Jump to content

Otomatik Ghost (Gelişmiş Kullanıcılar Için...)

blue_life
 Share

Recommended Posts

@kalelibilişim

Bazı bilgisayarlarda usb flash disk, hdd bölümünde bulunabilir!
Benim anakarttada hdd bölümünde. Yani sistemdeki diğer disklerin olduğu bölümde bulunuyor.

Flash belleklerin ciplerindeki bilgiyle oynayarak cd/dvd özelliği kazandırmak mümkün!
Ben 5-6 flash ile denemiş ve başarıya ulaşmıştım.
Ama yeni başlayanlar için karışık bir konu!

Sen önce dediğim gibi flash diskin, harddik katagorisinde bulunup bulunmadığını kontrol et!

• Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hocam bir deneyimimi yazayım 29 haziranda benim için yaptığınız usb oto ghost da disket imagesinden başlangıç menüsü vardı jo.sys yi sorundan dolayı silmemiz gerekiyordu.
ayrıca flash belleği ntfs ile biçimlendirince çalışmamıştı fat 32 kullanmıştım. 30 haziranda yaptığınız grub 4menülü oto ghost da flash belleği ntfs ile biçimlendirince çalışıyor.(Bunları yazdığımda otomatik ghost dan yüklemeyi denememiştim normal ghost çalışıyordu 29 hazirandaki çalışmanız ntfs de hiç çalışmamıştı.)
Selamlar...
Hocam usb auto ghost da ntfs den otomatik ghost için disket ımagesine koyduğunuz NAUTOECXEC.BAT dosyasında ghost parametrelerinfe sanırım bir sorun var yardım dosyasında verdiğiniz parametrelerle uyuşmuyor. gho uzantıları yazılmamış. ben düzenleyip denedim ama başarılı olamadım.
Ayrıca usb ve cd/dvd için görsellik ekleyebilirsiniz. ve standartlaşma adına hard disk için BEKAP.GHO yu YEDEK.GHO olarak değiştirebilirsiniz.
F11 mesajını bazı arkadaşlar türkceleştirmiş siz de pakete türkcesini de ekleseniz yani iki adet mbr için klasörü olsa da türkce isteyen arkadaşlar ayrıca uğraşmasa diyorum.
Bazı bilgisayarlarda usb flash disk, hdd bölümünde bulunabilir demiştiniz evet orada buldum.
Yanlış anlamayın benim için gerekli değil sayenizde bunları yapabiliyorum. önerilerimi yazmaya devam edeceğim.
Tekrar selamlar...

Edited by kalelibilişim

• 2 hafta sonra ...

Hocam HDD için olan çalışmanızı Grub4 kurmakta zorlandığımız sistemlerde xp/vista/7 için windows bootuna eklemeyle ilgili bir çalışma yapmayı düsünüyormusunuz. Ayrıca üstteki mesajıma bakabilirmisiniz?

Özür diliyorum internet explorer mesajımı çift gönderdi.

Edited by kalelibilişim

@kalelibilişim

As. Paylaştığım usb paketinde, konumu girilen ghost dosyası tüm sürücülerde aranıyordu.
Bulununca ilgili *.bat dosyasındaki yazılan parametler ile ghost başlatılıp otomatik geri yüklenmesi sağlanıyordu.

Daha önce yazdığım gibi, kullandğımız dos ortamında ntfs dosya sistemi tanınmamaktadır.
Bu nedenle konumu girilen ghost yedek dosyası bulunamaz!

Tabi ghsot ntfs dosya sistemini tanımaktadır.
Bu nedenle ghostun anlayacağı şekilde parametre vererek (sabit parametre), ntfs üzerindeki ghost yedek dosyası geri yüklenebilir.

Şuan paket içeriğini hatırlamıyorum lakin heralde gerkli bilgiyi paket içerisindeki dökümanlara eklemiştim.
Harddisk için yaptğım çalışmada evet isim hatası gibi basit hatalar yapmıştım. Kullanıcı kendisine göre bu sorunları zaten çözebilir.
Haliyle harddisk için olan paket uzun süre önce hazırlanmıştı. Tekrar gözden geçirilmesi güncellemsi iyi olacaktır.
Belki bir ara tekrar gözden geçirebilirim. Ama malesef bu sıralar bakamam...

Harddisk paketinde mevcut önyüklenebilir sabit diskimizin başına (mbr) grub4dos açılış bilgisini yazdırıyoruz.
Eğer harddsikte herangi bir koruma veyahut sorun yoksa bu mbr bilgisi yazılırken herangi bir sorun çıkmaz.

