Jump to content

Realtek High Def. Ses Kartı Sorununun çözümü

TosunPASA
 Share

Recommended Posts

Win11 ile ses sorunları yaşamaya başladım.

HD içindeki video dosyalarının bazılarında efekt sesleri geliyor iken konuşma sesleri gelmiyordu. Benzer sorun Discord sohbet odasında arkadaşlarımın sesinin bazen hiç bazen de boğuk çıkması şeklinde idi. Onlar benim sesimi normal duyabilmelerine rağmen. Bu arada webden özellikle youtube vidolarında genel olarak ses sorunu olmamasına rağmen.

İndirmediğim driver codec vs kalmadı. Yok abicim çözüm olmuyordu. Mikropsoft'un Win11 deki klasik bir sorunu imiş maalesef. Çünki çok fazla şikayet ve gördüm. Çözümü de bir o kadar kolay oldu benim açımdan. İnternetden birşey yüklemeye gerek kalmadı.

Yüklemiş olduğunuz driver ve codecleri öncelikle silin sistemden ve yeniden başlatın. windows ne buluyor ve ayarlıyor ise onları kabul edin sonra ilerlemeye başlayalım. Gerekirse sistem de bir temizlik de yapabilirsin. Cache ve temp de birşey kalmaması iyi olur.

Öncelikle Aygıt Yöneticisine girip "Ses, Video ve Oyun denetleyicileri" kısmından seçip özellikler kısmından driver güncelleme adımına geçiyoruz

Daha sonra driver güncelleme kısmından ise local deki bir driver i göstereceğinizi belirtip ilerliyorsunuz. Ama yeni bir path göstermek yerine var olan yüklü driverları listeletiyorsunuz. Ve liste ekrana seçimli olarak 2 veya 3... tane alternatif driver gösterecek. Bu anakart ve üzerindeki ek kartlar ile değişken herkes için.

Bu kısımda ufak bir sorun var, detaylandıracağım. 

İlk önce High Definition Audio Device ı seçiyoruz. İlerleme adımı ile devam edip bizden sistemi yeniden başlatmamızı isteyecek. Tabiki ikiletmeden yapıyoruz.

Win11 sistem açıldığında vlc gibi bir free player ile diskimizdeki video dosyasını açıp ses kontrolü yapıyoruz. Kimi arkadaşımızda 1. adımda direk olarak ses sorunu çözülebilir 2. adıma geçmeden ses sorunu bitmiş gibi devam edebilir. Ama benim gibi RealTek 898 chip kullananlarda ses sorunu çözülmez ise aynı adımı tekrar yapacağız ama bu sefer 4. resimde olduğu gibi tekrar realtek i gösterip devam ediyoruz aşamaya. Yine bizden yeniden başlatma isteyecek kabul ediyoruz.

Bu metod genel olarak iş görmekte. 

ek olarak bir kod paylaşmak istiyorum. Anakart ın model ve markasını bilmeyenler için

başlat kısmından cmd yazarak komut sistemi (konsol) kısmına geçiyoruz ve burada 

wmic baseboard get product,Manufacturer

konudunu yazdığınızda paylaştığım şekilde marka model bilgisi gelecek. Herhangi bir driver - bios arama işlemlerinde faydalı olacaktır. Herkes kullandığı ana kart ve modelini bilmesinde fayda var 😁

real-01.jpg

real-02.jpg

real-03.jpg

real-04.jpg

anakart bilgisi -1.jpg

Edited by TosunPASA
edit
  • Like 2
  • Thanks 1

Sam driveri denediniz mi. Ben genelde her format dan sonra bununla bütün driver leri miss gibi kurar hata vermez.. İstisnai durumlarda genelde ihtiyacıma cevap veriyor. 

Win 11 için bir deneyin bakalım 

Please register to see this content.

Edited by bozart

bunun driver ile tam olarak alakası yok dostum

ana kartım için son çıkan driver paketi 2015.

Ve benzer hata sadece bana özel de değil. hem forum hemde youtude klasik driver ları yüklediği halde benzer sorun yaşayan çok fazla kişi var.

Ama hallettim şuan hem videolar hem de discord da ses sorunum kalmadı.

• Like 1

TosunPASA, 1 saat önce yazdı:

bunun driver ile tam olarak alakası yok dostum

ana kartım için son çıkan driver paketi 2015.

Ve benzer hata sadece bana özel de değil. hem forum hemde youtude klasik driver ları yüklediği halde benzer sorun yaşayan çok fazla kişi var.

Ama hallettim şuan hem videolar hem de discord da ses sorunum kalmadı.

Benim de Anakart'ımın son çıkan Realtek Driveri, 2015 yılına ait ama, ben Microsoft sunucularından araşatırmalar sonucu Windows 10 uyumlu 2021 Datalı Realtek sürücüsü buldum. Windows 11'de de geçerli oluyor. 2021 datalı'nın üstünde arama sonuçlarım olumsuz çıktı. // Ayrıca şuan Microsoft'tan arasanız bendeki driveri bulamazsınız. // İsterseniz uplaod edeyim? Double driverle birlikte upload ederim. Rahatça güncellersiniz. :) :) Uzun zamandır Realtek driverimi 2021 datalı kullanıyorum. Masa üstüne geçince Ekran görüntüsü atarım. // Saygılarımla...

