar valalhi ne diyim.İşin çok ama zor.Eski düzeyde bu söylediklerim.Hatta girme olasılığın 0.Sadece kendi alanında Öğretmenliği Seçebiliyorsun.Şahsi görüşürüm artık oda işe yaramıyor.Çünkü açıkta bekleyen binlerce Öğretmen var.Gerisini Sen Düşün ;)

Meslek Liseliysen Unut.Adamlar Kat Sayı olayını yeniden kaldırdılar Eski düzeye getirdiler.Ne derece yine düzenlemeye gider ki bilinmez.Zaten öyle bişey oldumu araya siyasiler girip Bozuyorlar valalhi ne diyim.İşin çok ama zor.Eski düzeyde bu söylediklerim.Hatta girme olasılığın 0.Sadece kendi alanında Öğretmenliği Seçebiliyorsun.Şahsi görüşürüm artık oda işe yaramıyor.Çünkü açıkta bekleyen binlerce Öğretmen var.Gerisini Sen Düşün ;)

katsayı ile ilgili bir sıkıntın olmayacak arkadaşım, sen çalışmana devam et moralini bozma,

Bilgisayar öğretmenliğini sadece öğretmenlik olsun diye okuyanları kasdediyorsan haklısın ama öğretmenliğin yanında kendini diğer konularda da geliştirenler özel sektördede iş bulabiliyor.Ama memur olup rahata alışcınca özel sektör bazılarına zor geliyor.

Kişilik olarak bana benziyorsun.Geçen sene bende öyle idim fakat öyle olmam bana sınavda hiç yarar sağlamadı.Eğer yazılım ve ya bilgisayar mühendisliği seçmek istiyorsan bu sene sadece sınava hazırlanmalısın.Ben geçen sene öyle yapmadım bu sene ygs si lys si içim dışım sınav oldu.Geçen sene 10 tane daha soru yapsam öğretmendim.Napalım kısmet.

Bu arada mühendislikler 2. bölümden alıyor.Yani lys sınavından.Eğer mat2 ve fen2 konuların zayıfsa mühendis olman zorlaşır.Ama yinede mühendislik okumak istiyorsan kesinlikle bilgisayar mühendisliği derim.Sonuçta yazılım sektöründe kendi kendi geliştireceksin.

Sizin sadece birkaç sorudan kaybetmenize üzüldüm. İnşallah bu sene başarılı olursunuz.

Hangi sınavlara gireceğimi, nasıl geçeceğini biliyorum. Aşamaların nasıl olacağı konusunda çok ayrıntılı olmasa da bilgiye sahibim. Matematik konusunda hiçbir sıkıntım yok ama fizik ve kimyadan sorulara bakmayı bile düşünmüyorum. Biyoılojiyi, matematiği, geometriyi rahatlıkla yapabiliyorum ama kimya ve fizikte öyle değilim. Kimyadan az çok bişeyler yapabiliyorum ama fiziğin hiç yüzüne bile bakmıyorum açıkcası. Hiçbir şekilde başaramıyorum fiziği. Sınavda fizik sorusu gördüğümde boş bırakacağıma kesinlikle eminim.

Öneriniz mantıklı aslında. Temeli üniversitede öğrenip de geriye kalan yan dalları kendi çabamla da öğrenebilirim. İlginiz için teşekkürler.

sen zaten işi çözmüşsün senin beklediğin sadece ''onay'' almak.hayata bakış açın ve kendini ifade ediş şekline bakılırsa neyi nasıl ve ne şekilde isteyip elde edebileceğinin farkındasın.onun için naçizane görüşümü söyliyim sana.hayat her zaman herkesin istediği şekilde gitmeyebiliyor.senin dışında gelişen gelişmeler bazen senin hedefinden uzaklaşmana neden olabiliyor.çağa bakılacak olursa gelişim ve değişimin kaçınılmaz olduğu bi çağdayız.ve bence sen bi başkasının istediğini değil gönlünden geçeni yapmalısın.aklına yatan neyse ordan başla.

üniversite alanında almak istediğin eğitim şekli çağın gerektirdiği ve vazgeçilmezi olan teknolojiye yönelik olduğu için bence eğitim sonrası iş alanında seni sıkıntıya düşürecek alanlar değil.hele bi de bunun yanında yabancı dili de eklersen mutlaka sağlam bi kariyere adım atmış olursun.

Doğrusunu söylemek gerekirse "hayat her zaman herkesin istediği şekilde gitmeyebiliyor" sözüyle çok derinden vurdunuz. Aile hayatım ve maddi durumdan dolayı üniversite çok zor şu anda ama yine de okumak istiyorum. Geçen seneye kadar değişik fikirlerde iken şimdi değişik şeyleri düşünüyorum. Her geçen saniye benim için kötüye gidiyor. Bu nedenle seçimimde doğru yolu gösterecek bir bilgine çok ihtiyacım var. Yabancı dil konusunda biraz şanslıyım açıkcası. İngilizceyi okulda öğretilen ingilizcenin üstüne çıkarma konusunda çabalıyorum. Onun dışında Azerbaycanda doğup büyüdüğüm için azerice biliyorum. Ve bunun yanında evde rusça konuşuyoruz genellikle. Rusça da öğrenmem hiç zor olmayacaktır benim için. Şimdi sadece gerçekten benim için iyi olacak seçimi yapmak zorundayım.

