Jump to content

Joomla Mı Yoksa Html Mi?

Recommended Posts

Kaymakamlığın sayfasından sonra şimdi de milli eğitimin sayfasıda bende Jooomla ile çok güzel sayfalar yapılıyor yapıldıktan sonrada güncelleştirmesi de kolay ama işte hacklenmesi mümkün joomla sayfalarının. Arkadaşın üniversitedeyken joomla ile yaptığı site 1 günde hacklenmişti. Ki bende joomla konusunda pek deneyimli sayılmadığım için aynı şeyin benim başımada gelme olasılığı yüksek. Geçen sene kaymakamlığın düz html olan sayfayı çökertmişlerdi. silmişler index sayfasını. Böyle bir durumun tekrar başıma gelmesini istemiyorum.

Şimdi joomla kullanan arkadaşlara soruyorum. Güncelleme benim için pek sorun değil bu nedenle joomla mı html mi?

Joomla için hosting aldığınız firmaya dikkat edin. Joomla ile tam uyumlu hosting veren firmalarla çalışın. Ben metelixiz.com u öneririm.

CHMOD ayarları tam yapılıp dosya izinlerini kontrol edin.

Kullandığınız FTP programına şifrelerinizi kayıt etmeyin.

Mümkünse bu programlara sanal klavye ile kullanıcı adı ve şifrelerinizi girin.

Tam güvenlik sağlayan bir koruma programı kullanın.

Joomla her daim html'den güvenli.

Yeterki verdiğim maddeler gerektiği dikkatle uygulansın.

HTML sitenin indexi giderse yedek almadıysan yeniden tasarlaman gerekecek. Joomla olunca index dosyasını yeniden atman yeterli olacak şablon bozulmadan kullanmaya devam edeceksin..

Joomla sayfalar doğrudur çökebilir. Ama html sayfaların veritabanıyla yada ftp ile bir bağlantısı olmadığından herhangi bir açık bulunamaz. Çökerten kişiler ya çok deneyimli yada şifreyi biliyorlardır. Joomla ise kaynak dosyalarında hem ftp hemde veritabanı bağlantı şifrelerini barındırır. Çökmeside muhtemeldir. Çünkü mükemmel script yoktur.

Deneyimsiz olduğum için CHMOD da kesin hata yaparım varsın arama işlevi filan olmasın web sayfasında zaten aranacak kadar büyük değil web sayfaları Kaymakamlığın index sayfasının uçma sebebi tahminim Kaymakamlıkta çalışan birinin site için kullanılan web sayfasına müdahelesi. Onun da çaresini bulduk şimdi yedekleri ben tutuyorum ve şifrelerde sadece bende ve yetkili müdürlerde var. ( Kendileride ftp nedir bilmezler bile :) )

Şifreleri uçurmak isteyen benim bilgisayara trojan sokmalı... Oda biraz zor kendi truva atını yazacak antivirüs uyarmayacak bide bana yutturacak vsvs. Bilgisayara elle ulaşmak daha kolaydır. :D

Html de karar kıldım.

Not:Truva atları sanal klavye ile girilen şifreleride kopyalar.

• 3 hafta sonra ...

Hocam kesinlikle joomla derim.Profesyonel bir sistem.Ayrıca joomlanın hacklendiğini nerden çıkarttınız anlamıyorum.Profesyonel bir cms nin böyle harcanması çok üzücü.Siz açık bırakırsanız veya sunucunuzda açık varsa tabi hacklenirsiniz.Bence joomla dan şaşmayın.

html kodların çalınması olasılığı yüksek ama index sayfasının silinmesi hosting ile alakalı bence joomla daha güvenli ama asıl güvenliği hostingin sağlaması lazım

Sağlam bir hosting firması ile anlaşırsanız sorununuz kalmaz

Html de karar kıldım sitenin görünümünü arkadaşın sitesinden aldım ki kendisini üniden tanırım. Kendi içerik sistemini kurmuş sour-cms. Gerçekten güzel bir site tasarım açısındanda

Bende kendi halimde uğraşıyorum. :)

Please register to see this content.

DarkStyLe Jooomla değilde ben hacklenirim. :)E-okul şifresi 10 haneli olmalıymış ben sınırı aşınca e-okul kitlendi 1 gün ecel teri döktüm il düzeltti. (Kesin hata yaparım) Şu varki benim içeriğime çok fazla müdahale edebilecek insan yok. Sadece ben varım. Ben gerekli şifreleri dağıtsam bile kullanıcılara, ilk durumda eklemenin yapılması için çağrılacak kişi tekrar benim. Kurum sitesi olduğu içinde dışardan kullanıcılara kapalı olacak. Bunların hepsi Joomla aleyhine.

Joomla için hosting aldığınız firmaya dikkat edin. Joomla ile tam uyumlu hosting veren firmalarla çalışın. Ben metelixiz.com u öneririm.

CHMOD ayarları tam yapılıp dosya izinlerini kontrol edin.

Kullandığınız FTP programına şifrelerinizi kayıt etmeyin.

Mümkünse bu programlara sanal klavye ile kullanıcı adı ve şifrelerinizi girin.

Tam güvenlik sağlayan bir koruma programı kullanın.

Joomla her daim html'den güvenli.

Yeterki verdiğim maddeler gerektiği dikkatle uygulansın.

HTML sitenin indexi giderse yedek almadıysan yeniden tasarlaman gerekecek. Joomla olunca index dosyasını yeniden atman yeterli olacak şablon bozulmadan kullanmaya devam edeceksin..

Konu ile pek alakali ama değinmeden geçemeyeceğim. metelixizin sunucuları çok hızlı fakat veritabanı kısıtlaması var. vidimov.com'u orda host ediyorum yalnız ikinci veritabanı için 60 tl + kdv istediler. Bu yaptırım o kadar boş geldiki. Alacak olanları uyarayım.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...