Edit == 1sfbr52.png

Edited by de7inim
  • Like 2

teşekkür ederim ben zaten sorunu çözdükten sonra başkalarına faydalı olabilir diye bu konuyu açtım

Bazen base driver lar ile sorun çözülebiliyor. bazen de bir paket ile sizdeki gibi driver dosyasını (inf) gösterip çözülüyor. Ama Win11 'in default driverı maalesef sorun çıkartıyor

konu hem kendim için hemde başkaları için açıldı 🙃. yazılı kalsın 

• Like 2

TosunPASA, 3 dakika önce yazdı:

teşekkür ederim ben zaten sorunu çözdükten sonra başkalarına faydalı olabilir diye bu konuyu açtım

Bazen base driver lar ile sorun çözülebiliyor. bazen de bir paket ile sizdeki gibi driver dosyasını (inf) gösterip çözülüyor. Ama Win11 'in default driverı maalesef sorun çıkartıyor

konu hem kendim için hemde başkaları için açıldı 🙃. yazılı kalsın 

Anladım sorun değil, ben sadece anakartımın Realtek driverı günceli yok dediniz ya ondan yazdım.

Ayrıca elimde sadece inf olarak değil. Normal setup dosyası içeren bir klasörümde de var. Gerektiğinde ordanda sorunsuz kuruyorum.

Zaten yedeğini almak istediğim için .inf olarak elimde tutuyorum. NTlite ile bazen isoya entegre ediyorum ondan. // 

Saygılarımla...

arkadaşım ben onların hepsini denedim. ilk resim ile anlattığım metod ile sorunu çözüp buraya konu açtım.

akabine reset sonrası tekrar oldu. tekrar aynı işlemi yapmak isterken bu sefer base driver ı silmiş win11.. garib işleri bitmiyor... 

elimdeki seetup exe yi ayrı dizine açtım.. ve içinden sadece inf dosyayı göstererek sorunu temelli çözmüş oldum. setup ile bir sürü disk de harcamamış oldum ve daha basit şekilde sorunu çözdüm.. ama fotolu çözüm ile sonuç alabilenler olduğu için paylaşım yaptım. daha sonra 2-3 defa restart yapmama rağmen sorun oluşturmadı.

zaten yakında ben tamamen LİNUX e geçeceğim. 2-3 haftadır oynadığım oyunu linux de sorunsuz ve performanslı emüle edebilmek için denemeler yapıyorum. Linux de, windows haric driver ını paylaşmayan creative marka webcam imi linux sorunsuz hemde usb den mikrofonu görüp ayarlıcak derecede sorunsuz.. hemde birçok açıdan win 8.1 den de performanslı .. görsellik olarak da çok daha güzel, lisans sorunu olmadan gerçek bir işletim sistemine taşınıyorum. Win11 sadece yedek olarak duracak bir OS sadece

yüreğine sağlık.

Ben driveri Asus un yazılımdan indirdim. Bilgisayar da zaten Asus un bir modeli 2012 modeldi galiba. Zaman ne hızlı geçiyor.  :)

Aslında benim kulaklık ses kaydetme sorunum vardı. Yeni kulaklık çözüyor asıl işi. Hp nin kulaklığını aldım. O kadar net kaydediyorki artık. Kulaklıkta çok hafif fısıltı var ama mikrofon da tertemiz. 

Birde işte driveri Asus un siteden indirdim ayarları sistem tepsisinde uygulama var oradan yaptım. Çok ayrıntılı bir uygulama ses kartında hangi özellikler var onları bile gösteriyor.

Ama işte yazılımı donanımda destekleyecek. İşin püf noktası bu.

TosunPASA, 2 dakika önce yazdı:

arkadaşım ben onların hepsini denedim. ilk resim ile anlattığım metod ile sorunu çözüp buraya konu açtım.

akabine reset sonrası tekrar oldu. tekrar aynı işlemi yapmak isterken bu sefer base driver ı silmiş win11.. garib işleri bitmiyor... 

elimdeki seetup exe yi ayrı dizine açtım.. ve içinden sadece inf dosyayı göstererek sorunu temelli çözmüş oldum. setup ile bir sürü disk de harcamamış oldum ve daha basit şekilde sorunu çözdüm.. ama fotolu çözüm ile sonuç alabilenler olduğu için paylaşım yaptım. daha sonra 2-3 defa restart yapmama rağmen sorun oluşturmadı.

zaten yakında ben tamamen LİNUX e geçeceğim. 2-3 haftadır oynadığım oyunu linux de sorunsuz ve performanslı emüle edebilmek için denemeler yapıyorum. Linux de, windows haric driver ını paylaşmayan creative marka webcam imi linux sorunsuz hemde usb den mikrofonu görüp ayarlıcak derecede sorunsuz.. hemde birçok açıdan win 8.1 den de performanslı .. görsellik olarak da çok daha güzel, lisans sorunu olmadan gerçek bir işletim sistemine taşınıyorum. Win11 sadece yedek olarak duracak bir OS sadece

yüreğine sağlık.

Daha yazmak istemiyorum. Yardımcı olayım diye yazdım, bi dövmediğiniz kaldı. Ayrıca bendeki Realtek driver setupunu denemiş olamazsınız.

Microsoft kaynaklarından indirdim ama kısa süreliğine yayınlandı. 1 Sene önce vardı. Şimdi yok... Kendi kaynaklarını güncellediklerinde, bendekini microsft merkezinden sildiler.

Ve şuan indirip denediklerinizin hepsi, Win11 uyumlu olup, yeni sistemler dışındaki sistemlere uyumlu değil.

Benim anakartım GA-H61M-DS2 // Bu da normalde eski bir anakarttır. 

ve önceden indirdiğim Realtek Sürücüsü olmasa, internettekiler hata veriyor. Microsftun güncel driveri bile...

Sizi olayı anlamıyorsunuz ama ben orjinal setup dosyasını atsam deneseniz? Hata almayınca bana teşekkür edeceksiniz.

Ayrıca konuyu çözdüğünüzün farkındayım başından beri. Sadece güncel olanı kullanabilirsiniz diye yardım etmek istedim :) :) :)

Daha da yazmam :) :) 

• Like 1