Jump to content

Driverleri Güncelleyemiyorum

BuqRaHan

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar Driver Genius Professional Edition ile Driverleri Güncellemek istiyorum fakat yüklü olan Driverleri Güncelleyemiyorum. Tümünü indir butonu çıkıyor karşıma tümünü indirmeme rağmen setuplara tıkladığım zaman kurulum yapılıyor fakat EKRAN KARTI DRİVER ini yüklediğim zaman ekran çözünürlüğü karma karışık oluyor acaba driverler üstüste mi yükleniyor ne oluyor birşey anlamış değilim. İnternet üzerinden veya herhangi bir setup indirmeden yüklü olan Driverleri Güncelleme imkanım var mı ? Yardımcı olursanız sevinirim.

SaygıLarımLa

Boşuna bu hatta daha profesyonel programlarla zaman kaybetme dostum bir drıver i güncellemenin en iyi yolu direk sitesinden işletim sistemi ve donanım adı ile sunulanı indirip kurmaktır bunun için en basit yol da everest i kurup bilgisayarım özet e tıklayınca sağda donanımlar listelenir ve üretici sitelerine aktif mavi yazılı linkler verilir tıklar sistem donanım adı girip uygun olanı indirip kurarsın

Bu tür program ve drıver dvd leri bile herzaman en güncel ve en uygun driveri kurması belli ve oem olmayan donanımlarla toplanmış bazı sistemlerde işe yarayabilir o da zor tabi

Çünkü mesela wireless kartın linksys ise chipseti atheros tur (Veya realtek de olabilir bazı modellerde) linksys chıp üretmediği için atherosdan chıp tedariği ile üretim yapar bu tür program larsa aygıt kopya kimliğine bakarak driver belirler tabi atheros drıveri yüklemek ister oysa donanımın chıp i atheros olsada üretici linksys olduğundan yanlış drıver yüklenmiş olur bunun benzeri durumlar ekran kartlarındada ve çoğu bu şekilde asıl chıp ile komple donanımı üreten bir firma değilde asıl üretici chıp i ile donanım üreten firma ürünlerinde çok olur bilmem anlatabildimmi

oem olayına gelince mesela nvıdıa geforce go 6600 powered by nividia dır yani teknoloji si nvidia ama o kadar sitesinde drıver bulamazsın çünkü pc üreticileri için destek verilmiycek şartlar ile ucuza bu pc üreticilerine verilmiş bir ekran kartıdır drıver desteği sadece pc üreticisince sağlanır bu oem parçalar pc üreticilerine drıver desteği verilmediğinden ucuza gelir ama tüketici yi zora sokar asıl donanım üreticisinin driverini kullanamaz iken daima pc üreticisinin drıver desteğine mahkum olursun o da bi yere kadar bi süre sonra güncelleme gelmez tabi malum 10 yıl olayı anlıyacağın

Şimdi bunları niye anllatım dersen hem açıklayıcı olması hemde bilgi olsun diye neyse fazla mı uzun oldu ne :D

Saygılar

Please register to see this content.

X işaretli olanları nereden indirebilirim ki önerebileceğiniz bir site vs. var mı ?

Biraz geç oldu ama forumda değildim ses ve ethernet için link veriyorum ama diğer donanımların için everest e bakıp ayrıntılı isimlerinin raporlarını eklersen yarın yardımcı olurum şu an forumda değilsin mesajı okursan bu rapor veya ayrıntılı adlarını ekle bakarım yardımcı olmaya çalışırım ayrıca unknown yani bilinmeyen aygıt içinse aygıt yöneticisinde aygıt kopya kimliğini eklemelisin ki ne olduğunu bulalım

Verdiğin link teki raporda görülen iki driver için link ekliyorum diğerleri dediğim gibi asıl ad ve aygıt kopya adları eklemeli veya everest raporundan eklemelisin

Ethernet

http://www.realtek.com/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=13&PFid=5&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false[/CODE]

Ses

[CODE]http://www.realtek.com/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=24&PFid=24&Level=4&Conn=3&DownTypeID=3&GetDown=false#High%20Definition%20Audio%20Codecs[/CODE]

Kolaygelsin saygılar

Kardeş verdiğin linklerden indirme yapamıyorum :(

I accept kutuları işaretle tarayıcı açılır pencere engellerse izin vermesini sağla

Ethernet için verdiğim linkde windows altında örneğin xp ise WinXP 32/64 and Win2K Auto Installation Program (SID:1404940) yazısının en sağda download kısmında go ya tıkla tarayıcın açılır pencere engellendi derse izin ver de indirme başlar

Ses için verdiğim linkde windows altında örneğin xp ise Windows 2000, Windows XP/2003(32/64 bits) Driver only (Executable file) yazısının en sağda download kısmında go ya tıkla tarayıcın açılır pencere engellendi derse izin ver de indirme başlar

Site budur istersen kendinde download kısmından seçip indirebilirsin gine sorun yaşarsan kullan

http://www.realtek.com/[/CODE]

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...