Tabi ben mbr yazdırmadan windows boot menüsüne eklemek istiyorum dersen, gerekli anlatımlarım vardı.
XP için basit bir program yapmıştım. Vista & Win7 için ise böyle bir çalışmayı düşünmüş, lakin bir türlü başlamamıştım.

Kısaca Vista & Win7 için manuel boot menüsüne grub4dosu ekleyebilirsin.
Gerekli bilgiler aşağıdaki konudaki postlarda vardır.
Vista & W7 için diğer sayfalara da bak...

[color="#0000FF"][u][b]http://www.tnctr.com/topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak[/b][/u][/color]

Hocam
Windowsun boot yönetimine grub4dosu xp,vista ve 7 için otomatik ekleme ile ilgili çalışmanızı bir an önce yapıp da paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ayrıca hdd için olan çalışmanızdaki ghost sürümü biraz eski güncellemeyi düşünüyormusunuz.

Bir de deneyimimi yazayım:
Lancelot real ile yapmış olduğunuz ghost u c: den çalıştırmak windows için otomatik grub kurulumu çalışmanızda kullandığınız
Ghost 11.0.2 sürümü şu ana kadarki denemelerimde gördüğüm en hızlı ghost.
Hdd için otomatik ghost da kullandığınız 11.5 sürümüne göre iki kat daha hızlı.
Bir makinada alınmış bir yedeği c: den ghost 11.0.2 yaklaşık 2,5 (iki buçuk) dakikada yüklerken,
Hdd için auto ghost 11.5 yaklaşık 5 (beş) dakikada yüklüyor.
Makina aynı yedek aynı ghost farklı.
Bu duruma ben de bir anlam veremedim.

Affınıza sığınarak bir de sorum olacak:
Üreticinin sitesinde ve nette birçok yerde ghost 15 sürümü dağıtılırken bizdeki minicik ghost 11.5.1
Sanırım biz şu an için son sürümünü (11.5.1) kullanıyoruz.
Ama 15 veya 14 sürümleri neyin nesi?
Sürüm numaralarındaki bu uyuşmazlığa bir açıklama getirebilir misiniz?
Selamlar...

Edited by kalelibilişim

@kalelibilişim

Windows boot menüsüne grub4dos eklemek için uzun süre önce çalışmalar yapmıştım.
Hatta birini Lancelot ile hazırlamıştık (çok uzun yıllar oldu)
Ama o zaman autoite yeni başlamıştım ve haliyle çok düzgün bir program deyildi.

Yazdığım grub4dos ile multiboot konusunda xp için başarılı bir çalışma bulunmaktaydı.
Bu aralar vakit buldukça iso dosyasından xp kurulum projesine bakıp bitirmeyi düşünüyorum.
Belki ondan sonra bu istediğini yapabilirim.

Aslında daha önce yaptığımdan bu konu benim için o kadar zor deyil, lakin zaman alıcı şeyler.
Şimdilik beni mazur gör...

Iki ghost sürümü arasındaki bu fark baya ilginç geldi! Bilgi için teşekkürler.
Bizim kullandığımız ghost sürümlerinin gelişim ve desteği uzun zaman önce durmuştur.
Ilgili sitedeki ghost bizim kullandığımızdan farklı bir ghosttur!

Gerçi ben hiç denemedim. Benim işimi bu dostan çalışan ufak program görüyor.
Şuana kadar bir çok pcde kullanmama rağmen sorun yaşamadım.

Bu nedenle acronis true image dahil bu tip yeni programlara ihtiyaç duymuyorum....

• 4 hafta sonra ...

[color="#000080"][size="5"][i][b][u]Hard Disk Driverin mbr sektörüne Grub4Dos kuramayan arkadaşlar.[/u][/b][/i][/size][/color]
Pc nizin bios ayarlarından
[color="#000080"][i][b]Boot Sector Virüs Protection[/b][/i][/color] seçeneğini : [color="#000080"][i][b]Disabled[/b][/i][/color] yapın kaydedip çıkın.
Pc yi normal olarak açın ve Grub4Dos u kurun.
Daha sonra tekrar biostaki değişikliği geri alabilirsiniz.

Veya pc live windowslardan boot edilerek Grub4Dos yüklenmesi denenebilir.

İlgili bios girdisi [color="#000080"][i][b]Enabled[/b][/i][/color] yapılırsa pc açıkken mbr sektöründe değişiklik yapılmasını engeller.
Böylece boot sektörü virüslerinin mbr sektörüne zarar vermesi önlenmiş olur.
Faydalı olması dileğiyle...

