Jump to content

Mac Için Dsdt Fix Oluşturmak

izbewhp

Recommended Posts

Bunun dışındaki düzeltmeleri en altta verdiğim siteden bulabilirsiniz.

Öncelikle Ubuntu live cd sini takıp bilgisayarı cd ile başlatın, terminale aşağıdaki komutu girerk DSDT dosyasının dökümünü alın.

[quote]
[color=#0040FF]vahap@ubuntu:~$[/color] [color=#008040]cd Masaüstü[/color]
[color=#0040FF]vahap@ubuntu:~/Masaüstü$[/color] [color=#008040]sudo cat /proc/acpi/dsdt > dsdt.aml[/color]
[/quote]

Daha sonra [color=#FF4040]iasl[/color]'yi kurmak için yine terminale

[quote]
[color=#0040FF]vahap@ubuntu:~/Masaüstü$[/color] [color=#008040]sudo apt-get install iasl[/color]
[color=#0040FF]vahap@ubuntu:~/Masaüstü$[/color][color=#008040]iasl -d dsdt.aml[/color]
[color=#800000]Intel ACPI Component Architecture
AML Disassembler version 20081204 [Jan 10 2009]
Copyright (C) 2000 - 2008 Intel Corporation
Supports ACPI Specification Revision 3.0a
Loading Acpi table from file dsdt.aml
Acpi table [DSDT] successfully installed and loaded
Pass 1 parse of [DSDT]
Pass 2 parse of [DSDT]
Parsing Deferred Opcodes (Methods/Buffers/Packages/Regions)
..................................................................................................................................
Parsing completed
Disassembly completed, written to "dsdt.dsl"[/color]
[/quote]

dsdt.dsl'yi çıkardıktan sonra aşağıdaki gibi bazı fix (düzeltme) yapmanız gerekmektedir.
IO bölümündeki [color=#00FF40]ATT1[/color] (kırmızı olan) [color=#00FF40]0x04[/color] değerini [color=#00FF40]0x02[/color] olarak değiştirin.

[quote]
[color=#008040]Device (RTC)
{
Name (_HID, EisaId ("PNP0B00"))
Name (ATT0, ResourceTemplate ()
{
IO (Decode16,
0x0070, // Range Minimum
0x0070, // Range Maximum
0x00, // Alignment
0x04, // Length
)
IRQNoFlags ()
{8}
})
Name (ATT1, ResourceTemplate ()
{
IO (Decode16,
0x0070, // Range Minimum
0x0070, // Range Maximum
0x00, // Alignment[/color]
[color=#FF0000]0x04[/color][color=#008040], // Length
)
})
Method (_CRS, 0, NotSerialized)
{
Return (ATT1)
}
}
[/color][/quote]

[quote]
[color=#008040]Device (RTC)
{
Name (_HID, EisaId ("PNP0B00"))
Name (ATT0, ResourceTemplate ()
{
IO (Decode16,
0x0070, // Range Minimum
0x0070, // Range Maximum
0x00, // Alignment
0x04, // Length
)
IRQNoFlags ()
{8}
})
Name (ATT1, ResourceTemplate ()
{
IO (Decode16,
0x0070, // Range Minimum
0x0070, // Range Maximum
0x00, // Alignment[/color]
[color=#BF8000]0x02[/color][color=#008040], // Length
)
})
Method (_CRS, 0, NotSerialized)
{
Return (ATT1)
}
}
[/color][/quote]

daha sonra grafik kartı ve eternet portunu otomatik tanıması için aşağıdaki düzeltmeleri yapın [color=#00FF40](PCI0)[/color] altındaki [color=#00FF40](_UID, 0x01)[/color] değerini [color=#00FF40](_UID, 0x00)[/color] olarak değiştirin.

