Jump to content

Webmaster Dersleri

Recommended Posts

O nasıl bir ders isteğidir ki ? Webmaster'lığın eğitim seti olmaz webmaster(WebUzmanı) olmak için ne öğrenmen gerekiyorsa bunların eğitimini alman gerekir...

Hangi eğitimi görmek istiyorsan söle link verelim. Veya yeni başlıyorsan neyi öğrenmen gerektiğini gösterelim. ;)

O nasıl bir ders isteğidir ki ? Webmaster'lığın eğitim seti olmaz webmaster(WebUzmanı) olmak için ne öğrenmen gerekiyorsa bunların eğitimini alman gerekir...

Hangi eğitimi görmek istiyorsan söle link verelim. Veya yeni başlıyorsan neyi öğrenmen gerektiğini gösterelim. ;)

Aynen dediğiniz gibi işe yeniden başlıyorum neyi öğrenmem gerektiğini söylerseniz sevinirim.

Ayrıca @blur teşekkür ederim verdiğin site için...

ya arkadası uzmeyın srasıyla yazalım orensın yavas yavas

benım kendı sıralamamdır.

html

html tüürevleri (htmlx vb.)

asp

asp turevlerı (aspx v.B)

php

jsp

ccc

js

payton

deramveaver

en basıtı front page

photoshop

freheand

ve tabı bu baslangıc daha sonra

sql

mysql

ms sql

accses

bunlarıda orenmende fayda var verı tabanı olayına gırmek ıstersen

ek olarak

dosyaları atacagın serverın panellerı

cpanel

plex

yok ben hazır kod kullanım hazır portal dersen

joomla

php nuke

asp nuke

durumpal

v.b

ha bıde forum olsun dersen

firebrid

ipb

vb

mpbb

ve bunun gıbı yuzlercesı

bıraz karısık gıbı gele bılır ama baslayınca hepsı ard arda gelıyo bakmısın web sayfası yapıyo oluyosun

am baya bı kafa yorman lazım mesela bı logo ıcın 2 gun urastın oluyo sadece kucuk bı resım ıcın

kod yazarım ben dıyosan allah kolaylık versın

gende yardımcı kıtap ıstersen link vererm

30jmubr.jpg

Please register to see this content.

saygılarımla

Ben web işlerine merak sardıktan sonra kendimi bu konuda geliştirmek için şu yolu izledim.

İlk olarak HTML ile başladım. Zaten HTML webtasarımın temelidir.

Daha sonra CSS öğrendim.

Akabinde Photoshop, Dreamweaver.

Buraya kadar geldikten sonra şunu söylemek istiyorum. Sen html ile başladıktan sonra gerisi kendiliğinden gelecek zaten. Web sitelerinin kaynak kodlarını araştırırken bir bakacaksın sana yabancı gelen kodlar var. Nedir diye araştırırken CSS yada JavaScript olduğunu öğreneceksin ve kendini daha fazla geliştirmek için bunlarada yöneleceksin. Neyse devam ediyorum :)

Buraya kadar bir web sitesinin arayüzünü Phoshopla hazırladığım grafiklerle beraber oluşturmayı öğrendim. Bu Sıtatik bir yapıya sahipti. Daha sonra dinamik bir web sitesi yapmak için ASP yada PHP dillerini öğrenmem gerektiğinin farkına vardım. Farkına vardım diyorum çünkü html ve css ile yanlızca tasarım yapılabiliyordum Örnek olarak html ile bir iletişim formu hazırladım fakat bu formun yanlızca görünümüydü. Forma girilen bilgilerin işleme alınması biryerlede depolanması yada mail olarak ulaşabileceğim bir özelliği yoktu. Örneğin üyelik sistemi yorum sayfaları site kontrol paneli gibi uygulamalar Dinamik websitelerinde olur. Bunun içinde gerekli olan diller PHP yada ASP dir. Bu bir tercih meselesidir ister php ister asp olsun bu iki web programlama dillerinden herhangi biriyle örnek gösterdiğim uygulamalar ve çok daha fazlası yapılabilir. Tabi bunların yanında veri tabanı uygulaması olarak MysqL tercih edilir.

Anlatmak istediğim bu işte iki aşama vardır bunlar Tasarım ve Programlamadır.

Birde tabi javascript var. Ben henüz php ile boğuşmakta olduğumdan javascripte başlamaya vakit bulamadım :) Javascript hakkındada şunları söyliyim. Javascript web programlama dilidir ve iletişim formu gibi bilgi alışverişinde kullanılan birçok Dinamik uygulamada kullanılabilir fakat ASP ve PHP den farklıdır. Javascript Browser tabanlı programlama dilidir.

Ve SEO olayı.

Bunları arkadaş henüz webtasarımla ilgili hiçbir bilgiye sahip olmadığı için ayrıntılı yazdım. Bu bilgiler kendisi için bir harita olabilir diye düşünüyorum. Acaba şimdi neyi öğrenmem lazım nereden başlasam gibi kafa yorucu sorulara cevap olabilir. Tabi herşey bunlarla sınırlı değil. Bu zamana kadar şunu öğrendim webtasarım ve programlamada sınır yok :) Jquery, Ajax, ActionScript vs.vs. gider bunlar :)

Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim.

html derslerini şu siteden öğrenebilirim

http://www.htmldersleri.org/[/CODE]

ama diğerlerini de öğrenebileceğim bir site verirsen bayağı bir iyi olur.

HTML öğrendikten sonra

CSS için bir kaynak araştır. Şuanda fazla vaktim yok daha sonra CSS için iyi bir kaynak site yada video eğitim içeriği linklerini verebilirim.

daha sonra şu adrese git

http://yazarlikyazilimi.meb.gov.tr/egitim/[/CODE]

Sayfada bulunan üç ayrı video eğitimi sana faydalı olacak.

Dreamweaver, Fireworks ve flash eğitimleri senin için faydalı olacak ücretsiz eğitimler.

Dreamweaver, kod yazmadan html tasarımlar oluşturabilmen için faydalı bir programdır ve bu iş için yapılmış en iyi en gelişmiş programdır. Ve aynı zamanda web browser kullanmadan hızlı bir şekilde sitenin önizlemesini görebilirsin.

Fireworks ile web sitenin grafiklerini oluşturabilirsin.

Flash ile web sitene hareketli bannerlar hazırlayabilirsin.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...