Jump to content

Windows7 De Dosya Sahipliğini üzerimize Alalım

YAGMURADAM
 Share

Recommended Posts

Windows7 kullananlar bilirlerki sisteme ait dosyalar koruma altındadır.Dosya sahipliğini almadığınız sürece onu değiştiremezsiniz.Öyleki windows7 dosyalarını cd den çalışan bir işletim sistemiyle bile değiştiremezsiniz.Ama biz ufak bir bat dosyası hazırlayarak bunu aşabiliriz.Nasıl mı?

Aşağıdaki kod windows explorer'in dosya sahipliğini almanızı sağlayacak bir koddur.Çizgiler(çizgiler hariç) arasındaki kodu kopyalayın ve not defterinizi açıp içine yapıştırın.YAGMUR yazan yeri kendi isminizle değiştirin. Sonra farklı kaydet deyip tüm dosyalar'ı seçin ve adını Explorer Yetki Alma.bat olarak değiştirn.

Buna çift tıkladığınızda bir cmd ekranı gelir E harfine basın ve Enter tuşuna basın bu kadar.

----------------------------------------------------------

takeown /f C:\Windows\explorer.exe

cacls C:\Windows\explorer.exe /G YAGMUR:F

----------------------------------------------------------

Diyelimki bir klasörün içindeki tüm dosyaların yetkisini almak istiyorsunuz.Yine not defterinizi açın aşağıdaki kodu çizgiler hariç aynen yapıştırın ve YAGMUR yazan yere kendi kullanıcı isminizi yazın.Farklı kaydet deyip tüm dosyaları seçin ve adını klasör içeriğinin yetkisini al.bat diye değiştirin.Bat dosyasının adı önemli değildir.Uzantısı önemlidir.Adını ne koyarsanız koyun uzantısı bat olsun.

-------------------------------------------------------------

takeown /f *.*

cacls *.* /G YAGMUR:F

-------------------------------------------------------------

Şimdi bir klasörün içine girin ve bu klasör içeriğinin yetkisini al.bat dosyasını çalıştırın.Klasörün içindeki tüm dosyaları sıralar ve size emin misiniz diye sorar.E harfine basıp Enter tuşuna basın.

Bu bat dosyasını dosyaya özel yapabiliriz. burada önemli olan dosyanın nerede olduğu ve uzantısıyla birlikte tam adıdır.

Diyelimki shell32.dll dosyası için hazırlamak istiyorsunuz.shell32.dll dosyası C:\WINDOWS\system32 içindedir.Bat dosyasına dosyanın uzantısıyla birlikte adını ve nerede olduğunu belirtmemiz gerekir.Kullanıcı isminizi de YAGMUR yerine yazmayı unutmayınız.

-----------------------------------------------

takeown /f C:\WINDOWS\system32\shell32.dll

cacls C:\WINDOWS\system32\shell32.dll /G YAGMUR:F

-------------------------------------------------------------------

Saygılarımla

• 2 hafta sonra ...

ben dokumacını paylaştığı w7 temalarından birinde bir regedit dosyası bulmuştum aitlik konusunda

dosyayı tıkladığımda sağ tuşa " aitlik alma " diye entegre olmuştu bunun gibi bir regedit kaydı yapabilirmisin

w7 dosyalarınıda erdcommender ile silebildim ben tabiki minixp ile sonrada istediğimle değiştirdim

Yağmuradam paylaşım için teşekkürler ama bende de o temalardan birinde çıkan patch dosyası var yedekte bulunsun paylaşayım ;

:download1:

Please register to see this content.

takeownership.png

Edited by Cem01

• 1 yıl yıl...

Birkaç ay önce yetkilerle başım derde girmişti. Sorunu hala çözmüş değilim. Belki işime yarayabilecek bir komut. Deneyeceğim ama bir sorum var. En sonda kullandığınız F parametresinin anlamı ne ? komut satırından baktım göremedim.

Sorunumu kısaca söyleyeyim. Kuzenimin bilgisayarında ailevi resimlerimiz vardı. Windows 7 kuruluydu. Pc ye virüs bulaşmıştı ve formatla temizlemiştim. Bu sırada yetkilere hiç bakmamıştım. Formattan sonra resimlerin hiçbirinin açılmadığını gördüm. Yetki hatası veriyor. Sorunu hala çözmüş değilim. Birkaç bilgisayarcıya verdim onlar da yapamadı. Benzer bir yetki alma işlemi kullanmıştım ama işe yaramamıştı. Sizin verdiğiniz komutları da denemeyi düşünüyorum. Olmazsa yeni yönteme ihtiyacım olacak.

Bundan daha etkili bir yöntem biliyor musunuz ?

sahiplik al reg kaydı sağ tuşa yerleşir indirdiğin klasördeki reg kaydına çift tıklaman yeterli olacaktır sonra istediğin işlemi yapabilirsin
[url="http://hotfile.com/dl/141864872/c81fdc5/Sahiplik_al_reg_Apoet.rar.html"]http://hotfile.com/dl/141864872/c81fdc5/Sahiplik_al_reg_Apoet.rar.html[/url]

Edited by apoet

[quote name='logosoft' date='15 January 2012 - 00:33 ' timestamp='1326587585' post='1140845']
ben mephistooo2 nun verdiği kodları kullanıyorum hiç bir sorun yaşamadım şimdiye kadar
ister klasör klasör istersen tüm windowsun sahipliğini al sorun olmuyor tüm windowsun sahipliğini almak
20 25 dakika sürüyor

Konu:http://www.tnctr.com/http:/www.tnctr.com/topic/140824-windows-7ye-update-paketi-ve-urun-anahtary-ekleme/

cmd

NOT : install.wim dosyasını genişlettikten sonra dosya editleme işinde eğer izin sorunu yaşarsanız,

öncelikle aşağıdaki komutları not defterine kopyalayın ve herhangi bir isimle cmd dosyası olarak kaydedin...

Linkleri Kontrol Et
takeown /r /d e /f *
icacls * /t /c /grant administrators:F
@pause
[/quote]

Bugün pc yi baştan kurup tekrar deneyeceğim. Birkaç saat sonra sonucu yazmaya çalışırım.

[quote name='apoet' date='15 January 2012 - 02:15 ' timestamp='1326593741' post='1140868']
sahiplik al reg kaydı sağ tuşa yerleşir indirdiğin klasördeki reg kaydına çift tıklaman yeterli olacaktır sonra istediğin işlemi yapabilirsin
[url="http://hotfile.com/dl/141864872/c81fdc5/Sahiplik_al_reg_Apoet.rar.html"]http://hotfile.com/dl/141864872/c81fdc5/Sahiplik_al_reg_Apoet.rar.html[/url]
[/quote]
Bunu daha önce denedim olmadı maalesef.

takeown /f C:\Windows\explorer.exe
cacls [color="#FF0000"]C[/color]:\Windows\explorer.exe /G YAGMUR:F

Arkadaşlar yukarıdaki Komutu Server 2003 kurulu ana makınede çalıştırdım..Ve bu makine üzerindeki kullanıcılar (uzak masaüstü bağlantısı ile)
bağlanamaz oldular..Her restart tan sonra Her kullanıcı için bu komutu uygulamam gerekli ki ana makineye bağlanabilsinler..Bu sorundan nasıl kurtulabilirim..Acil Yardım lütfen..(sistem f: de kurulu olduğu için alt taraftaki c: yerine f: yazdım)

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...