Jump to content

Hdd ışığı Sürekli Yanıyor Ve Görüntü Yok

trajedi
 Share

Recommended Posts

Linux veya tnctr kurtarma cd vb bi live yani cd den çalışan sistemle pc ni açmayı dene açılıyorsa ve diskine yani hdd ne ulaşıp bak bakalım veri okuyup yazabiliyormu yani hdd ni bu şekilde kullanabiliyormusun eğer kullanabiliyorsa hdd sağlam demektir C bölümünde önemli belgelerin varsa onları bir belleğe aktar ve kurtar sonra tekrar sistemi kur kur sırasında sadece c ye format at diğer bölümlere dokunma ki oradaki veriler zarar görmesin

arkadaşlar bakın nasıl oldu şimdi size yazıyorum elimde bi anakart vardı ona sağlam işlemci rem hdd taktım çalışıyormu çalışmıyormu diye kontrol için ve çalışmadı şimdi taktığım sağlam parçaları eskisi gibi yerine taktım ve bu sorunla karşılaştım şimdi ekran geldi ve ne yazıyor detecting ide drivers diyor bazı yerledede bios pili diyor ama şuanda ekran var ve bi osdayım bekliyom ama reset atınca sadece hdd ışığı yanıyor sürekli ve görüntü gelmiyor şimdiden teşekkürler

bios ekranı fln da gelmiyosa istanbul82 ye katılıyorum anakart yada ekran kartından olabilir diğer türlü bi live cd

ile verilerini kurtarıp harddiskini değiştir...

şuan biosdayım ekranda görüntü var yukarıdaki cevapda ayrıntılı yazdım

Bios ayarlarına girebiliyorsan bios sağlamdır ve donanımda sorun yoksa sistemi başlatır eğer hdd ne ilk mesajımda yazdığım gibi cd den çalışan bir sistemle ulaşabiliyorsan sorun diğer donanımlardadır yok ulaşamıyorsan hdd dedir başka bir hdd bağla ve sistemi kur ama hata iletisine bakarsak diski bulamıyor disk üzerinde jumper denen köprüler var bi bak bakalım yanlışlıkla köprü sata bağlantısı konumunda olmasın

Edited by ULUMANİTU

Başka hdd ile sistemi kur o açılmayan hdd yide atma voltaj düşmesi elektrik kesilmesi ve bazı virüsler hdd de dosya sistemlerini bozar yeni sistemde o nu seconder olarak bağla ve format at yok ben yeni disk almıycam dersen xp yi sıfırdan kur eğer tamamen pert olmadıysa xp kur format atıp üzerine sistemi kuracaktır bu şekilde yeniden kur başarı ile biterde yine açılmazsa diğer donanımlarında bir sorun olabilir ama xp cd ni takıp sıfırdan sistemi kurduğunda sorunun çözüleceğini düşünüyorum

Kardeş hdd kablosunu çıkarıp bilgisayarı bir aç "detecting IDE drivers" yazan yeri geçip, "no bootable media, insert system disc" uyarısı geliyorsa HDD ölmüş maalesef. Yok gelmiyor aynı yerde takılıyorsa, biosu bi "load fail safe defaults" ve "load optimized defaults" yap tekrar bi dene.

görüntüyü bi alsam dediklerinizi yapacamda görüntü gelmiyor evet haklısın biosa girdiğimde hdd yoktu görmüyordu yani baktım ama görüntü yok ekran katı remler sağlam

yaaa kardeşim biosa girebiliyosan goruntu var demek ekran kartı aktif demek anlatmayımı bilmiyosun bizmi anlamıyoruz dvd sürücüyü birncil yap....biostan..

tamam baba kızma sinirlenme sakin her insan biostan falan anlamaz sakin ol pcyi açtığımda kasa çalışıyor ama görüntü yok yani biosa giremiyorum anlayacağın

onu soyle monutorde hiç bi görüntü yok yazı yok yani onumu demek istiyosun......simsiyah ekran sadece..

Edited by istanbul82

evet baba simsiyah bi ekran az önce açtım açıldı ekran geldi ama 1 saat kadar bekledim bu seferde kendini kilitledi bi reset attım yine akran gelmedi işlemciye baktığımda termal macum üzerinde kurumuştu bide acaba bios pilimi bitti gibi aklıma geliyor

evet baba simsiyah bi ekran az önce açtım açıldı ekran geldi ama 1 saat kadar bekledim bu seferde kendini kilitledi bi reset attım yine akran gelmedi işlemciye baktığımda termal macum üzerinde kurumuştu bide acaba bios pilimi bitti gibi aklıma geliyor

açıkçası senin veya bizim burdan görmeden yapabilceğimiz pek bişey yok sorun donanım gibi ve teknikıl servis...