Jump to content

Bilgisayarım Işlemci Logo Ekranında Donup Kalıyor

angel101

Recommended Posts

öncelikle merhaba arkadaşlar

bilgisayarım gayet normal çalışıyordu.kasanın içine baktım.işlemci fanının sogutucusunun baya tozlandıgını gördüm ve işlemci fanını çıkardım.elektrik supurgesıyle tozu çektim.Ama geri takdığımda ilk önce işlemci logosunu geçiyordu disk okuma hatası veriyordu.Bende bios pilini çıkardım.Yeniden denediğimse ise işlemci logosunda yani intel logo ekranında bekliyordu tek ekranda gördüğüm press del to run setup or ....... türünde bir yazı dedim ki del e basıp bios a girersem çözebilirim fakat ikinci kez hayal kırıklığına uğradım.Ne usb çıkışlarım nede Ps/2 çıkışlarım çalışıyordu.Ps/2 çevirici ile klavyeyi bağladım.Fakat ışıkları yanıyordu çalışmıyordu klavye numlock'a bastığımda bile ledi yanmıyordu ama pc'yi kapatıp basarsam numlock'a çalışıyordu.Bir ara usb e taktığımda kapalıyken yine çalışıyordu ama bir iki resetten sonra çalışmamaya başladı yine bu arada termal macunu yok denecek kadar az fakat fanı sökmeden önce gayet güzel çalışıyordu.Bazı arkadaşlarım termal macunu yenile diyor da pek olacak gibime gelmiyor.Fanı söküp takarken zarar verdiğimi sanmıyorum.Arada bir temizlerim acemi değilim o konuda.Şimdi kısaca özetliyim konuyu Pc'yi açıyorum intel logosunda bekliyor usb takıyorum klavyeyi çalışmıyor ışık bile yanmıyor.Ps/2 taktıgımda ise ışık yanıyor fakat çalışmıyor.Bana yardım edecek kişilere şimdiden teşekkür ediyorum...

İşlemci fanından bir resim koyayım belki yardımcı olur.

dsc00181y.jpg

Bu olay normalde ide [geniş bant] kablolarının anakartla uyumlu olmaması sonucu oluşur. Fakat işlemciyle sorunun çıktığını belirtiyorsunuz.

İşlemcinizin termal macunun yeterince olup olmadığını kesinlikle kontrol edin. Hatta mümkünse yeterince olsa bile biraz daha sürün. İşlemcinizin Gerçekten yerine oturduğundan emin olun. Ramlari çıkartarak pc yi başlatın.Sonra kapatıp ramlari yeirne takıp yeniden deneyin. Çakışma yaratabilecek eğer bilgisayarınızda hafıza kartı ve ya taşınabilir hdd vs varsa çıkartın...

Onun haricinde sormak istedğim şey: ide kablolarınız markalı yoksa normal mi?

Sonucu bildirirseniz sevinirim..

Tncli günler

Bu olay normalde ide [geniş bant] kablolarının anakartla uyumlu olmaması sonucu oluşur. Fakat işlemciyle sorunun çıktığını belirtiyorsunuz.

İşlemcinizin termal macunun yeterince olup olmadığını kesinlikle kontrol edin. Hatta mümkünse yeterince olsa bile biraz daha sürün. İşlemcinizin Gerçekten yerine oturduğundan emin olun. Ramlari çıkartarak pc yi başlatın.Sonra kapatıp ramlari yeirne takıp yeniden deneyin. Çakışma yaratabilecek eğer bilgisayarınızda hafıza kartı ve ya taşınabilir hdd vs varsa çıkartın...

Tncli günler

öncelikle işlemci fanını sokmeden once hıc bır sorunum yoktu.doğru taktıgımdan emınım ama bır hata yaptım zaten az bir termal macunum wardı.işlemcinn ustundeki tozu alırken heralde az miktarda olan macunuda yok ettım.ama fırcada macun izi yoktu.şu an işlemcimde yok deneecek kadar termal macun var.Dediğiniz kabloları 5 yıldır kullanıyorum.Hiç ellemedim.Sata kablosunu çıkarttım baska bir sata girişine taktım ama su an eski yerinde sata kablosuda yapacak bişey gelmiyor tek bir şey var aklımda gidip termal macun alıp yeniden deniyecegım.Size sormak istedigim bir soru daha var.gördüğünüz işlemci fanımı ters takmam bısı ıfade eder mı ?sonucta 4 tane vidalı ayagı war nasıl takarsam takayım sorun cıkarmaz ondan dolayı değil mi ? biraz karışık oldu k.bakmayn kafam çok karışık ne yapacagımı sasırdım :S

Ve diğer arkadaşımızın dediği Clear CMOS tam olarak neresi bunun hakkındada bilgi verirseniz sevinirim.

Tncli günler

sana ne kadar teşekkür etsem azdır kardeşim çok saolssınn ramlerı sokup taktım çalıştı :D))))))))

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...