Jump to content

Yeni Ram Taktıktan Sonra Bios Kendini Sıfırlıyor

unsalicmez54
 Share

Recommended Posts

Merhabalar.

Düne kadar sistemimde Corsair Vengeance LPX 2x8gb 4000mhz ram kullanıyordum ve sorunum yoktu(XMP ile).. 2 gün önce 2 adet Corsair Vengeance RGB RS 2x16 GB(64 GB) 3600MHz ram aldım 2 parti dual kit halinde.  ilk partiyi 2. ve 4. slota taktığımda ve xmp açtığımda herhangi bi sorun yaşamıyorum fakat diğer partiyi 1 ve 3. slota eklediğimde sistem sapıtıyor. Şöyle ki xmp açtığımda makine stabil çalışıyor görünüyor oyun vs oynuyorum mavi ekran da almıyorum. ama mesela masaüstünden pcye restart attığımda önce kendini kapatıyor sonra açıyor. ve 4-5 restartın birinde biosu sıfırlıyor ve haliyle xmp de devredışı kalıyor. xmp açmadığımda(stok hız 2133mhz) sorun yaratmıyor. 4000mhz olan ramlerimi 2 ve 4. slotta kullanıyordum çünkü 1 ve 3. slota taktığımda görüntü alamıyordum. ama bu yeni aldığım ramleri 1 ve 3. slota taktığımda görüntü alıyorum. ama tabi orda da xmp sapıtıyordu yanlış hatırlamıyorsam. Sebebi nedir? BIOS güncel..

Düzeltme yapıyorum; 1ve 3. slota ramleri taktığımda xmp açmadan sorun yaratmıyor stabil çalışıyor ama xmp açtığımda sapıtmaya başlıyor. yani işin içine 1 ve 3. slot girdiğinde sapıtma başlıyor.

Anakart: Gigabyte B550 Gaming X v2(vatan'dan alındı 1 aylık)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
PSU: Thermaltake 750W 80 Plus.

Edited by unsalicmez54

Tüm ramler aynı oc performansı veremeyebilirler  yada uyum sorunu verebilirler. Xmp ayarlarını manuel yapın örnek 1.35 voltu 1.30 frekansı 3600 ise biraz aşagıdan başlayın stabiliteyi yakalayana kadar deneme yanılmayla bulun.

3600 ramlerinizi 2li olarak takın , biosda ram timings bölümünde ramin alt zamanlarının kontrol edileceği bir bölüm olmalı oradaki zamanları tek tek bir yere kaydedin.Daha sonra 3600 leri sökün 4000 leri takın ve ram hızını 3600e indirin ve alt zamanları 3600 ramlarla eşitleyin . 4000 lik ramların çalışma voltajıda 3600den muhtemelen yüksektir onuda eşitleyin ve 3600leri takın sorun çıkmayacaktır. Meraktan soruyorum 1- 4000 mhz ram kullanırken neden 3600 mhz ram aldınız.2- 2*8 ramin yanına neden 2*16 ram satın alıyorsunuz.Sorun çıkacağı ortada .

Edited by someone

bensuslu11, 8 saat önce yazdı:

Muhtemelen ram sahte, bu modelin sahteleri okduğunu görmüştüm 

Please register to see this content.

programı indirip orjinalliğini doğrulayın

nasıl doğrulayacağımı çok anlayamadım açıkçası

someone, 1 saat önce yazdı:

3600 ramlerinizi 2li olarak takın , biosda ram timings bölümünde ramin alt zamanlarının kontrol edileceği bir bölüm olmalı oradaki zamanları tek tek bir yere kaydedin.Daha sonra 3600 leri sökün 4000 leri takın ve ram hızını 3600e indirin ve alt zamanları 3600 ramlarla eşitleyin . 4000 lik ramların çalışma voltajıda 3600den muhtemelen yüksektir onuda eşitleyin ve 3600leri takın sorun çıkmayacaktır. Meraktan soruyorum 1- 4000 mhz ram kullanırken neden 3600 mhz ram aldınız.2- 2*8 ramin yanına neden 2*16 ram satın alıyorsunuz.Sorun çıkacağı ortada .

