Jump to content

Moğolistan Da 20 Bin Erkek Aranıyor!

pcmemo

Recommended Posts

Moğolistanda nüfus orantısız, altı kadın başına sadece bir erkek düşüyor. Hal böyle olunca, iş Türk damatlara düşecek gibi görünüyor. Meliha Okurun ilginç yazısı:

Yanlış duymadınız! Yeni yılın büyük piyangosu bizim Türk erkeklerine çıktı. Müjdeli haber Moğolistandan geldi. Moğollar, Türkiyeden 20 bin erkek istiyor. Sakın ola, Bu ne iş filan?.. demeyin. Meğer Çinin komşusu, Cengiz Hanın torunlarının ülkesi Moğolistan, uzun süredir erkeksizlikten kıvranıyormuş. Nüfusu 3 milyonu geçmeyen Moğolistanda altı kadına bir erkek düşüyormuş!.. Moğol kadınları ne yapsın!.. Yürekleri ve beyinleri hiç durmadan üretiyor. Moğol kadınları biteviye çalışıyor. Her şeyleri var. Ama bir farkla! Ne yazık ki soylarını sürdürecek erkekleri yok!.. Erkeksizlik yüzünden sıkıntıları çok. Durumun farkında olan Moğolistan yetkilileri ne yapsın, uzun süredir nüfusu artırmanın yollarını arıyormuş. Durumu bize anlatan ve konuyu çok yakından takip eden işadamı gülerek dedi ki, Moğolistana damat olarak giden erkekler, 40 dönüm bostan yan gel Osman, misali yatıyor!..

Moğolistanda erkekler rahat. Kapanın elinde kalıyormuş. Üstelik erkeklere Moğolistanda başlık parası ödeniyormuş!.. Memleket sulak, hayvanı bol. Moğolistanda büyük ve küçük baş hayvan adedi 45 milyonu buluyor. Başlık parası hayvan takası ile yapılıyormuş. Bu yüzden Moğolistan kırsalında hayvan bakacak erkeklere ihtiyaç daha çokmuş.

İşadamı anlattı. Başbakan Erdoğan geçen yıl gittiği Moğolistanda, Orhun Kitabelerinin bulunduğu bölgede yollar yapılmalı deyince Moğollar çok ama çok heyecanlanmış. Sanmışlar ki, yolları yapmak için Türkiyeden uçak dolusu erkek işçi gelecek. Bakmışlar, gelen makine.Türkiyedeki dostlarına, Gele gele sadece makineler geldi, üzüldük diye dert yanmışlar. Yeri gelmişken söyleyelim. Ayrıca Moğol kadınları, içmekten başka iş yapmıyor diyerek Rus erkeklerinden de şikâyetçi.

Konu bana ilginç geldi.

Detaylı bilgi almak için Türk-Moğol İş Konseyi Başkanı Burak Vardarı aradım. Toplantıdaydı. Konuşmak kısmet olmadı. Fakat bütün bu detayları anlatan işadamı tanıdığım yüreğime su serpti. Yakında Moğolistandan konuyla ilgili detayları görüşmek üzere bir heyet gelecekmiş. Moğolistanda hangi alanlarda, kim nasıl istihdam edilebilir, bir kez daha gözden geçirilecek, deyince ben de heyecanlandım.

Demek ki, Moğol kadınlarına Türk erkeklerinin vereceği hayat öpücüğünü izlemek şart!!! Vakit kaybetmedim. Gelen heyetle görüşmek için hemen randevu talep ettim. Dikkatinize!..

Meliha Okur/Sabah

moğolistana ne kadar surer.masrafı ne kadar olur

Yaklaşık 8 ila 9 saat sürer. Uçak bileti, pasaport, vize ve diğer masraflar dahil 750-1000 Euro... Kalacak yer, yeme içme masrafı=0 Euro Niçin ücret yok yeme içmeye. Çünkü orada birini bulursunuz. Zaten onlar da bekliyorlardır hemen gelince atlayacaklardı. Ahaaa uçaktan bizim mallar iniyor diye...

türk kızlarının bı taraflarını biz (türk erkekleri) çok kaldırdık arkadaşlar heryerde holdıng dizileri romeolar türk kızlarıda kendını bişey zannedıyolar yabancı kızlara ve göçmenlere yönelmenızı tavsıye ederım arkadaslar şahsen yabancı arkadaşlarımdan gördüğüm saygının onda bırını turklerden görmüyorum türkiyede insanların dını ımanı para olmuş vazıyette şuan :D

işşallah düzlüğe çıkarız....

kanada avustralya olmadı ana yurdumuza gidices vay be kimin aklına gelirdi :D) zaten bizim dilimizden konuştuktan sonra bizi anlayan yok hep ruslar almanlar ingilizler anladı şimdi moğolar anlıcak oda güzel yaşasın türk erkekleri gidelim arkamıza bakmadan gidelim de önce biri iç güveysi olarak gitsin bi anlatsın:)

ühüü ühüü :'(
Please register to see this content.

