Jump to content

Livecd Usb Diske Taşımak?

muhacir21

Recommended Posts

Selamün Aleyküm.

Önclikle konuyu nereye açacağımı bilmediğim için konuyu bu alana açtım, konu yanlış yere açılmışsa hakkınızı helal edin.

Sorum şu sevgili arkdaşlar.

Elimde bir kaç adet LiveCD (cd den açılan işletim sistemleri) bunları nasıl usb diske aktarabilirim? Bazı pc lerde CD ya yok yada arızalı bundan dolayı sıkıntı çekiyorum.

Konu hakkında bilgisi olan arkdaşlar yardımcı olursa sevinirim.

İlgi ve alakanızdan dolayı şimdiden teşekür.

Allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun.

Her ikisindede çalışıyor olması lazım ama nette gezerken şöyle bir programa rastledım işini görür mü bilmiyorum

RMPREPUSB

olmazsa googla da cd yi bootable yazmak diye aratırsan bir sürü başlık bulursun ki bu özellik Nero ve ashampoo gibi cd yazma programlarında mevcut

aşağıdaki linkte grub4dos ile usb hazırlama yolu var ben ubuntu kubuntu ve hiren boot cd ekledim usb ye sen de bunu kullnarak istediğini ekleyebilrsin hatta ben linux iso dosyalarını direk ekledim bu iso dosyalrı üxzerinden boot ve kurulum yapılabiliyor.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&hl=grub4dos[/CODE]

Hocam verdiğiniz uygulama ve linkleri kontrol ettim. Genelde Usb den windows kurulumu ve hirren ile linubex sürümlerinin cd boot özellikleri kullanabiliyoruz.

Lakin bende Live Xp var yani cd den açılan windows xp işletim sistemi,

bendeki cd den açılan windows Xp live cd sini nasıl aktarabilirim? İsterseniz bende Cd nin bir imagesini nete yüklüyüm birde siz deneyin, beni aştı.

Hocam verdiğiniz uygulama ve linkleri kontrol ettim. Genelde Usb den windows kurulumu ve hirren ile linubex sürümlerinin cd boot özellikleri kullanabiliyoruz.

Lakin bende Live Xp var yani cd den açılan windows xp işletim sistemi,

bendeki cd den açılan windows Xp live cd sini nasıl aktarabilirim? İsterseniz bende Cd nin bir imagesini nete yüklüyüm birde siz deneyin, beni aştı.

Bu soruyu blue_life'ın grub4dos konusunda sorarsanız yardım alabilirsiniz. Forumda bu konuyu en iyi anlayan kişi blue_life.

Ayrıca konu yanlış yerde olmuş :)

* UltraISO kur

* Seçenekler -> Ayarlar -> Entegrasyon kısmından Hepsi seçip tamama tıkla

* Sonra USB'ye yazdıracağın iso dosyasına çift tıkla, büyük ihtimal ile UltraISO ile açılacaktır

* Açılış İşlemleri -> Write Disk İmaj menüsüne tıkla

* Önce Biçimlendir de sonra Yazdır, sonra da dene, şimdiye kadar kullandığım ve kesin sonuç veren en kolay ve kesin yöntem.

Merhaba, öncelikle GRUB4DOS açılabilir USB si hazırlamak gerekiyor. Aşağıdaki bağlantı yardımcı olacaktır.

Please register to see this content.
(Bu Hiren's Boot Cd ye göre hazırlanmış. grldr ve menu.lst yi kopyalamanız yeterli)

Gerekli USB_FORMAT.exe, Grub4Dos ve usb yi bootable yapan Grub4Inst_gui.exe aynı sayfada mevcuttur. Daha sonra UltraISO ile bootable cd yi sürücüye takıp, ultraiso'nun araçlar menüsü cd imajı oluştur.. F8 seçeneğinden cd yi seçip oluşacak iso dosyasının da adını ve kaydedileceği konumunu belirleyip başla tuşuna basın, işlem bitince oluşan iso dosyasını bootable (başlatılabilir) özellikli yaptığınız usb belleğe veya usb taşınabilir hdd ye (hdd ise 5-8 gb.lik FAT32 alanı ayırmak gerekiyor. geri kalanı yine 2-3 e bölerek ntfs yapabilirsiniz) kopyalayın.

grup4dos ile oluşturduğunuz kök dizininde grldr ve menu.lst dosyaları olan belleğe oluşturduğunuz iso ları kopyalayıp, menu.lst ye aşağıdaki yapıya uygun olarak notepad ile açıp eklerseniz boot/menu listesinde görünecektir. Tabi bios tan usb yi öne alarak ya da açarken boot menu için gerekli tuşa basıp usb yi seçerek.

title BenimCD

find --set-root /BenimCD.iso

map /BenimCD.iso (hd32)

map --hook

root (hd32)

chainloader (hd32)

boot

.....

Not: Büyük boyutlu iso dosyasını boot etmiyor. En azından ben ettiremedim. ^_^

Kolay gelsin.

* UltraISO kur

* Seçenekler -> Ayarlar -> Entegrasyon kısmından Hepsi seçip tamama tıkla

* Sonra USB'ye yazdıracağın iso dosyasına çift tıkla, büyük ihtimal ile UltraISO ile açılacaktır

* Açılış İşlemleri -> Write Disk İmaj menüsüne tıkla

* Önce Biçimlendir de sonra Yazdır, sonra da dene, şimdiye kadar kullandığım ve kesin sonuç veren en kolay ve kesin yöntem.

Hocam dediğinizi denemedim bende aşağıda yazdığım hatayı verdi, nasıl düzeltebilirim?

INF dosyası txtsetup.sif bozuk yada eksik, durum18.
Kur devam edemiyor. Çıkmak için bir tuşa basın[/CODE]

Bu arada benim iso boyutu 433mb

Programla uğraşmana gerek yok

4gb lık bir usb diskin varsa işin kolay

Başlat menüsünde yer alan komut satırına “CMD” komutunu gir.

DOS ekranı açılacak işte bu ekrana “Diskpart” komutunu yaz.

Sistemdeki diskleri görmek için “List Disk” komutunu yaz.

İkinci hard diskin yoksa USB bellek burada disk 1 olarak görünür.

"Select Disk (USB belleğin atacağı sayı)" komutunu gir (select disk 1).

USB belleğin içini temizlemek gerek USB bellek “Clean” komutu ile silinir burada yapacağınız bir hatanın geri dönüşü yok dikkat et.

İçini sildikten sonra belleğin birimini oluşturman gerekiyor bunun için “Create Partition Primary” komutunu giriyorsun.

Birimi oluşturduktan sonra “select partition 1” komutunu yazıp bu birimi seçiyorsun.

Birimi oluşturmak ve seçmekle bitmiyor belleği aktif hale getirmek gerekir bunun için “active” komutunu gireceksin.

Belleği formatlaman gerkir bu durumda Fat32 dosya formatını kullanmak şart bunun içinse

“format fs=fat32” komutunu kullan.

Formattan sonra “assign” komutu ile birimi atamak bu yapıldığında USB belleğiniz sistem tarafından bir harf alır.

Son olaak Windows CD’sini USB belleğe kopyalamalısınız

Xcopy:\*.* /s/e/f (USB belleğe atanan harf):\

komutunu kullan.

NOT: CMD ekanıdan sora ikinci bir ekran açılır. Son komutu CMD komutunu verdiğin ekrana yazacaksın.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...