Jump to content

İlk Overclock Denemem :)

devil_0610

Recommended Posts

bir hafta öncesine kadar o/c nedir bilmezdim fakat bir yerden denk geldi merak ettim ne olduğunu araştırmaya başladım ve öğrendim (eh işte biraccık)
yapabileceğimden tereddüt ettim ama zaten pc kötüydü canım sıkıldı bende işe koyuldum :) anlatımdaki isimlerle benim biostaki isimler farklıydı bende kafama göre bişeyleri değiştirdim =) napıyım bazısı yok yada ismi farklı ama çıkan sonuç olumlu oldu, işlemciyi 1.81 ghz den 2.26 ya çıkarabildim. fark edilecek şekilde performans arttı ısınma fazla olmadı 2-3 derece falan fakat ara sıra pc kitlenip kalıyo bazende kitlenmiyo normal gidiyo sizce bu nedendir ve performansı daha da yükseltebilir miyim?

anakart: AMD Athlon 64 3000+
akran kartı: ATI x1650pro
1 gb ram

Acemi Şansı Diye Buna Denir =)

"kafama göre birşeyleri değiştirdim" dediğin yerler, donanımlara giden voltaj değerlerini değiştirir. Yani kafana göre değiştirdiğinde yanlış yaparsan yüksek voltaj verip donanımları yakabilirsin. Kitlenmelerde yüksek ihtimal bu yüzden oluyor. Overclock oyuncak değildir. Bilgisayarınızı yakmak istemiyorsanız kafanıza göre kurcalamayın. Yok paranız çoksa bilmem.

OverClock Çok cezbedici, Heyecan ve İnanılmaz haz veren bir işlem (bence) Her bireyin denemesi gereken bir olay.

Cesaretinden dolayı Tebrik etmek istiyorum seni,
İşlemci için 1-2 derecelik bir fark bile bilgisayarı kilitlemesine sebep olabilecek etkenlerdendir.
Ama siz Kafama göre bir şeyleri değiştirdim diyorsunuz Bunların ne olduğunu internette aratıp bulur ve burada bize iletirseniz Daha Bilinçli bir şekilde yardımcı olmaya çalışırız.

aslında kafama göre bişeyleri değiştirdim derken neyin ne olduğunu az çok biliyodum yoksa nasıl değiştireyim :)
o/c nin nasıl yapılacağını gösteren anlatıma baktığımda bende bazıları yoktu örneğin çarpan kat sayısı biosta aradım aradım bulamadım everestten baktığımda 9x olarak görünüyor ama biosta yok,

voltaj olarak 2.00 verdim (zaten 1,80 ile 2,20 arasıydı önceden 1.90da idi)

memclock value'yi 266 verdim (200-266-333-400 vardı)

Cas değerini 3.0 verdim (en az o vardı gerisi 4.0 5.0 6.0)

Sb to CPU Frekans 200 mhz verdim (200-400-600-800-1000-....1600) zaten 800 den yukarısını yemedi

FSB Frekans 240 girdim (aslında 254ü kaldırdı ama sürekli kitlenme yaptığı için geri çektim)

"CPU Dynamic Overclocking" diye bişey vardı farklı olarak onuda %15 yaptım disableydi (%1, %3, %5, %7, %10, %15 bunları sırasıyla asker rütbesi gibi isimlendirmiş yavaş yavaş yükselttim)

cpu ya yaptıgın oc ıle voltaj gereksınımı yukselır eger oc edıp bıraz voltaj vermezsen pc kıtlenır bırazcık voltaj ver ınternetten oc eden ark ların voltaj degerlerıne goz atabılırsın
eger hala kıtlenıorsa oc yı bıraz asaya cek 2 ghz sevıyesıe

• 2 hafta sonra ...

[color="#800080"][b]Overclock aslında hiç de tehlikeli bir şey değildir.Tehlikeli diyenler nasıl yapıldığını bilmediklerinden öyle olduğunu düşünüyor olabilirler.Bu tehlikeli olduğu manasına gelmez.Ama overclock her zaman için donanımın kullanım süresini düşürür.Bu hiçbir zaman engellenemeyecek birşeydir.Isısı yükseltilen her elektronik alette olan şey.Zaten kimse donanımlarının maximum kullanma süresine gelene kadar çoktan makine eskimiş olacağından dolayı değiştirmiş oluyorlar.Overclock ile ilgili bir şey daha var.PC kullanıcıları overclock ile işlemcinin 2 katından daha da fazla overclock edilebileceğini duyduklarında overclocka özen gösterebiliyorlar.Zaten o satın aldığınız i7 lerde de otomatik overclock var.Siz yapmasanız da o kendi oluyor zaten. :) Dediğim gibi ayrıntılı bilgi hardware(donanım) forumlarında mevcuttur.[/b][/color]

Yeni nesil anakartlar bu konuda gayet başarılı aslında..
BIOS üzerinde yaptığını ayarlamalar geçersiz bir duruma sebep olacaksa veya yanlış parametreleri değiştirdiyseniz makineniz birkaç sefer açılmayı dener oolmayınca da sizi BIOS a geri döndürüp eski ayarların geçerli olduğuna dair bilgi verir..
Evimde E8500 işlemcim var normalde 3.16 Ghz çalışan bu işlemciyi sadece FSB hızlarını değiştirerek 3.80 e çıkardım ve sorunsuz bir şekilde kullanıyorum..
İŞ yerimde ki bilgisayarda ise i5 760 işlemcim var. bu işlemci normalde 2.8 çalışmasına rağmen şan 3.8 hızında çalışıyor..
Güzel bir soğutucum olmadığı için şimdilik buralarda kaldım..