[quote][color=#008040]
Scope (\_SB)
{
Device (PWRB)
{
Name (_HID, EisaId ("PNP0C0C"))
Method (_STA, 0, NotSerialized)
{
Return (0x0B)
}
}

Device (PCI0)
{
Name (_HID, EisaId ("PNP0A03"))
Name (_ADR, 0x00)
Name (_UID, [/color][color=#FF0000]0x01[/color][color=#008040])
Name (_BBN, 0x00)
Method (_S3D, 0, NotSerialized)
[/color][/quote]

yani aşağıdaki gibi olacak

[quote][color=#008040]
Scope (\_SB)
{
Device (PWRB)
{
Name (_HID, EisaId ("PNP0C0C"))
Method (_STA, 0, NotSerialized)
{
Return (0x0B)
}
}

Device (PCI0)
{
Name (_HID, EisaId ("PNP0A03"))
Name (_ADR, 0x00)
Name (_UID,[/color] [color=#BF8000]0x00[/color][color=#008040])
Name (_BBN, 0x00)
Method (_S3D, 0, NotSerialized)
[/color][/quote]

Son olarak terminale aşağıdaki komutu girin ve derleme işlemini yapın

[quote]
[color=#0040FF]vahap@ubuntu:~$[/color] [color=#008040]iasl -ta dsdt.dsl [/color]
[color=#800000]Intel ACPI Component Architecture
AML Disassembler version 20081204 [Jan 10 2009]
Copyright (C) 2000 - 2008 Intel Corporation
Supports ACPI Specification Revision 3.0a

ASL Input: dsdt.dsl - 5931 lines, 197099 bytes, 2427 keywords
AML Output: dsdt.aml - 18854 bytes, 667 named objects, 1760 executable opcodes

Compilation complete. 0 Errors, 0 Warnings, 0 Remarks, 31 Optimizations[/color][/quote]

Bunların dışında başka düzeltmeler de yapabilirsiniz. Kolay gelsin...

[code]
http://uphuck.ggrn.de/forum/viewtopic.php?f=58&t=12081&st=0&sk=t&sd=a
[/code]

bunu yaparken herşey takılı ve açık olacak değil mi ?

birde bunu yaparsak kurulum yaparken hiç bişi seçmicez mi yada neler gerekli gereksiz onu söyler misiniz

kurulumda normalde seçtiklerim ile kurduktan sonra yapmam gereken kamera + ses ve mikrofon (sesi applehda ile mikrofonuda vodoo düzenleyerek hallettim) + ekran kartı (10.6.3 hariç hiç birinde yapamadım ve zaten tam performans olmuyor performansı artar mı) uğraşmaktan kurtulur muyum

söylerseniz sevinirim :)

[quote name='KemalALKIN' date='22 Kasım 2010 - 18:36 ' timestamp='1290444398' post='915503']
bunu yaparken herşey takılı ve açık olacak değil mi ?

birde bunu yaparsak kurulum yaparken hiç bişi seçmicez mi yada neler gerekli gereksiz onu söyler misiniz

kurulumda normalde seçtiklerim ile kurduktan sonra yapmam gereken kamera + ses ve mikrofon (sesi applehda ile mikrofonuda vodoo düzenleyerek hallettim) + ekran kartı (10.6.3 hariç hiç birinde yapamadım ve zaten tam performans olmuyor performansı artar mı) uğraşmaktan kurtulur muyum

[/quote]

Evet her şey takılı olacak. [b]DSDT.aml[/b] dosyasını [b]/Extra[/b] içine atmanız gerekiyor bu Mac bilgisayarlarda kullanılan efi bios yerine biosu taklit edip daha düzgün çalışmasını sağlıyor dersek yanlış olmaz. Ses sorununu düzeltebilir ama düzeltmeleri ve dsdt kullanımını [b]http://www.osx86.es/[/b] sitesindeki [b]Youtube tutorials[/b] bölümündeki videolardan izleyebilirsiniz.

• 2 hafta sonra ...

