Jump to content

Aerostudio Boot Menüsünü Usb/hdd Ile Kullanmak!

Share

Recommended Posts

Bir arkadaşımız bu konu hakkında bana özelden mesaj attı! Herkesin faydalanması açsından basit bir şekilde nasıl yapacağınızı anlatmak istiyorum.

1-AeroStudio ve en son güncelleme paketini bigisayarınıza kurunuz.

http://www.tnctr.com/index.php?act=findpost&pid=563590

2-AeroStudio ile menüzü tasarlayınız. Tabi usb veyahut harddiskten kullanacağınız içn komutları biraz düzenlemeliyiz. Bir kaç örnek verim.

Usb veyahut harddiskteki bir iso dosyasını çalıştırmak. Dosyamızın ismi TEST.ISO olsun.

grub4dos ls /TEST.ISO || find --set-root --ignore-cd /TEST.ISO; map /TEST.ISO (0xff) || map --mem /TEST.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot[/CODE]

Usb veyahut harddiskteki bir disket imajını çalıştırmak. Dosyamızın adı TEST.IMA olsun.

[CODE]grub4dos grub4dos ls /TEST.IMA || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /TEST.IMA; map --mem /TEST.IMA (fd0); map --hook; root (fd0); chainloader (fd0)+1
boot[/CODE]

Ilgili dosyayı önyükleme yapmak. Mesela BOOTMGR olsun.

[CODE]grub4dos ls /BOOTMGR || find --set-root --ignore-cd /BOOTMGR; chainloader /BOOTMGR
boot[/CODE]

Gibi örnekler verebilirim..

3-Son olarak boş bir klasör gösterip iso dosyamızı oluşturalım. Dosyamızın ismi AERO.ISO olsun.

4- İlgili sürücüye Grub4dos Kuralım.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&hl=

5-AeroStuido ile oluşturduğumuz AERO.ISO dosyasını ilgili sürücünün rootuna kopyalayıp grub4dos ile aşağıdaki komutu kullanalım. Tabi ben dosya isimlerini örnek olarak veriyorum.

Siz kendinize göre ayarlarsınız.

[CODE]title AeroStudio
map /AERO.ISO (0xff) || map --mem /AERO.ISO (0xff)
map --hook
root(hd0,0)
chainloader (0xff)
root(hd0,0)
boot[/CODE]

Eğer grub4dos menüsünün ekrana gelmeden AeroStudio menüsünün çalışmasını isterseniz ilgili *.lst dosyasındaki her şeyi silip aşağıdaki komutu kullanınız.

[CODE]map /AERO.ISO (0xff) || map --mem /AERO.ISO (0xff)
map --hook
root(hd0,0)
chainloader (0xff)
root(hd0,0)
boot[/CODE]

Adımları dikkatli yazmaya çalıştım ama yinde pas geçtiğim noktalar olabilir.

Neyse kolay gelsin arkadaşlar.........

bu şekilde yapınca usb den aero studio ile hazırladığımız isoyu çalıştırıyoruz değilmi?

bu durumda mesela win XP veya win7 kurulurken kur sistemi yeniden başlatıyor ve sonra kuruluma devam ediyor usbden iso olarak çalıştıracağımız için kuruluma devam edince dosyalar bulunamadı diyebilir çünkü kur isonun içeriğindeki dosyaları arayacak isoyu açmaya çalışmayacak.bunun gibi bir sorun oluşur mu?isodan çalıştırmada linux veya acronis te yeniden başlat sonra devam etme gibi bir durum olmadığından sorun olmuyor ama windows kurulumlarında sorun oluyor.

@ xarax

Evet AeroStuido ile hazırladığı isoyu grub4dos vasıtasyıla çalıştırıyorsun lakin isonun içinde AirBoot klasöründen başka bir şey olmayacak. Isonun boyutu yaklaşık 1MB civarı olur. Sen dosyalarını direk usb ye koyacaksın.

grub4dos ls /BOOTMGR || find --set-root --ignore-cd /BOOTMGR;  chainloader /BOOTMGR
boot[/CODE]

Yukarıdaki komutta ilk önce çalşma dizininde BOOTMGR dosyası varmı yok mu diye kontrol ediliyor. Eğer yoksa find --set-root --ignore-cd ile bu dosya CD/DVD sürücüleri hariç aranıyor.

Bulunduğu sürücü root olarak ayarlanıyor ve bu BOOTMGR çalıştırılıyor.

