Jump to content

Sıcaklık, Fan Rpm Ve Voltaj Değerleri "yardım"

Thorny

Recommended Posts

Öncelikle işlemcim 478pin P4 2.40Ghz PS 350w gerçek,

PC ilk açıldığında işlemci 41 derece fan dönüş hızı 2500-2600 RPM'lerde

20100514195722.png

Biraz yük binince bu şekilde

20100514044805.png

Şimdi sormak istediklerim şunlar

1- Kasada ekstra bi fan yok bu yüzden işlemci sıcaklığı yazında gelmesiyle normal diyorum ben bu konuda haklımıyım?

2- İşlemci fanını değiştirdim ben arkadaşlar önceki fanım 2650RPM'i geçmiyodu açılıştada sonrasında da hep sabitti 2600-2650 gibi oluyordu, şimdiki yükle beraber 3600lere kadar çıkıyor

önceki fanın bloğu bu şekildeydi

coolera2.jpg

sonra bana gelen hurda pc'lerden böyle bişey buldum

478pinintelcpusogutucuf.jpg

sırf o göbekteki bakır kısım için değiştirdim desem yalan olmaz :D

İkiside intel fan üzerinde kaç RPM olduğu falan yazmıyor, önceki fan 2600RPM bu 3600RPM mi acaba bu konuda emin olamadım? Bunların özelliklerine netten nasıl ulaşırım seri nosunu falanmı arattırmak gerekiyo?

3- Benim için en önemli soru, voltaj değerleri normal değil gibime geliyo, bu şekilde bana sorun olurmu olmazmı?

Yoksa yeni bi power suply zamanımı geldi acada?

4- AUX ekran kartının sıcaklığımı oluyor ondanda emin olamadım eğer AUX ekran kartı ise bu şey anakartın sıcaklığını neden göstermiyor?

Değerler gayet normal,hiçbi problem görünmüyor o resimdeki intelin orijinal fanı 3600 devire kadar çıkar everest i kaldır bidaha kur bazen kasayı yada anakartı aux diye gösteriyo.

Hocam değerler kötü görünmüyor ama birde core temp (

Please register to see this content.
) yada blackbox gibi programlarla daha gerçekçi değerleri görebilirsiniz....

değerler gayit normal, ancak fazla yük bindirdiğinde işlemci sıcaklığı 80 derecenin üstüne çıkar (işkence testiyel) bence intelin stock fanından uzak durup kendine iyi bir fan almanı tavsiye derim. yalnız alırken bakır ısı boruları direkt işlemci temaslı olanından al derim. 41 derece sıcaklı 34-35 dereceye kadar düşer.

Aynı aileden bir işlemcim var (P4 2.4 ghz 478 pin) ve 3 ghz ocli kullanıyorum yüksüz sıcaklık 49 derece.Stok fan var ve termal macunun yenilenmesi gerekli.Bu yüzden sıcaklık böyle.

Gerçi 478 pin Pentium 4'ler genel olarak böyle stok fanla sıcak çalışıyorlar.

AMD'de ısınma sorunu var diyen elemanlar var bunlar kesinlikle pentium 4 (ve tabii amd işlemci de) kullanmamış adamlar.

Voltaj normal bu arada, Pentium 4'ün default voltajı.

Bi de süper sallıyorum ama Aux anakart sıcaklığı olabilir (Aklıma başka bişey gelmiyor)

Ekran kartı sıcaklığı GPU altında yazar.

Hocam değerler kötü görünmüyor ama birde core temp (
Please register to see this content.
) yada blackbox gibi programlarla daha gerçekçi değerleri görebilirsiniz....

CoreTemp Pentium 4'ü desteklemiyor.

Aynı aileden bir işlemcim var (P4 2.4 ghz 478 pin) ve 3 ghz ocli kullanıyorum yüksüz sıcaklık 49 derece.Stok fan var ve termal macunun yenilenmesi gerekli.Bu yüzden sıcaklık böyle.

Gerçi 478 pin Pentium 4'ler genel olarak böyle stok fanla sıcak çalışıyorlar.

AMD'de ısınma sorunu var diyen elemanlar var bunlar kesinlikle pentium 4 (ve tabii amd işlemci de) kullanmamış adamlar.

Voltaj normal bu arada, Pentium 4'ün default voltajı.

Bi de süper sallıyorum ama Aux anakart sıcaklığı olabilir (Aklıma başka bişey gelmiyor)

Ekran kartı sıcaklığı GPU altında yazar.

CoreTemp Pentium 4'ü desteklemiyor.

evet desteklemiyo indirdim kullanamadım :D

morning ben o/c ile 2.70 geçmedim daha, geçtiğim zaman pc sapıtıyo zaten o/c'li kullanmıyorum pcyi sadece denedim ne kadar çıkar bu fanla diye ama şimdi sen 3.0 o/c ve 49 derece sıcaklık diyince merak ettim senin fanın marka modelini yazarmısın ?

Stok fan demiştim ya.

Stok fan var ve termal macunun yenilenmesi gerekli.Bu yüzden sıcaklık böyle.

OC potansiyeli de daha çok işlemciyle alakalı olmakla birlikte,anakarta ve diğer bileşenlere de bağlı.

Mesela ben eski ekran kartımın AGP frekansı yüzünden 2.8i geçemiyordum.Ekran kartını değiştirince oldu.

Ya da elimde 2.26 Celeron vardı.2.7'yi deviremiyordum onunla.

Gerçi şimdikinin de 3'te pek stabil olduğu söylenemez.Yaz filan da geliyor çökmeye başladı artık çok yüklenince.Düşürmemiz gerekecek sanırım.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...