öncelikle emek için teşekkürler... benim bir kaç sorum olacaktı.. ben normalde linüx kullandığım zamanda yüksek ses alamıyorum laptopumdan 5+1 sistem var laptop üstünde ayrı bir sistem değil... ama virtualbox ile linüx kurduğumda ses çok iyi çıkıyor...

birinci sorum : virtualbox üstünden dst derleyebilirmiyim?

ikinci sorumda : lenovo ideapad y530 kullanıyorum cipsetimde intel cantiga pm45 ami bios var.. laptopta leopard yada snowleopard kurduğumda kapanma sorunu yapiyor.. yani laptop kapanmıyor.. ohr ve rtc care etmiyor.. bu sorunu nasıl çözebilirim?

şimdiden teşekkürler

[quote name='serkanben' date='04 Aralık 2010 - 16:47 ' timestamp='1291478242' post='921303']
öncelikle emek için teşekkürler... benim bir kaç sorum olacaktı.. ben normalde linüx kullandığım zamanda yüksek ses alamıyorum laptopumdan 5+1 sistem var laptop üstünde ayrı bir sistem değil... ama virtualbox ile linüx kurduğumda ses çok iyi çıkıyor...

birinci sorum : virtualbox üstünden dst derleyebilirmiyim?

ikinci sorumda : lenovo ideapad y530 kullanıyorum cipsetimde intel cantiga pm45 ami bios var.. laptopta leopard yada snowleopard kurduğumda kapanma sorunu yapiyor.. yani laptop kapanmıyor.. ohr ve rtc care etmiyor.. bu sorunu nasıl çözebilirim?

şimdiden teşekkürler
[/quote]
mac sorunlarınızı uphuck gibi sitelerde paylaşırsanız orada kısa sürede yanıt bulursunuz
dsdt yi ise linux u live modda yani deneme modunda açıp oluşturacaksınız o kadar
sanalda yaparsanız sanal pc özelliklerine göre yapar yani sorun yaşatır yada işe yaramaz

[quote name='KemalALKIN' date='04 Aralık 2010 - 16:52 ' timestamp='1291482134' post='921338']
mac sorunlarınızı uphuck gibi sitelerde paylaşırsanız orada kısa sürede yanıt bulursunuz
dsdt yi ise linux u live modda yani deneme modunda açıp oluşturacaksınız o kadar
sanalda yaparsanız sanal pc özelliklerine göre yapar yani sorun yaşatır yada işe yaramaz
[/quote]

uphuck ta sordum cvb veren olmadigi icin burda sizlere danismistim.. bu arada ubuntu live olarak baslatirsam da olmayacak cunku ozaman sesimi tam gormuyor.. yani ses problemli oluyor.. 7 yillik hp nx 9030 bile fazla ses veriyor linuxteyken :=) yani o bakimdan dedim... 5+1 ses alamayacaksam linux kullanmanin yada mac kullanmanin bir mantigi yok suanda benim icin.. cvb icin cok tskler

[quote name='serkanben' date='04 Aralık 2010 - 19:39 ' timestamp='1291488564' post='921430']
uphuck ta sordum cvb veren olmadigi icin burda sizlere danismistim.. bu arada ubuntu live olarak baslatirsam da olmayacak cunku ozaman sesimi tam gormuyor.. yani ses problemli oluyor.. 7 yillik hp nx 9030 bile fazla ses veriyor linuxteyken :=) yani o bakimdan dedim... 5+1 ses alamayacaksam linux kullanmanin yada mac kullanmanin bir mantigi yok suanda benim icin.. cvb icin cok tskler
[/quote]
linux (ubuntu) için forum.ubuntu-tr.net e sorun çok güzel çözümler var :)
bende mactede linuxtada ekran sorunu var ondan dolayı kullanmıyorum :)

