Jump to content

Ascrock Deskmini X300 -ryzen 7 4700g Under Clock/volt Incelemesi

amd_turkey
 Share

Go to solution Solved by amd_turkey,

Recommended Posts

• Solution

Okumaktan üşenenler için özet, ryzen 4700g yi underclok ve undervolt ile cpu iç sıcaklığını 96dan  66ya, TDP değerini 71 den 41e düşürdüm .. 

Forumda bu tür inceleme ve denemeler az olduğu ve/veya yapılsa da paylaşılmadığı için, kişisel deneyimlerim ile Pazar gününüzü renklendireyim istedim.

Öncelikle Amd Ryzen 4700G. Sonraki nesil olan 5600G ye yakın bir işlemci. 8C/16T. Tekli çekirdekte 5600g tarafından %10-20 tokatlansa da ilave  2C/4T katkısı ile çoklu çekirdekte başa baş gidiyorlar.

Her ne kadar 65W tdp denilse de, yalan, inanmayın :) Ben aida veya kendi programı ryzen master ile 70-75w leri gördüm. Tam yükte iç çekirdek ısısı 96 dereceleri görünce acaba underclock ve undervolt ile

ne elde ederim diye denemeler yaptım.

4700G orjinalinde 3,6ghz,  boost modunda tüm çekirdekler 4ghz de çalışıyor. Bu halde cpu 66, cpu core 96 derece. Yine bu şekilde tam yükte 65W tdp değerinin üzerine çıkıyorsunuz.  Ben 71W gördüm.

Anakartta uygun ayarlar var, cpu tüm çekirdekleri 3,5Ghz e sabitledim. Performanstan yaklaşık yüzde 20 ödün veriyorsunuz. Core ve core socket voltajları 1,15-1,2 arasına çektim.

Ve bingo, işlemcimiz artık nerdeyse 30 derece daha serin çalışıp, tam yükte 30 Watt daha az güç tüketiyor..

Core Temp 96-->66, TDP 71-->41

Ne karşılığı, performanstan ödün. Yaptığım bu işlem sonucu aida cpu queen de 100bin civarı alabiliyorken, artık 80 bi civarı alabiliyorum.  Değdi mi, kesinlikle..

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

• Like 3