[img]http://www.xtremecomputing.co.uk/images/review/Zotac_ionitx_ef/zotac_ionitx_ef_25.jpg[/img]

[color="#000080"][size="5"][u][i][b]Hard Disk Paketini usb ye uyarlama[/b][/i][/u][/size][/color]
Arkadaşlar ayrıca Hard disk paketinde 2_MBR_ICIN klasöründe grubinst_gui.exe dosyasını aşağıdaki ayarlarla kurarsanız hard disk paketini usb ye uyarlamış olursunuz.
Disk alanında seçtiğiniz diskin usb flash bellek olmasına dikkat etmeniz gerekir

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1314625386__grub4dos_installer_11.jpg[/img]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1314624712__grub4dos_installer_11_kurulum_tamamland_ekran.jpg[/img]

Yukardaki işlemden önce veya sonra sonra hard disk paketinde 1_ROOT klasörünün içindekileri usbye atın tamamdır.

Edited by kalelibilişim

• 4 hafta sonra ...

Hocam bir sorunum var.
Elimde bir USB-HDD var. NTFS ile biçimlendirilmiş. 500 GB.
Bu HDD a hdd için olan otomatik ghost paketinizi attım.
Acronis iso sonu çalıştıramadım.
Aynı yere farklı iso lar koyuyorum çalışıyor.
Aynı paketi ve iso yu ntfs ile biçimlenmiş usb flash a koyuyorum çalışıyor.
Bad sektörmü var diye yeniden iso oluşturuyorum gene çalışmıyor.

Yani sonuç olarak Acronis iso su
ntfs usb hdd da çalışmıyor.
ntfs usb flash da çalışıyor.

Ntfs usb hdd da Acronis iso sunu nasıl çalıştırabilirim?

Hocam flash bellekten sorunsuz çalışıyor.
Usb HDD ri bağlayıp usbden boot ettiğimde paketteki acronis disk director vs diger uygulamalar çalışıyor.
Acronisi başlattığımda siyah bir ekranda karma karışık okunamayan karakterler çıkıyor duuuut duuut diye sesler geliyor.
Daha sonra grub4dos menüsü geliyor karma karışık okunamayan karakterler...
Acronis iso sunun yerine xp isosunu ACTI.iso olarak koyuyorum kur normal olarak başlıyor.
Acronis true ımage home 2009 iso su yukardaki gibi
Acronis true ımage western digital isosu hiç başlamıyor. siyah bir ekranda ACTI.iso yazıp kalıyor.
Bunlar tamamı flash bellekte sorunsuz başlıyor.

@kalelibilişim

Öncelikle arada bende jeton geç düşebiliyor ve gereksiz bir mesaj yazabiliyorum.
Böyle bir cevap alırsan kusura bakma. :whistle:

Konuya gelirsek, aslında sorularımdan birisine cevap vermedin! Tekrar sorayım...
Falsh diskten bu acronis isosunu başlatırken, usb hdd sistemine takıp denedin mi?
Eğer bu şekilde de hata verirse, usb hdd ile alakalı bir sorun olabilir.

Düşüncelerime gelirsek;
Grub4dosta bazen büyük boyutlu dosyaları çalıştırmak isterken map komutu sorun çıkartabiliyor.
Bunun nedeni, ilgili dosyanın birleştirilmemiş olmasıdır. Misal bir dosyanın bir parçası diskin bir kısımında diğer parçası başka bir kısımdaysa grub4dos hata veriyor.

Diğer bir nedende, belki windowsta olduğu gibi ilgili usb diskin sistemde birinci sırada kalması olabilir. Ama bu çok düşük bir ihtimal!
Sen en başta yazdığım testi denersen, disk ile alakalı bir durumun olup olmadığını anlayabiliriz...

Falsh diskten bu acronis isosunu başlatırken, usb hdd sistemine takıp denedin mi?
Flash diski ayrı usb HDD i ayrı denedim.
ACTI.iso boyutu 65 MB civarında Hdd 500 gb SADECE 25 gb ı dolu tek bölüm yeni chkdsk ve disk birleştirme yaptım.
Ayrıca daha büyük boyutlu (650 MB) xp iso su aynı yerde çalışıyor.
En başta yazdığım testi denersen, disk ile alakalı bir durumun olup olmadığını anlayabiliriz... Hangi test anlayamadım.