2x8in yanına 2x16 almadım. 2x8gb 4000mhz eski ramlerim. 2 slotta xmp ile tam performans kullanıyordum. yeni olarak 2 adet yani 2 parti 2x16 alıp 4 slot 16gb yani 64gb 3600mhz ram aldım. 64gb 4000mhz bütçem çıkışmadığından ve çok gerek görmediğimden 3600 aldım.

avis, 13.08.2023 - 12:32 yazdı:

Tüm ramler aynı oc performansı veremeyebilirler  yada uyum sorunu verebilirler. Xmp ayarlarını manuel yapın örnek 1.35 voltu 1.30 frekansı 3600 ise biraz aşagıdan başlayın stabiliteyi yakalayana kadar deneme yanılmayla bulun.

sorunun 4 slot ramde ryzen 3600 işlemcinin max 2933mhz desteklediği sonucuna vardım. 2 slotta 3600 veya 4000mhz kullanabiliyorum

Yazdıklarınızı hiç okumadım ama başlıktan yola çıkarak. Ramleri taktıktan sonra Cmos sıfırlayın, ben benim anakartımda metal iki uc olan bir yer var oraya küçük bir makas değdiryorum. Cmos sıfırlanıyor, gelen ekranda bios ayarlarını default yapıp, tekrara açılınca gerekli ayarları yapıyorum. cmos sıfırlamak için ramleri taktıktan sonra pilinide çıkarabilirsiniz. Belli bir süre kalır sonrasında pili takar açılışta aynı işlemleri yaparsınız. 

• Confused 1

va7eyla, 1 saat önce yazdı:

Yazdıklarınızı hiç okumadım ama başlıktan yola çıkarak. Ramleri taktıktan sonra Cmos sıfırlayın, ben benim anakartımda metal iki uc olan bir yer var oraya küçük bir makas değdiryorum. Cmos sıfırlanıyor, gelen ekranda bios ayarlarını default yapıp, tekrara açılınca gerekli ayarları yapıyorum. cmos sıfırlamak için ramleri taktıktan sonra pilinide çıkarabilirsiniz. Belli bir süre kalır sonrasında pili takar açılışta aynı işlemleri yaparsınız. 

Edit= ayrıca görüntü gelmese bile 3600 olanları 1. ve 2. slota. 4000 olaranları 3. ve 4. de takın. Görüntü gelmese bile cmos sıfırlayınca görüntü gelecektir. Görüntü gelmesi şart değil. Bu şekilde takın, pc açılışta kendi kendini resetlese bile siz cmos sıfırlayın. Olacaktır bütük ihtimalle.

va7eyla, 7 saat önce yazdı:

Madem biosa girebiliyorsunuz neden cmos sıfırlamayla telle makasla ugraşıyorsunuz anlamadım.😀 default ayarlara al deyip kaydedip çıkın .

• Haha 1

avis, 20 dakika önce yazdı:

Madem biosa girebiliyorsunuz neden cmos sıfırlamayla telle makasla ugraşıyorsunuz anlamadım.😀 default ayarlara al deyip kaydedip çıkın .

Bazen donanım değişikliği yapınca, pc kapanıp, açılıyor, uzun süre öyle kalırsa işler kötüye gidiyor. Ve kapanıp açılma esnasında görüntü gelmiyor. Anlık olaylar neticesinde, eğer dediklerimi yapmaz isem,dual bios devreye giriyor ve main biıstan bios eski sürüme geri yükleniyor. Fakat ben bu anlık kapanış açış esnasında,makas yardımıyla, cmos sıfırlıyorum ve ekran defalt ayarlara dönme yazısıyla geri geliyor. Bu sayede hem ayarlar sıfırlanmış hem bios 2020 datalı olarak kalmış, hem donanım değişikleri tanımlanmış oluyor. İşi bilmiyor değilim ama benim sistem bu şekilde stabil kalıyor diyelim. :) :) Saygılarımla...

• Haha 1

Herkese teşekkür ediyorum. Ramleri iade ettim. G.Skill Trident Z Neo 2x32gb 4000mhz aldım bugün takacağım. 4 slot ram malesef bazen pişmanlık olabiliyormuş :)

Edit: Bu ramleri de bir tık voltaj verip max 3800mhz yapabildim. İşlemci bellek kontrolünden dolayı 4000mhz izin vermiyor işlemci, yük ağır geliyor. 

Edited by unsalicmez54
  • Like 1

hocam b550 anakartlarda ram bellek hız aşırtma olayına izin verilmiyordu diye biliyorum yani max 4000mhz de çalıştırdıysanız ramlerinizi çok iyi...

öncelik olarak güncel bios çıkmışmı anakartınıza onu kontrol edin, ve maksimum en düşük hertz çalışan ramlerinizin frekansını aşmamaya çalışın... illa 4000mhz ve üstü ram kullanmak istiyorum dersenizde anakartınızı B serisi değil X570 serisi alın geçin derim

• Haha 1