Jump to content

Bilgisayar Ram Kullanımı Sorunlar çözümler

forjest
 Share

Recommended Posts

va7eyla, Bir saat önce yazdı:

Tekrar merhaba, evet dediğiniz gibi boot repair ile düzeldi fakat bendeki LinuxMint'te kurulumlu ve açık linuxtan boot reapir çalıştırılamıyordu.

Ama ilk denediğim yöntemi, yani live olarak isodan başlattım. Ve boot repaire tıkladım. İngilizce yazılar vardı ama bildiğim yere tıkladım türkçesini görmüştüm diye.

Tüm sorunları onar yazan baştaki seçeneğe değil, gelişmiş seçenekleri göster diyerek genişlettim, gelişmiş seçeneklerden ilk sekmede boot repaire tıkladım ve uygula dedim.

Boot ayarlarını güncelledi. Şuan windowstan yazmaktayım. // Boot menümde bu kez linux mint değil de ubuntu olarak güncellendi.

Artık bozulduğunda aynı şekilde geri yüklerim... // Boot manager ilk aklıma gelendi ama birşeyleri yanlış yapmıştım sanırım.

Düzeltmene sevindim ubuntu yazcak zaten linux mint ubuntu üzerine inşaa edilen bir yapıda sistem. Önemli olan grub ekranının tekrar'dan gelmesiydi. Gerisi detay.

Live sistemler üzerinden işlem yapmak yetersiz gelmekte buda linux'e has birşey olmayınca olmuyor yapacak birşey yok. Canlı kurulu sistem üzerinden çalışan uygulamalarda farklı olmakta. Grub dosyaları manuel olarak derleme yapılabilmekte ayrıca ancak karıştırmakta sistemlerin açılmamasına davetiye çıkarıyor adeta. Bu dosyaları düzenlerken çok dikkatli olmakta fayda var. MXLinux'ü halen daha kuramadım elimde kaldı. Galiba tekrar'dan linux mint'e döneceğim alıştık birkere bildiğinden şaşma derler ya hani o hesap bizimkiside. :) 

forjest, 4 dakika önce yazdı:

Düzeltmene sevindim ubuntu yazcak zaten linux mint ubuntu üzerine inşaa edilen bir yapıda sistem. Önemli olan grub ekranının tekrar'dan gelmesiydi. Gerisi detay.

Live sistemler üzerinden işlem yapmak yetersiz gelmekte buda linux'e has birşey olmayınca olmuyor yapacak birşey yok. Canlı kurulu sistem üzerinden çalışan uygulamalarda farklı olmakta. Grub dosyaları manuel olarak derleme yapılabilmekte ayrıca ancak karıştırmakta sistemlerin açılmamasına davetiye çıkarıyor adeta. Bu dosyaları düzenlerken çok dikkatli olmakta fayda var. MXLinux'ü halen daha kuramadım elimde kaldı. Galiba tekrar'dan linux mint'e döneceğim alıştık birkere bildiğinden şaşma derler ya hani o hesap bizimkiside. :) 

Bu konuyuda fazla uzattık, son bilgi olarak bi detay vermek istiyorum. Bilgisayarı tamamen kapattım, yarım saat sonra açtığımda, ubuntu değilde, ilk kurulumdaki gibi linux mint yazdı grup ekranında. Fakat dediğiniz gibi ne yazdığı önemli değil, geçiş yapabilmek önemli. Ben de bir macera olsun diye, mx linux kurarım ama akşam ettik bugün, başka zaman inşallah.. Bu arada Linux Minti sizden duydum gayet hoşuma gitti, benim alışık olduğum kubuntudan daha güzel. Format yöntemi olarakta, farklı disklere kurulum yapmayıda öğrendim, deneyimleyerek. Önceden basit kurulumu seçiyordum. Şimdi zor olanında üstesinden gelebiliyorum. Yine çok uzattım, saygılarımla abi...

• Like 1