GErisine artık bakacaz...

Bu arada windows 7 üzerinde E8500 işlemcim overclock sonrasında 6.7 notundan 7.3 e çıktı ve gerçekten hız farkediliyor...
TAbiki LN2 kullanamadığımız için bu hızlar bize cazip geliyor ama p3 lerden beri bu işlemleri denediğim için ve her hız artışından farklı bir tatmin duyduğumdan dolayı olsa gerek bu işten haz alıyorum..

• 2 hafta sonra ...

[quote name='nezcafe' date='01 Aralık 2010 - 22:19 ' timestamp='1291235350' post='919972']
OverClock fanteziden başka bi iş değil, ezmek gibi olacak ama aksiyondan başka bi işe yaramaz.. Eğer işlemciniz düşükse overclock'a kafa yormak yerine biraz para ile donanım bakmanız daha mantıklı ;)
[/quote]

[img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/pardon.gif[/img] ah işte imkanımız olsada bizde uğraşmasak demi

[quote name='nezcafe' date='01 Aralık 2010 - 22:19 ' timestamp='1291235350' post='919972']
OverClock fanteziden başka bi iş değil, ezmek gibi olacak ama aksiyondan başka bi işe yaramaz.. Eğer işlemciniz düşükse overclock'a kafa yormak yerine biraz para ile donanım bakmanız daha mantıklı ;)
[/quote]

Zenginin Eti varsa Fakirin Mercimeği var misali Zenginin 4çekirdek Teknolojisi varsa Bizim de Overlock teknolojimiz var :p

[quote name='kadiraybar' date='03 Aralık 2010 - 01:44 ' timestamp='1291334093' post='920573']
Zenginin Eti varsa Fakirin Mercimeği var misali Zenginin 4çekirdek Teknolojisi varsa Bizim de Overlock teknolojimiz var :p
[/quote]

diline sağlık [img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/drinks.gif[/img]

[quote name='realyte' date='18 Kasım 2010 - 00:08 ' timestamp='1290032306' post='913507']
[color="#800080"][b]Overclock aslında hiç de tehlikeli bir şey değildir.Tehlikeli diyenler nasıl yapıldığını bilmediklerinden öyle olduğunu düşünüyor olabilirler.Bu tehlikeli olduğu manasına gelmez.Ama overclock her zaman için donanımın kullanım süresini düşürür.Bu hiçbir zaman engellenemeyecek birşeydir.Isısı yükseltilen her elektronik alette olan şey.Zaten kimse donanımlarının maximum kullanma süresine gelene kadar çoktan makine eskimiş olacağından dolayı değiştirmiş oluyorlar.Overclock ile ilgili bir şey daha var.PC kullanıcıları overclock ile işlemcinin 2 katından daha da fazla overclock edilebileceğini duyduklarında overclocka özen gösterebiliyorlar.Zaten o satın aldığınız i7 lerde de otomatik overclock var.Siz yapmasanız da o kendi oluyor zaten. :) Dediğim gibi ayrıntılı bilgi hardware(donanım) forumlarında mevcuttur.[/b][/color]
[/quote]

celeron 333'den beri overclock denemesi yapiyorum yani neyin ne olduğunu biliyorum merak etme. halada iddia ediyorum overclock tehlikelidir. bilinçsiz kullanıcılar için tabiiki.

genellikle bios dan işlemci üzerinde o /c yapan olmuş . ama o/c sadece bios dan olmaz. anakart üzerinde bulunan jumperler sayesinde veri hızını saat çarpanlarını vs . değiştirebilirsiniz. ayrıca o/c sadece işlemci için de yapılmıyor.Bazı ekran kartlarındada bu işlemi hatta bazı ram larde de gerçekleştirebilirsiniz. ben şahseen ram da denemedim ama işlemci ve ekran kartında denedim sonuç ilk ay normal sonra ekran kartı pufff :D buda ısınmadan dolayı ama şimdi o/c siz sistem kullanmıyorum bu bende bi gereksinim haline geldi :D

[quote name='ismailee' date='03 Aralık 2010 - 18:47 ' timestamp='1291395460' post='920840']
genellikle bios dan işlemci üzerinde o /c yapan olmuş . ama o/c sadece bios dan olmaz. anakart üzerinde bulunan jumperler sayesinde veri hızını saat çarpanlarını vs . değiştirebilirsiniz. ayrıca o/c sadece işlemci için de yapılmıyor.Bazı ekran kartlarındada bu işlemi hatta bazı ram larde de gerçekleştirebilirsiniz. ben şahseen ram da denemedim ama işlemci ve ekran kartında denedim sonuç ilk ay normal sonra ekran kartı pufff :D buda ısınmadan dolayı ama şimdi o/c siz sistem kullanmıyorum bu bende bi gereksinim haline geldi :D
[/quote]

bunları bilmiyordum bilgi için teşekkürler daha ayrıntılı anlatabilme imkanınız var mı acaba denemek isterim :D
(elimden geldiğince pc den kurtulmak istiyorum :D)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...