Jump to content

Format Atamıyorum

dedem korkut

Recommended Posts

arkadaşlar lütfen yardım edin

format atmak istiyorum ancak CD yi okuyor bios ekranı geçiyor sonra şu uyarı geliyor

Boot Failure from device

searching for boot record from SCSI. not found

boot failure

reboot and select proper boot device or insert

boot media in selected boot device

press any key when ready

böyle bir hata ile ilk defa karşılaşıyorum.

DVD rom ve format CD sağlam.

başka bilgisayarlarda deniyorum sorun çıkmıyor

var mı çaresi?

ide disk kullanıyorsan ide kablonu değiştirip dene sonra jumper ayarlarını iyi kontrol et biosdan 1. yani first aygıt olarak optik okuyucunu seç diski 2. yani second device olarak yapılandr.olmadı başka sabit diskle dene büyük bi ihtimal sabit diskte problem var.

DVD okuyucu İDE bağlantılı

harddisk te İDE bağlantılı. kabloları değiştirdim

yuvaları değiştirdim. arka kısımdaki jumper ayarları da doğru yapılandırılmış

zaten bios ayarları normal

1. DVD ye göre ayarlı

harddisk te 2. olarak ayarlı

dostum standart bır xp cd sını takıp yane ıcınde hıcbır ek yama olmayan eklentısız xp cd sını tak gorucektır sonra hdd lerı bolumleme kısmına kadar bekle format kısmı gelınce cd yı cıkar kendı cd nı tak kurmak ıstedııgın resetle duzelecektır ;)

bilgiler için sağol

ancak aynı CD (emre90 arkadaşımızın "Windows XP Professional SP3 [Full Güncel + IE7 + Media Player 11]" çalışması)

diğer bilgisayarlarda bir sorun çıkarmadı.

ayrıca elimde birkaç CD daha var onlar da aynı hatayı veriyor

bilgiler için sağol

ancak aynı CD (emre90 arkadaşımızın "Windows XP Professional SP3 [Full Güncel + IE7 + Media Player 11]" çalışması)

diğer bilgisayarlarda bir sorun çıkarmadı.

ayrıca elimde birkaç CD daha var onlar da aynı hatayı veriyor

SCSI'den açılış kaydı aranıyor diyor aygıtların cdrw ve hdd scsı kulllanıyor sanırım senın bios u update etmen gerekıyor sanırım ;)

Biraz daha açık olursan....Mesela Harddiskin Satamı eğer sataysa ve kullandığın xp cdsi de sata destekli olması lazım değilse bu sorun olur...Cd sata destekli ise bios dan Raid i aç değilse ide yi seç devam et...Bios da hdd yi görüyorsan bu dediklerimden birisi çözüm olmak zorunda...Kolay gelsin..;)

İlk önce Bios dan hdd yi gör..

cd den başlatma seçeneğini aktif et

Yinede cd den başlamıyorsa canpier ları değiştir ...mesele cdrom a tekten kablo geliyorsa canpier ortada olamsı lazım eğer tek kabloda hem cdrom hem hddyi kulanıyorsan cdromdaki cdnpieri çıkart bu şekilde denemeler yap yinede olmuyorsa hdd den bozuk olablir...Bu durumlada tecrübeli biri onu görmesi lazım...

şöyle söyleyeyim hdd buzuk olsa windowa kur ekranını görürdün

dvd romun yanlış bağlanmış yada dvdrom'u başka makineninki ile değiştir

yada dvd romun sadece dvd den boot okuyor cdden okumuyor çok başıma geldi

dvd ile dene

Valla mesaja bakarsak boot etmek için medyayı seçemediğin anlaşılıyor

büyük ihtimalle hdd de de sistem yok veya hasarlı olduğu için normal sistem açılmıyor

ve yeniden başlatıp boot edilebilir bir cd veya her neyden boot edip kuracaksan onu seçmeni istiyor

Kardeş Verdiği Hataya Bakılırsa HDD Görmüyor Bizim Arkadaştada Oluyodu HDD de Problem Yoktur Zannetmiyorum Bilgisayarın Girişi İle Alakalı Bir Durum.DVD Rom İle HDD nin Kablo Bağlantısını Felan Değiştir Bide Onu Dene.Oda Olmazsa Zaten Birçok Arkadaş Öneri Sunmuş Hiçbirisi Olmamış HDD'ni Başka Bir Bilgisayarda Formatlar Takarsın.

Sorunu Halledebilirsen Hallettikten Sonra Yazarsan Sevinirim.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...