Jump to content

4 çekirdekli Işlemci Xp De çalışır Mı ?

furki.07
 Share

Recommended Posts

YAW BENİMKİ DUEL CORE İŞLEMCİ 256 MB HD EKRAN KARTI

1,5 MB 667 MHZ RAM ASUS ANAKART VAR SİZCE BENİM PC YE WİN 7 HOME PREMİUMU YOKSA BASICMI YOKSA ULTMATEYİMİ KURAYIM

SİZCE HANGİSİNİ KALDIRI ŞU AN ELİMDE HEPSİ MEVCUT AMA KARAR VEREMEDİM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

win 7 ye en az 1.5 gb ram lazımdı zaten ultimate 32 bit kur gitsin ben 1 gb iken 6 ay kullandım

lütfen xp yi ezmeyelim. bizim okuldaki pclerde i7 işlemci ve 3 GB ram var tıkır tıkır çalışıyor.

XP Yİ EZMİYORUZ Kİ SADECE ELİMDEKİLERDEN HANGİSİNİ KULLANMALIYIM ONU BİLMİYORUM

ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ FARKI TAM ANLAYAMADIGIM İÇİN TECRÜBELİ ARKADAŞLARDAN YARDIM İSTEDİM SADECE WİN 7 BENDE 3 VERSİYONU VAR BUYÜZDEN TECRÜBELİ ARKADAŞLAR BANA BİR YARDIMCI OLURSA SEVİNİRİM

Edited by fettan_x

lütfen xp yi ezmeyelim. bizim okuldaki pclerde i7 işlemci ve 3 GB ram var tıkır tıkır çalışıyor.

arkadaşım o ne okulu öyle. i7 işlemcili bilgisayarlar falan. nerde okuyon sen. nasa imam hatip lisesi mi? yoksa intel yatılı bölge okulu mu?

maşaallah diyelim nazar olmasınlar

arkadaşım o ne okulu öyle. i7 işlemcili bilgisayarlar falan. nerde okuyon sen. nasa imam hatip lisesi mi? yoksa intel yatılı bölge okulu mu?

BELKİ ÖZEL BİR BİLGİSAYAR OKULU OLABİLİR

4 işlemcili bilgisayarın varsa sen xp kuruyorsan bilmem, hiçbir sorun olmadan kullanabilirsin istersen windows 98 kur :D

ben celeron işlemcili bilgisayara windows 7 starter kurdum hiçbir kilitlenme ile karşılaşmadım

Sana önerim Windows 7 64 biti kur süper performans alırsın programlar konusunda şu ana kadar tek sxe ile karşılaştım diğer tüm programlar ve oyunlarda hiçbir sorun ile karşılaşmadım. karar senin :good:

Windows7 ile tam verim alırsın. "Windows 7 çift ve üzeri işlemciler için özel olarak yapıldı" bu tanıtımında vardı. :) Ama sana tavsiyem x64 yüklemen olucak. Mademki 4 çekirdek Ram anakart vs destekliyorsa 64Bit yükle...

Soru biraz yanlış olmuş. " 4 çekirdekli Işlemci Xp De çalışır Mı ?" yerine "Xp ile 4 çekirdekli Işlemci uyumlu çalışır mı ? " olsaydı daha güzel olurdu.

Cevaba sıra gelince. Yüzde 99 tabiki çalışır. Hemde ileri performansla....

En iyisi win7 dediğin sistem için çünkü; Belki inanmayacaksınız ama 1.6 ghz amd işlemci, 512mb ram, 256mb agp 8x ekran kartı ile windows 7 çalıştırdım ve crysis' in tüm ayarlarını kısıp 30 fps ile oynadım karar sizin...

Windows xp yada windows 7 farketmez. Zaten 4 çekirdekli işlemci windows 7 de xp den daha hızlı çalışır diyende yalan söyler. Şu an dört çekirdekli işlemcinin 4 çekirdeğini de kullanan 2 yada bilemedin 3 program var. 4 çekirdekli işlemcinin farkını birtek onlarda gözle görülür bir şekilde anlarsın. Yani windows 7 senin winampını xp den daha hızlı açmayacak :) İşlemciye göre işletim sistemi olmaz... 64 bit işletim sistemleri herzaman 32 bit işletim sistemlerinden daha hızlı çalışır. Bunun sebebi de verisel kullanım kapasitelerinin hızlı ve büyük olmasıdır. Senin için şu an önemli olan xp mi windows 7 mi değil. 32 bit mi 64 bit mi seçimidir. Ve genelde amd işlemciler 64 bitte daha verimli çalışırlar. İyi akşamlar dilerim hepinize arkadaşlar.

