Jump to content

Pardus'un Kitabını Yazdılar!

muselmansuffe

Recommended Posts

Pardus'un Kitabını Yazdılar!

canvasf.png

TÜBİTAK tarafından geliştirilen Linux tabanlı işletim sistemi Pardus'la ilgili çalışmalar devam ediyor. Bir Pardus sever bu konuda ilginç bir kitap hazırladı. İşte o kitap...

Açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux bu özelliği sayesinde programcıların beğenisini kazanıyor. TÜBİTAK mühendisleri de Linux'un bu açık kaynak kodu avantajını kullanıp Pardus adlı Türk işletim sistemini tasarladılar.

Her sürümünde nesli tükenmek üzere olan Anadolu hayvanlarını kod adı olarak seçen geliştiriciler bu sayede bu türlerinde dünya çapında tanınmasını hedefliyor.

Açık kaynak kodlu işletim sistemi Linux bu özelliği sayesinde programcıların beğenisini kazanıyor. TÜBİTAK mühendisleri de Linux'un bu açık kaynak kodu avantajını kullanıp Pardus adlı Türk işletim sistemini tasarladılar.

Her sürümünde nesli tükenmek üzere olan Anadolu hayvanlarını kod adı olarak seçen geliştiriciler bu sayede bu türlerinde dünya çapında tanınmasını hedefliyor.

Sistemin Yaygınlaşması İçin Uğraşıyorlar

Türkçe olan bu işletim sistemiyle ilgili en büyük sıkıntı ise tüketicilerin bu konudaki alışkanlıkları. Farklı işletim sistemlerine alışan kullanıcılar Pardus'u kullanmaktan çekiniyorlar. Bu durumun farkında olan bir Türk yazılımcı ise Pardus 2009'un kullanımını adım adım anlatan yeni bir kitap hazırladı.

Ömer Akyüz adlı yazarın kaleminden çıkma bu kitapta Pardus'un nasıl kullanılacağı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Akyüz işletim sistemini yaygınlaştırmak için kitabını, kütüphanelere ve okullara hediye etmeye de başladı. 25 liraya satılan kitaba ise buradan ulaşabilirsiniz.

http://e-satis.kapadokyayazilim.com/Adim-Adim-Pardus-2009-Pardus-20091-CDsi-Hediyeli,PR-13.html[/CODE]

Kaynak: shiftdelete

.pdf'si kesin düşer nete yakında.

Düşsün de alalım abi. ;) Pardus üzerine geliştirmem lazım kendimi. :) Ve yardımcı olmalıyım kuranlara ve kurmak isteyenlere. Ya bir de mantıksızlığa bak hem sen bu sistemi yaymak için çaba harcıyorsun hem de insanların faydalanabileceği bir kitabı parayla satıyorsun. -_-

Düşsün de alalım abi. ;) Pardus üzerine geliştirmem lazım kendimi. :) Ve yardımcı olmalıyım kuranlara ve kurmak isteyenlere. Ya bir de mantıksızlığa bak hem sen bu sistemi yaymak için çaba harcıyorsun hem de insanların faydalanabileceği bir kitabı parayla satıyorsun. -_-

millet para derdine düşmüş pardusla mı uğraşır :D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...