İlginiz için teşekkürler...

Katsayı olayı benim de kafamı çok karıştırmakta. Şu anda bilgisayarda olduğum ve başka bir bölüm tercih etmeyeceğim için bir azalma veya artma olur mu hala anlamış değilim. Teknik lisede okuyorum. Öğretmenlik konusunda şunu söyleyeyim. Öğretmen olmayı hiç ama hiç istemiyorum. Dediğim gibi sosyal hayatla pek ilgim yok. 18 yıllık hayatımda sınıf arkadaşlarım dışında eğer sayacak olursak en fazla 20 arkadaşım olmuştur. Ve ben çok sakin çok sabırlı birisiyim. Sabretmeyi çok iyi bilirim. Ama sinirlerime hakim olamıyorum. Bir süre sonra artık öyle bir duruma geliyorum ki karşımdakine bakmadan herşeyi yapabiliyorum. Bu konuda psiklojik yardım almayı düşünüyorum. Öğretmenlik benim için iyi bir meslek değil. Sinirlenince karşımdaki öğrenciyi tanımayıp sonucu kötü olan işler yapacağımı iyi biliyorum. Bu nedenle yine başka bir dala yönelmek zorundayım.

İlginiz için teşekkürler...

Valla Dostum Ben o yoldan geçtim.İstersen Profilimden Mailimi Al ekle Konuşalım

Sizi ekledim davet gelmiş olmalı. Şimdi kısa bir süreliğine bilgisayarı kapatıyorum ama birazdan hemen dönüp konuya devam edeceğim. Benim için çok önemli bir konu. Sizinle de konuşmak isterim.

Bilgisayar mühendisliği alanını geniş bir açıklama ile anlatan bir üniversite buldum. Her konuyu ayrıntılı anlatmış. Okudum tamamını. Alt alanları benim için çok uygun. Donanım konusunda da teknik servis işletecek kadar bilgiye sahibim. Daha önce de yaz tatilinde teknik serviste çalışmıştım. Çalışma mantığını, karşılaşılan sorunları ve çözümlerini iyi bilirim ama yine de donanım şu anda istemiyorum hiç. Ben yine bilgisayar ve yazılım mühendisliği konusunda araştırmalara devam edeyim. Bu seneki taban ve tavan puanlar şu şekilde yazıyor sitede.

2008-2009 Kontenjan, Taban ve Tavan Puanları

Kontenjan - 103

Taban Puan - 341.032

Tavan Puan - 359.091

http://bilmuh.ege.edu.tr/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=4[/CODE]

ben onu bilmem kardeşim sağlık+hırs+azim+dil+teknoloji=kariyer

sağlık+hırs+dil+teknoloji=kariyer diyerek güzel tanımlamışsınız kariyeri ama onun için de en başta doğru seçim lazım. Allaha şükür bende şu anda hepsi var ama şimdi doru seçimi yapmalıyım ki bunlar da sırayla işe yarayabilsin.

Üniversitede okuyan arkadaşlarımız kendi okullarındaki bilgisayar bölümlerini ve harç miktarını yazabilirler mi ? Ya da doğruca okulun sitesinin linkini verebilirler mi ? Tek tek inceliyorum tüm okulları. En uygununu seçip ona göre dalları sıralamak istiyorum. Ve ona göre çalışmak istiyorum derslerime. Maddi durumdan dolayı dershaneye gitmiyorum. Evde beni çalıştıracak başka birisi de yok. Herşeyi kendim yapmak zorundayım. Bu nedenle önümüzdeki birkaç gün içerisinde artık bişeylere kesin karar vermek zorundayım.

Arkadaşlar siz kendi üniversitelerinizin bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümlerini tanıtabilirmisiniz ? Ben de buldukça ilk mesajda sıralarım linkleri.

Arkadaşlar bu seneki sınavlarda çıkacak olan konular hakkında bilginiz var mı ? Sınavda hangi konulardan sorular çıkacak ? Genel olarak ders ders konu başlıklarını bulmaya çalışıyorum da. Dershaneye gitmiyorum ama evde kendim bir ders programı yaptım ona göre dersleri yerleştirmek istiyorum. Saatleri ve dersleri bitirdim. Şimdi derslere göre konuları düzenlemek istiyorum. Sınava girecek arkadaşlar bilginiz varsa konu ile ilgili söyleyebilirmisiniz hangi konulardan soru çıkacak sınavda. Yeni sisteme göre MS öğrencisiyim ve YGS1, YGS2 ile LYS1, LYS2 sınavlarına girecekmişim. Bunlara göre derslerdeki konular neler olacak ?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...