Daha anlaşılır olması için şöyle yazayım.
usb HDD ı ve usb flash belleği ayrı ayrı grub4dos ile bootable yaptım. (otomatik ghost HDD paketini kullanarak)
ikisine de otomatik ghost hard disk paketini attım.
flash bellekte hiç sorun yaşamadım.
usb hdd da acronis iso sunu çalıştıramadım.

Video ekliyorum...

[color="#000080"][u][i][b]http://www.mediafire.com/?zyi7ux1u811teym[/b][/i][/u][/color]

Edited by kalelibilişim

@kalelibilişim

Bu ne ilk defa böyle bir şey görüyorum :)
Kısaca anladığım kadarıyla grub4dos [b]map /Dosyakonumu (0xff) || map --mem /Dosyakonumu (0xff)[/b] satırında ilgili dosyayı map ile direk çalıştıramamış ve map -mem komutunu kullanarak iso dosyasını rame yüklemeyi denemiş. Ama burda da bazı sıkıntılar çıkmış.

Acronis isoları rame yüklemeden direk map komutuyla çalışmaktadır. Kodlarımızı sadeleştirelim.
[codebox]title Acronis True IMage - ISO
ls /IMAGES/ACTI.ISO || find --set-root --ignore-floppies /IMAGES/ACTI.ISO
map --mem /IMAGES/ACTI.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()
boot[/codebox]

Aşağıdaki adımları uygula.
1 - Sorunsuz çalışan iso dosyasını tekrar usb hdd kopyala.
2 - Grub4dos komutunu ve iso dosysının konumu ayarla.
3 - Aşağıdaki verdiğim dosyayı indir. Zip içinde Defraggler.exe ve Defrag_All.cmd dosyası var.
[color="#0000FF"][u][b]http://bluelife.zxq.net/Files/Grub4dos/Tools/Defraggler.zip[/b][/u][/color]
4 - Bu iki dosyayı usb hdd kopyaladığın iso dosyasının yanına koy ve Defrag_All.cmd dosyasını çalıştır.
5 - Usb hdd den boot edip sonucu bak...

10 - 15 dk içinde bakabilirsen sevinirim. Kaçmam gerekiyor...

Edited by blue_life
Kodda düzeltme

Hocam komuttaki dosya konumunu düzenlememe rağmen iso yu bulamadı.
HDD ı biçimlendirip Otomatik ghost HDD paketini dahili HDD a uygular gibi sıfırdan usb HDD a uyguladım. 217. post dakileri uygulamadım. ve ACTI.iso dahil tümü sorunsuz çalıştı.
Sorunun sebebini ben de anlayamadım. Yardımlarınız için sonsuz şükranlarımı sunarım. ALLAH razı olsun... Selametle...

Hocam inanın ben de ilk defa karşılaşıyorum bunca yıllık tecrübeme rağmen :D
şimdi de Hiren boot cd 10.6 sürümünün iso sunu nasıl çalıştırabiliriz vaktiniz müsaitse çalışalım değilse önemli değil.
Hiren isosu normal olarak başlıyor dos programına girdiğimde takılıp kalıyor.
Fakat hirenin içindeki mini xp sorunsuz açılıyor.
Dediğim gibi vaktiniz müsaitse yoksa önemli değil...

@kalelibilişim

Ilgili anlatım sorunun çözümü [tnctr='topic/100852-cddvd-hdd-ve-usb-icin-multiboot-hazyrlamak']GrubDos ile Multiboot CD/DVD/HDD/USB[/tnctr] konusunun ikinci mesajında mevcuttur.

Kısaca, iso içindeki dos menüsü açıldığında ve sen dos menüsünde bir seçenek seçtiğinde, ilgili seçeneğe ait dosyalar cd/dvd sürücüler ile fat16/Fat32 etc. dosya sistemlerinde aranmaktadır. Sen haliyle ntfs dosya sistemi kullandığından veyahut ilgili dosyalar sürücünün rootundaki HBCD klasöründe olmadığında hata alıyorsundur!

Bu sorun için kısaca ayrı bir disk imajı kullanıyoruz. Ilgili konunun ikinci mesajını incelemeni tavsiye ederim...

@ZEUS__

Şimdi baktım ve linkte herangi bir sorun yok! Geri sayım bittikten sonra, geri sayım alanının hemen üstünde ortaya çıkan [color="#0000FF"][b]dosyayı şimdi indir[/b][/color] linkine tıklatacaksın.

[img]http://i.imgur.com/9wcaa.png[/img]

Edited by blue_life
Resim eklendi!