Jump to content

Pc Açılmama Sorunu

Metin87

Recommended Posts

Pc de normalde sorun yok gibi gözüküyor ama pc kapanınca açılmam sorunu çıkıyor birkaç deneme sonrası ise aşagıdaki ekran ile karşılaşıyoruım sorun biosla ilgiliymiş galiba googleda araştırma yaptım bios ayarlarını optimize ettim tek tek ama hala durum aynı çözümü nedir sorun dünden beri var daha öncesinde böle bir sorun yoktu

10072010128.jpg

Bios ferquency/voltage control

CPU Frequency : 200 bende gösteriyor amd işlemci kullandığım için

CPU OverVoltage Control : Normal yap.

Bu eski versiyon bios için ecs anakartlar için

cpu over-clocking function : disabled

cpu frequency : auto

Bunları bir dene sorun kalmaz pc in açılır.Sonucunu açıklarsın olup olmadığını.

Kasanın fişini sürekli çekip takıyormusun?İçindeki bios pili bitmek üzere olabilir saat ve tarih sürekli değişiyormu ona dikkat et ve biosda load safe bios yap floppy yi kapat save and exit yap çık.

2. si power kondansatörleri şişmiş olabilir bazen şarj olup açılıyordur ayrıca cpuya giden voltaj düşük geliyrsada bunu yapabilir power açabilirsen yuvarlak silindir şeklindeki elektronik elemanların baş metal kısmına bak mermi çekirdeğine benzemişse arıza powerdendir

10072010130.jpg

burdan hangi bölüme girmeliyim bulamadım bu aradada pc kaç defa kapadım açtım sorun yok şuan ama yinede öğrenmek istiyorum

Load fail-safe defaults yap önce

Load optimized defaults yap

Standart Cmos featuresden 1.44 lük floppy disabled yap

Save&exit yap çık

10072010131.jpg

dediklerinin hepsini yaptım dostumda

drive a 1,44 3,5 bunla ilgili bi sorun yoktur umarım

onu disabled yapman lazım eğer floppy sürücün yoksa her açılışta hata alırsın ayrıca windowsu kapatırken de bazı anakartlarda diski takınız gibi hatalara neden olmaktadır

IDE 1 :hardisk yap.

IDE 2 :dvd rom olarak ayarla

Drive A : disablet yap

ESC Yap o bölümden çık

F10 yap savele enter biostan çık.

Önce kasanda bulunan hdd kablosunu ve dvd kablosunu anakartta takılı slottan çıkar;dvd nin kablosunu ide 2 ye yada sata 2 slota tak ;sonra hdd nin kablosunu öteki ide 1 yada sata 1 olan yere tak.Biosta ide 1 de hdd ide 2 dvd sürücünün varlığını göreceksin

normal yada var olması şekli budur.Drive A yı disabled yap flopiy kullanmıyorsan.

Sonra advanced bios ayarları kısmına gel orda frist boot seceneği görecen onu cd/dvd olarak ayarla;altındakini hdd olarak ayarla

ücüncü secenek olan thrid boot device seceneği disablet yap.Bunları yapmadan önce yazılanları not almanı tavsiye ediyorum unutmaman için.

IDE 1 :hardisk yap.

IDE 2 :dvd rom olarak ayarla bunların yerlerini değişmezsem sorun olurmu

Olmaz ama en uygunu o şekilde daha iyi olur ama yinede sen bilirisin.Pc acılmada problem halen devam ediyormu?Etmiyorsa iyi kullanımlar dileği ile.

Evet drive A 1.44 ü disabled yap ayrıca arkadaşın dediği advanced bios features first boot ide 0 yap buda bazı anakartlarda eğer 1. açılışı dvd veya cd den verir sen windows açılmadığı zaman geçerli eğer cd de bırakırsan windows kurararken alman gereken cd den yüklemek için bir ruşa basın mesajı gelecektir ide 0 da bırakırsan bu mesajı alamzsın windows kuramazsın

Ben sana en büyük yanlışını söylim

Ide channel 0 Master Dvd takılı bunların ide kablolarının yerini anakartta yer dediğştir

Ide channel 0 Master Harddisk olmalı unutma

onu disabled yapman lazım eğer floppy sürücün yoksa her açılışta hata alırsın ayrıca windowsu kapatırken de bazı anakartlarda diski takınız gibi hatalara neden olmaktadır

Evet drive A 1.44 ü disabled yap ayrıca arkadaşın dediği advanced bios features first boot ide 0 yap buda bazı anakartlarda eğer 1. açılışı dvd veya cd den verir sen windows açılmadığı zaman geçerli eğer cd de bırakırsan windows kurararken alman gereken cd den yüklemek için bir ruşa basın mesajı gelecektir ide 0 da bırakırsan bu mesajı alamzsın windows kuramazsın

Ben sana en büyük yanlışını söylim

tamamda ben tam olarak bilmiyorum biostan yaptım diyelim ama kaasanın içinden nasıl yapıcam bide daha önce böle bir sorunum yoktu yüklediğim herhangibir programdan kaynaklanabilirmi bu sorun 2 gğndür var

Herkesin hususuyetle bahsetikleri ve olması gereken standart normal bios ayarları aşağıda belirtilmiştir.

scf.jpg

Yukardaki resimde göreceğin gibi HDD en başta CD ROM ise en altta,yanlız DRIVE A kısmı flopiye göre ayarlanmış ki buda sistem kullanıcısı flopiy kullanmasından geliyor sende yoksa oraya gel onu disablet yap.IDE ayarların resimdeki gibi görünmesi için kasayı aç HDD kablosunu DVD ye takılan yere tak ve değiştirki resimdeki gibi bir bioasa sahip olasın.Gercek ayar budur.

abf.jpg

Yukarda resimde görüleceği gibi frist boot device flopiy olarak ayarlanmış sen yukarda bahsedilenleri yaparsan bu secenek CD&DVD olarak ayaralaman lazım,çünkü işletim sistemi kurarken sağlıklı bir kurulum için şart bu.Onun altındaki second boot device aynı kalması gerekir.Bir altında bulunan third boot device her zaman disabled durumunda olması gerekir.

Yapılası gerekenleri resimli acıklamalar ile izahat etmiş bulunuyoruz,gerisi sana kalmış bişi yapıp yapmamakta senin iradene aittir.Birde pc de yanlış uygulamalar biosu etkilemez o ayrı çalışır işletim sistemi ayrı çalışır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...