Jump to content

Yardım Grub4dos Hem Usb De Hem Hdd De çalışmazmı?

Recommended Posts

Öncelikle Blue_life a teşekkür ederim..

OTOMATİK GHOST isimli rar dosyası sayesinde harddiskte yeni bir bölüm oluşturup Norton Ghostun otomatik olarak yedeğini geri yükleyebiliyorum.Bunun icin 8GB lık Backup isimli bir harddisk bölümüne anlatılan yönergelere uyarak Grub4 dos kurarak gerceklestirdim.

önceden flash diskime bootable Hirens Boot kurabiliyordum Grub4dos ile.

simdide kuruyorum

fakat restarttan sonra hirens boot lu USB yi atlayıp direkt olarak tuş falan sormadan Backup harddisk bölümündeki grub4dos menüsüne gidiyor.

Normalde F7 tusuyla Grub4dos a geçiyordu ordada kurtarma seçenekleri,otomatik ghost gibi vs..bluelife in hazırladığı menü vardı.

fakat 1st boot device olarak hirens boot CDli usb bellek olduğu halde direkt harddiskteki grub4dos menüsüne geçiyor.

Soru1: Grub4 dos sadece 1 bölümlemede mi çalışıyor. 2.ci bir grub4dos lu donanımı da beraber çalıştırmazmı ?

Not: hirens boot cd yi usb den yapmamın sebebi Grub4doslu Harddisk bölümlemesine HBCD klasörünü atmama rağmen görmemesi.aynı hata uyarısını hep aldım. HBCD folder not found!! diye. Hiren10.dsk dosyasına içi dolu (wintools ve MiniXP bileşenleri hariç) hbcd klasörünü attım.

o kısımdan yani Hiren10.dsk ile açmaya çalıştım yine HBCD folder not found!! hatası verdi.

aslında hirens boot cd nin menüsü açılıyor.partition tools bölümüne gidiyorum Acronis vs açmaya çalışınca HBCD folder not found!! hatası veriyor.

ayrıca Hiren.lst deki Start Hirens BootCd komutlarını da değiştirdim. yine çalışmadı

title Start Hiren's BootCD

find --set-root /HBCD/boot.gz

kernel /HBCD/memdisk

initrd /HBCD/boot.gz

yerine

title Start Hiren's BootCD

find –set-root /HBCD/boot.gz

map –mem /HBCD/boot.gz (fd0)

map –hook

chainloader (fd0)+1

rootnoverify (fd0)

map –floppies=1 kullandım..

Backup (h:) bölümlemesi önceden NTFS idi değiştirdim FAT32 yaptım.tekrar kurdum grub4dos u.. yine hiren kullanmak istedim aynı hatayı verdi anlamadım sorun nerde...

uzman arkadaşlardan yardımlarınızı bekliyorum..

@z1234567

- Hiren's Boot CD de buluanan dos menüsündeki programların çalışması için harddisk sürücüsünün, Fat veyahut Fat32 olması lazım.

- Ayrıca bu sürücüsünün gizli olmaması lazım.

Yani otomatik ghost anlatımında biliyorsun yedek alacağımız sürücüdeki dosyaların dosyaların bir nedenden dolayı zarar görmemesi için bu sürücüyü gizlemiştik.

Bu nedeenden dolayı dos ortamında bu sürücüye ve içindeki dosyalara ulaşılamaz.

Lakin ilgili *.dsk yönteminin çalışması lazım. Tabi ilgili Hiren's versiyonuna göre ufak tefek sorunlar çıkabilir. Çalıştırmaya çalıştığın Hiren's Boot CD versiyonu kaç?

Diğer soruna gelirsek, harddiskine tabiki ayrı bir ghost kurabilirsin. Bak usb için ben bir paket hazırlamıştım. Birde onu dene!

Aşağıdaki linkte bulunan ikinci konu.... Kolay gelsin...

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&hl=[/CODE]

@z1234567

- Hiren's Boot CD de buluanan dos menüsündeki programların çalışması için harddisk sürücüsünün, Fat veyahut Fat32 olması lazım.

- Ayrıca bu sürücüsünün gizli olmaması lazım.

Yani otomatik ghost anlatımında biliyorsun yedek alacağımız sürücüdeki dosyaların dosyaların bir nedenden dolayı zarar görmemesi için bu sürücüyü gizlemiştik.

Bu nedeenden dolayı dos ortamında bu sürücüye ve içindeki dosyalara ulaşılamaz.

Lakin ilgili *.dsk yönteminin çalışması lazım. Tabi ilgili Hiren's versiyonuna göre ufak tefek sorunlar çıkabilir. Çalıştırmaya çalıştığın Hiren's Boot CD versiyonu kaç?

Diğer soruna gelirsek, harddiskine tabiki ayrı bir ghost kurabilirsin. Bak usb için ben bir paket hazırlamıştım. Birde onu dene!

Aşağıdaki linkte bulunan ikinci konu.... Kolay gelsin...

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&hl=[/CODE]

Hirens Boot un 10.1 versiyonunu kullanıyorum. (H sürücüsü, Backup isimli, türü Fat32 )içinde Grub4 dos dosyaları var + HBCD klasörü fakat bi türlü göremedi.dsk da kullandım. hiren10.dsk dosyasının içindeki boş hbcd klasörüne wintools ve xp ile başlayan bileşenler hariç ekledim kaydettim..o yöntemle de açılmadı.

Bide

Please register to see this content.
linkindeki MB.exe çalışmadı bende Autoit Script error line 1078 gibi bi hata verdi.

Hirens Boot un eski versiyonlarını kursam acaba çalışırmı.. bide onları indirip deniyeyim...sizin kullandığınız stabil ve çalışan bir hirens boot cd versiyonu varsa onu indireyim.version numarası verebilirmisiniz.

@z1234567

Aslında dks yönteminin çalışması lazım.

Boot menüsünden ilgili dsk seçtiğinde, boot menüsü açılıyor mu? Yoksa bir takım yazılar yazılıp takılıyor mu? Ne yazdığını söyleyebilirmisin?

Çıkan uyarıya göre belki çözümler sunabilirim.

MB.exe niye çalışmadı inan bir fikrim yok. Defalarca farklı pclerde denenmiştir. O zaman sen, Usb ne grub4dos kurmak için Hiren's in sayfasındaki anlatımı kullan.

Resimleri takip edersin. Diğer grub4dos ile çakışma yapmaz... Kolay gelsin...

Please register to see this content.

Sonucu yazarsın, kolay gelsin...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...