Windows xp yada windows 7 farketmez. Zaten 4 çekirdekli işlemci windows 7 de xp den daha hızlı çalışır diyende yalan söyler. Şu an dört çekirdekli işlemcinin 4 çekirdeğini de kullanan 2 yada bilemedin 3 program var. 4 çekirdekli işlemcinin farkını birtek onlarda gözle görülür bir şekilde anlarsın. Yani windows 7 senin winampını xp den daha hızlı açmayacak :) İşlemciye göre işletim sistemi olmaz... 64 bit işletim sistemleri herzaman 32 bit işletim sistemlerinden daha hızlı çalışır. Bunun sebebi de verisel kullanım kapasitelerinin hızlı ve büyük olmasıdır. Senin için şu an önemli olan xp mi windows 7 mi değil. 32 bit mi 64 bit mi seçimidir. Ve genelde amd işlemciler 64 bitte daha verimli çalışırlar. İyi akşamlar dilerim hepinize arkadaşlar.

Bir işletim sisteminde bir programın hızlı açılması daha çok RAM+Harddisk ile alakalı bir şey zaten.

4 çekirdekli işlemci Windows 7'de daha "verimli" çalışıyor.Çünkü Windows 7, multicore işlemcilere göre optimize edilmiş bir sistem.

Bu olayı anlamak için illa 4 çekirdek destekli bir uygulama açıp kaynakları köklemek gerekli değil.

Basitçe çift çekirdekli bir işlemcide 4-5 standart uygulama açın. Bu uygulamalar işlemciye yüklenen web browser,2 boyutlu oyun vs. olabilir. Bir de bunu 4 çekirdekli bir işlemcide yapın. Fark belli oluyor.

Yani 4 çekirdek özellikle birden çok işlemde kendini çok rahat belli edecektir Windows 7'de.

XP de 4 çekirdek destekliyor ama bu destek Windows 7 kadar iyi değil ne yazık ki.

xp'de i7 bile çalışır (i5'i test ettim i7'yi değil ama çalışıyor.) fakat bir sorun var o da i7'de işlemcini tam performansla kullanamazsın. yani 4 ana+4 sanal çekirdeğinin hepsini tam performansla kullanamazsın. hatta core 2 duo'da da aynı problem var. xp cor2duo'da da tam performanslı bir şekilde ayarlayamıyor tüm çekirdeklerin çalışma prensibini. bunu en iyi ayarlayan w7'dir. ramin 2gb olduğundan 32 bit kurman önerilir. bu arada w7 32 bitten de bi not düşeyim w7 32 bit ramlerde maksimum 4 gb ye kadar destekliyor. yani 4 gb'den de az olabilir yani 3 gb. coğu bilgisayarda 3 gb görür. yani 3gbve yukarı bir sisteminizin rami varsa mecburen 64 bit'e geçin. zaten 64 bitte işlemcinizi de tam performansda kullanıyorsunuz.

bende 64 bit kurmak istiyorum ama 64 bit türkçesini bulamadım ondan

xp 64 bit türkce yok ve güncelleme cıkartmıyorlar 64 bite

senin pc icin en iyisi win 7 64 bit kur tam performans alırsın belki birkac programda uyum sorunu yasarsın cokta önemliyse win7 vp destekliyor oraya xp kurarsın kullanırsın

neden 64 bit?

4gb ram var 32 bitte bunu 3gb olarak gorursun

Edited by nefret09

yok yaw balıkesir mehmetçik ilköğretim okulu. 3 tane lab var 1 tanesi böyle. saati 75 kuruş :D

xp 64 bit türkce yok ve güncelleme cıkartmıyorlar 64 bite

senin pc icin en iyisi win 7 64 bit kur tam performans alırsın belki birkac programda uyum sorunu yasarsın cokta önemliyse win7 vp destekliyor oraya xp kurarsın kullanırsın

neden 64 bit?

4gb ram var 32 bitte bunu 3gb olarak gorursun

zaten microsoft 32 bitleri bitirmeye çalışıyor.. adobede bunu destekliyor. zaten adobenin cs5 serininin programlarına bakarsanız çoğu 32 bitte çalışmıyor.. yani mecburen 64 bit.. yani microsoft yavaş yavaş 64 bit'e bizleri alıştırıyor. bi bakmışınız 2 - 4 sene sonra 32 bitin güncelleştirmelerini yayınlamayı bırakmış microsoft :D :D

yorumlara yarıldım elbette xp de destek vardır ama işetim sistemlerinde 5.1 6.0 6.1 çekirdek sürümü diye bişey duymadınızmı ? iste o rakam artıkça çekirdek i verimli kullanma olayı artar...en basitinden boyle.

tamam dediğiniz doğru da; tutupda i5, i7 veya core2quad işlemcisi olan bir kişinin de xp kullanmasına bi anlam veremiyorum. ki zaten çekidek işlerini xp tam anlamıyla ayarlayamıyor hatta microsoft bas bas bağırıyor yeni sistem alanlar mutlaka w764 bit kullansın diye.. bunu xp ye karşı çıktığımdan demiyorum ben de xp hayranıyım hatta w7 ye üzülerek geçtim ama elden ne gelir.. dedğim işlemcileri alacak olan varsa ve hala xp ye devam etmeyi düşünüyorlarsa paralarını boşuna harcamasın derim, gitsinler çift çekirdek işlemci tabanlı bi sistem toplasınlar..

• 10 ay sonra...