Jump to content

Pc Birden Kasıyor

thonix

Recommended Posts

selam arkadaşlar

sorunum başlıkta da belirtiğim gibi pc aniden kasmaya başlıyor.Pc açıldıktan 5-10 dk sonra çok fazla ağırlaşıyor.oyun oynarken akıcı bir şekilde başlayan oyun 5-10 dk oynadıktan sonra kasmaya başlıyor.Ayrıca sadece oyunda değil videolarda bile kasılmalar olabiliyor.Pc tam anlamıyla yavaşlıyor sadece oyun video değil.Neden olabilir acaba yardım edin lütfen?

sistem

İntel Celeron 2.40 Ghz işlemci

ATİ Radeon 9550/x1050(böyle yazıyor) 256 mb 128 bit ekran kartı

1 GB ram

kullandığım programlar

Advanced System Care pro

registry booster

avast home

CCleaner

Auslogics Disk Defrag

Bu tip kasılmalarda sorunu şunlarda aramanda fayda var.

OS (işletim sistemini yeniden kurmayı deneyebilirsin)

HDD (eğer hdd eskiyse genel yavaşlamanın sebebi olabilir. Bazen S.M.A.R.T gibi teknolojiler veya SATA/ATA yapılandırmanızda yavaşlığın sebebidir)

COOLER (soğutma sistemini kontrol etmende fayda var, ekran kartı, işlemci ve genel soğutma sistemini kontrol edin ve sistem bileşenlerinin sıcaklıklarını kontrol edin)

SECURITY (güvenlik yazılımınızla sisteminizi uzun zamandır genel taramaya sokmadıysanız kendi başına bir görev zamanlamış olabilir ve taramaya geçiyor olabilir)

Benim önerim soğutma sistemini elden geçirmenizden yanadır. Özellikle CPU ve GPU.

HDD 2 senelik ama ilk aldığımda aynıydı sırf bu yüzden değiştirmiştim format atıyorum ama düzelmiyor benimde aklımda soğutma sistemi vardı ama aynı sorunu olan bir arkadaşım fanı değiştirmişti bir şey farketmediğini söylemişti

acaba ses kartıyla ilgili olabilirmi? çünkü biaralar pc de ses kendiliğinde gidiyodu ve pc normal hıza dönüyodu ve bazzı oyunlarında sesini kapattığımda normal çalışıyor?ve ben pc yi 2 farklı bilgisayarcıya ******ürüp gösteriştim bir sorun yok burda normal çalışıyor demişlerdi

Anakartına gömülü ses kartın varsa anakartın sitesinden güncel driver indir. Eski driverını kaldırıp indirdiğini yükle. Bir sorun varmı diye bak bakalım. PC işi karışıktır biraz herşeye bağlı olabilir. Driver yazmayı unutmuşum yukarıya.

Eğer driver normalse ve hala kasıyorsa BIOS aracılığı ile ses kartını devre dışı bırakıp kullan. Sorun düzelirse 10 - 15 $ seviyesinde PCI bi kart alır takılırsın..

windows xp pro sp3 kullanıyorum çok windows denedim hepsinde aynıydı windows 7 de kurdum hep aynı oldu

Hım anladım.Şimdi sorunu direk donanımda aramaya başlamayalım.Yazılımdan başlayalım.Konuyu ilk açtığında bazı bilgiler vermişsin.Kullandığın Virüs programı Avast. Programın düzgün ve sorunsuz çalıştığından eminmisin?

selam arkadaşlar

sorunum başlıkta da belirtiğim gibi pc aniden kasmaya başlıyor.Pc açıldıktan 5-10 dk sonra çok fazla ağırlaşıyor.oyun oynarken akıcı bir şekilde başlayan oyun 5-10 dk oynadıktan sonra kasmaya başlıyor.Ayrıca sadece oyunda değil videolarda bile kasılmalar olabiliyor.Pc tam anlamıyla yavaşlıyor sadece oyun video değil.Neden olabilir acaba yardım edin lütfen?

sistem

İntel Celeron 2.40 Ghz işlemci

ATİ Radeon 9550/x1050(böyle yazıyor) 256 mb 128 bit ekran kartı

1 GB ram

kullandığım programlar

Advanced System Care pro

registry booster

avast home

CCleaner

Auslogics Disk Defrag

Kardeş SOUNDMAXP kur ben kaç aydır kullanıyorum bilgisayarım indirme yaparken eskisinden daha hızlı indirme yapıyorum. Arkadaşlarada kurdum çok memnunlar, virüs programı olarak eset smart security'den şaşma. Keyfini yaşa. Şu ana kadar çok sistem kurdum SOUNDMAXP 'den daha hızlı bir sistem görmedim. Şiddetle öneririm. Hemde görselide çok fazla. Temalardan bakarsan görürsün. SELAMETLE.

Kardeş SOUNDMAXP kur ben kaç aydır kullanıyorum bilgisayarım indirme yaparken eskisinden daha hızlı indirme yapıyorum. Arkadaşlarada kurdum çok memnunlar, virüs programı olarak eset smart security'den şaşma. Keyfini yaşa. Şu ana kadar çok sistem kurdum SOUNDMAXP 'den daha hızlı bir sistem görmedim. Şiddetle öneririm. Hemde görselide çok fazla. Temalardan bakarsan görürsün. SELAMETLE kal.

Realtek Ac97 neredeyse tüm ses kartlarıyla uyumlu..

Öncelikle sen bir format atmayı dene yedekle herşeyini D:ye

Sonra at temiz bir xp ile modifiyeli olmasın. birde güncel olursa örnek:

http://www.tnctr.com/topic/151324-windows-xp-sp3-25-adhustos-guncel-sataly-surum/page__pid__873472#entry877632

Ama driverlarını ve Nod32 i bi cdye yedekle

Driverlarını kurduktan sonra nodu kur direk yedeklerini tarat.

Bazen çok virüs bulasınca bilgisayara ne kadar tarasan boş. bendede şuan durum öyle 20 dk sonra baslıyo kasmaya. biraz sonra win7 kurucam yada olmadı sana verdiğim link'i kurucam

tesekkr butonu yeterli :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...