Moğolistan'dan Türk erkeklerine kötü haber!

'Nüfusu artırmak istiyoruz ama...'

Moğolistan?da 6 kadına 1 erkek düştüğü ve Moğollar?ın Türkiye?den 20 bin erkek istemek için heyet göndereceğine dair çıkan haberler Moğolistan Büyükelçiliği?ni de şaşırttı. Moğolistan Ticaret Ataşesi, ?Nüfus sayımına göre 1 kadına neredeyse 1 erkek düşüyor. Nüfusu artırmak gibi bir niyetimiz var ama siz zahmet etmeyin, bunu kendimiz becerebiliriz? dedi.

Cengiz Han?ın ülkesi Moğolistan?ın nüfusunu artırmak için Türk erkeğine ihtiyaç duyduğuna dair çıkan haberleri okuyanlar büyükelçiliğin kapısına dayandı. Buzullarla kaplı Grönland ile birlikte dünyanın en az nüfus yoğunluğuna sahip ülkesi olan Moğolistan?ın az olan nüfusunu artırmak için Türkiye?ye heyet göndereceği ve heyetin de Türkiye?den Türk erkeği isteyeceğine dair haberi okuyanlar birbirine aktaranlar Büyükelçilik telefonlarının kilitlenmesine neden oldu.

Moğol yetkililer, ?Haber güzel ama bilgi yanlış. Böyle bir talebimiz yok. Nüfusu artırmak için bir çok ülke gibi politikamız var ama erkek ithal etmek bunların arasında yok. Bunu kendimiz becerebiliriz? dediler.

Basın organlarında çıkan, ?Moğolistan?ın az olan nüfusunu artırmak için Türkiye?den çalışan 20 bin Türk erkeği talep edeceği? haberinde yer alan 6 kadına 1 erkek düşüyor ifadesinin tamamen yanlış olduğunu kaydeden Moğolistan?ın Ankara Büyükelçiliği Ateşesi, ?İthal erkeğe ihtiyaç duyacak bir nüfus dengesizliğimiz yok? diye konuştu.

?Türk erkeği ithal etmeyeceğiz?

Moğolistan yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik geniş alana sahip. Yani Türkiye?nin 2 katı. Nüfusu ise 2007 sayımlarına göre 2.7 milyon. Bu da Moğolistan?ı dünyanın en az nüfus yoğunluğuna sahip ülkesi yapıyor. Kilometrekareye 1.7 kişinin düştüğü ülkenin nüfusunu artırmak için bir takım politikalara imza attığını kaydeden Moğol yetkili, Moğolistan?ın nüfusunu artırmak için 3-4 yıl önce bir projeye start verdiğini belirtti. ?Moğolistan Dünya Bankası verilerine göre 1 erkeğe 1.1 kadın düşüyor. Bu da dünya ortalamasıyla aynı. Bizim sıkıntımız nüfus dengesizliği değil azlığı. Türk erkeği ya da herhangi bir ülkeden erkek ithal etmek gibi bir düşüncemiz de olamaz? dedi.

?Hükümetimiz yeni evlenecek çiftleri teşvik etmek amacıyla 500 dolara yakın bir ödeme yapıyor? diyen yetkili, ?Doğurganlığı artırmak için de çocuk başına 25 dolara yakın aylık bir ödeme yapılıyor. Bunun meyvelerini almaya başladık. Geçmiş yıllarda yüzde 1 olan nüfus artış hızı geçen yıl yüzde 8.7 oldu ve 3 milyona yaklaştı? diye konuştu.

Avrupa ve Rusya?nın da nüfusu artırmak için çalışmalar yaptığını anlatan Moğol yetkili, ?Hiçbirinin Türkiye?den böyle bir destek istediğini duymadım. Sanmıyorum da? dedi.

Kaynak: Milliyet.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...