Senin BOOTMGR küçük harfli ise ismini büyük harfli yap. Veyahut komuttaki BOOTMGR -> bootmgr yap...

Zaten usbden normal yöntemler ile XP benzeri sistemler sorun veriyor... Vista - Win7 sorunsuz çalışabilir... Denemedim.

Belki linux sürümleride sorunsuz çalışabilir. Denemedim...

@temmuz

Haklısın videolu bir anlatım güzel olurdu lakin şimdilik böyle bir çalışma yapamam :good: Zaman meselesi.

Tabi bir arkadaşımız çekerse de fena olmaz....

Takıldığınız yerlerde konuya yazarsanız, elimden geldiği kadar yardımcı olurum...

Tekrar kolay gelsin....

üsdat şimdi benim bir uzak taki bilgisayarım var sunucu diyelim hatta ve bu sunucuya sadece KVM aracılığı ile bağlanabilirim (windows içi çözümler hariç yani remote desktab yada radmin gibi şeyler hariç biostan KVM ile müdahale edebiliyorum) şimdi cd rom yok bu makinada sadece 3 ayrı hdd var hdd lerden birine bu yöntemle bir windows cd sini iso ya dönüştürüp kopyalarsam bu makinaya format atabilirmiyim ?

NOT eğer resimli yapsaydın çok daha güzel olurdu teşekürler

@akincafe123

Kvm switchler hakkında fazla bilgim yok. Konuyu eğer doğru anladıysam basit bir soru ile özetleyelim.

Soru:Elimizde bir bilgiayar var. CD/DVD - USB de boot edip sistem kurmak gibi bir olanağımız yok! Sadece önyükleme yapabilceğimiz harddiskimiz var.

Bu harddiski kullanarak aynı harddiske veyahut diğer harddiske işletim sistemi kurulumu gerçekleştirebilrimiyim?

Cevap:Evet gerçekleştirebilirsin. Tabi bunun için bir önyükleyici kullanmak gerekli. Yada kuracağımız sistemin mbr bilgisini harddiske yazdırmamız gerekiyor.

Meseal harddiskimizin aktif bölümündeki mbr bilgisini, bootmgr dosyasını önyükleyebilecek şekilde ayarlarsak, aynı bölüme kopyalayacağımız win7 veyahut wista kurulum dosyalarını kopyalarsak, sistem başlangıcında kurulumu başlatabiliriz.. (bootsect.exe - mbrfix) Tabi denemediğim için ilerleyen safalarda herangi bir sorun çıkarmı dersen emin deyilim.

Diğer taraftan denediğim yöntem olarak bir livecd üzerinden kurulumu gerçekleştirebiliriz. Bunun için ilgili harddiske grub4dos kurup livecd yi çalıştırmak için gerekli komutları girmemiz gerekiyor.

Eğer XP (x86 - x64) kuracaksak, denediğim WinntSetup programını tavsiye ederim. HirenBootCD deki MiniXP üzerinden veyahut bir süre önce hazırladığım BlueXPE üzerinden ilgili programı çalıştırıp XP kurabilirsin.

Hiren için gerekli kodları Grub4dos konusunda yazmıştım. BlueXPE için ise; http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=115191

LiveCD üzerinden Vista veyahut Win7 kurmak istersen, yine Vistape Win7Pe LiveCD ler işine yarayabilir. Belki LiveXP dende kurulum gerçekleştirilebiliyordur. Deneme fırsatım olmadı!

Seninde göreceğin üzere bu konular uzayıp gidiyor...

Ayrıca kurmak istediğin sistemi yazmamışsın!

• 1 ay sonra...

BU SORUNU SENİN ÇÖZECEĞİNE İNANIYORUZ.CD Yİ USB Yİ VE BENZERİ ALETLER ARTIK SİZİN VASITANIZ İLE TARİHE GÖMÜLECEĞİNE İNANIYORUZ.HERKES XPSİNİ KENDİ HARDİSKİNDEKİ İSO'LARDAN YAPABİLECEĞİNİ GÖSTERİYORSUN VE BÜYÜK BİR ÖVGÜYÜ HAK EDİYOR VE TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİYORUZ

icon13.gifDİKKAT: İletilerinizi Gönderirken Klavyenizin 3090qz6.jpg Tuşunun Kapalı Olmasına Özen Gösteriniz.

• 10 ay sonra...