Jump to content

.exe Sorunu

Xpista7

Recommended Posts

Arkadaşlar geçen Gün Birşey Yapıyordum Tam Hatırlamıyorum, Daha Sonra Birden Bütün .exe Uzantılı Dosyalar Açılmaz Oldu... Yeni Bir Kullanıcı Açtım ONda .exeler Açılıyordu... Mesela airties var kurulumda otomatik olarak başlayan o bile açılmadı antivirüsüm falan yeni bir oturum açarak düzelttim ama win7 kullanıyorum tğüm osyaları taşımak kolay olmadı... bir daha böyle bir sorunum olursa ne yapmalıyım?

Sen izinlerini değiştirmiş olabilirmisin...mesela uygulamalar sistemde değişikliğe neden olduğu için açamıyor olabilirsin...yada UAC ı tam seviyeli korumaya alıp hçbir şekilde program çalıştırılmamasına neden olmuş olabilirisn

Merhaba

Tahminimce siz exe dosyalarını birlikte aç seçeneği ile ilgisi olmayan bir dosya seçerek açmaya çalışmızsınız.

Birlikte aç komutunu kullanırlen pencerenin en altındaki kutucuğa dikkat etmelisiniz. Eğer bu işaretli(çek) olursa artık o tür programlar veya uzantılar ilgili veya ilgisiz seçtiğiniz dosya türü ile açılacaktır. Bu hatayı çok yapan kullanıcı tanıyor veya hatırlıyorum. Buna dikkat etmelisiniz.

Dosyaları açarken biraz dikkat sarfeder ve ilgili program ile açarsanız, bu durumu yaşamazsınız.

Başarılar..

Asil_KG gayet mantıklı bir açıklama yapmış. File Assosication sorunu var büyük ihtimalle. 7Zip ile uğraşırken sistemde exe dosyalarını açması için kullanılacak ara yazılım bilgilerini kaldırmış olabilirsin.

Nasıl bir açıklama yaptıysam artık.

Daha açık olmak gerekirse.

Nasıl ki JPG dosyalarını ACDSee açmasın Resim ve fax görüntüleyici açsın cinsinden assosication ayarı yapıyorsan exeler içinde yapmalısın.

Sorunun bununla alakalı gibi görünüyor.

Regeditden

HKEY_CLASSES_ROOT \ exefile \ shell \ open \ command

dizinine gelip yandaki dize değerini kontrol et. Şu şekilde olmalı

"%1" %*

Ardından

HKEY_CLASSES_ROOT \ .exe

dizinine gelip yandaki varsayılan dize değerinde şunun yazdığından emin ol

exefile

Merhaba Hemoroid kardeş

Mesajımı yazdığımda XP ile çalıştığım için tam olarak ne yapılması gerektiğini yazamamıştım ki, siz bunu açık bir şekilde belirtmişsiniz.

Ama ne yazık ki, yapılan açıklamayı anlayamayan kişi veya kişiler o kadar çok ki, hiç bir çıkar düşünmeden yardım etmek için birkaç satır yazı yazmaktan iğrenir duruma sokuyorlar. Doğruyu yazıyorsun tepki alıyorsun, yanlış yazıyorsun tepki alıyorsun. Internet dünyasında orta yolu bulmak çok zor duruma geldi. :angry:

Neyse ki sizler gibi işi bilen bazı arkadaşlar var da doğruyu yansıtabiliyoruz.

Saygılar ve başarılar..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...