[quote name='KemalALKIN' date='04 Aralık 2010 - 18:49 ' timestamp='1291489173' post='921435']
linux (ubuntu) için forum.ubuntu-tr.net e sorun çok güzel çözümler var :)
bende mactede linuxtada ekran sorunu var ondan dolayı kullanmıyorum :)
[/quote]

ubuntuda baktim evet.. hatta bir arkadas alsayi derleyerek sorunu halletmis nasil yapildiginida yazmisti...ayni marka laptop kullaniyorduk o arkadasla... ama linux kullanmak istemiyorum.. daha oncedende siz bana yardim etmistiniz hatta size sormustum konunuzda... msn webcam acamadigim icin kullanmak istemiyorum...biliyorsunuz ki msn protokollerini kendi yaptigi messenger harici olanlara kapatti.. o yuzden kullanirsam ya windows :=) yada mac kullanicam.. mac dede sorunlar var haliyle.. belki benim biosta sorun olabilir.. lenovo yeni bios update yada bios indirmelerini yayinlamadigi icinde biosu yeniden kuramadim.. pazartesi bilgisayarciya gidip anakart ve bios kontrolleri yaptiracam..bakalim belki duzelir.. cunki wiki den yada mac forumlarinda arastirma yaptim parcalarim sorunsuz gorunuyor calisma bakimindan.. secimlerimde dogru... bios la alakali olabilir dediler.. yardimin icin cok tesekkur ederim kemal kardesim

[quote name='serkanben' date='05 Aralık 2010 - 13:03 ' timestamp='1291551229' post='921765']
ubuntuda baktim evet.. hatta bir arkadas alsayi derleyerek sorunu halletmis nasil yapildiginida yazmisti...ayni marka laptop kullaniyorduk o arkadasla... ama linux kullanmak istemiyorum.. daha oncedende siz bana yardim etmistiniz hatta size sormustum konunuzda... msn webcam acamadigim icin kullanmak istemiyorum...biliyorsunuz ki msn protokollerini kendi yaptigi messenger harici olanlara kapatti.. o yuzden kullanirsam ya windows :=) yada mac kullanicam.. mac dede sorunlar var haliyle.. belki benim biosta sorun olabilir.. lenovo yeni bios update yada bios indirmelerini yayinlamadigi icinde biosu yeniden kuramadim.. pazartesi bilgisayarciya gidip anakart ve bios kontrolleri yaptiracam..bakalim belki duzelir.. cunki wiki den yada mac forumlarinda arastirma yaptim parcalarim sorunsuz gorunuyor calisma bakimindan.. secimlerimde dogru... bios la alakali olabilir dediler.. yardimin icin cok tesekkur ederim kemal kardesim
[/quote]
ama şöyle bir durum var kardeş
usb çok yavaş çoğu ekran kartları tam performans çalışmıyor misal benimki tek 10.6.3 te çalıştı ama modelleme
4.1 özelliği var ancak 3 ve sonrasını çalıştırmıyor
ntfs disklere erişim çok yavaş
gerçek macte nasıl bilemem ama hackintoshta çok yavaş 1mb ile aktarıyor yada daha da yavaş

o yüzden en iyisi windows 7 x64 atın en kralı o bizlere :)

[quote name='KemalALKIN' date='05 Aralık 2010 - 12:13 ' timestamp='1291551795' post='921769']
ama şöyle bir durum var kardeş
usb çok yavaş çoğu ekran kartları tam performans çalışmıyor misal benimki tek 10.6.3 te çalıştı ama modelleme
4.1 özelliği var ancak 3 ve sonrasını çalıştırmıyor
ntfs disklere erişim çok yavaş
gerçek macte nasıl bilemem ama hackintoshta çok yavaş 1mb ile aktarıyor yada daha da yavaş

o yüzden en iyisi windows 7 x64 atın en kralı o bizlere :)
[/quote]

:=) bende usb gayet hizliydi...ekran kartim nvidia 9300m gs.. sorunsuz calisti... ntfs yazmada sorunsuz calisti.. eger dual layer varsa bence retail kur... fix lerini kendin yap... nvidia ekran kartlarinin tamaminda sorunsuz calisiyor.. ati ve baska model ekran kartlarin varsa yada kozmik bir sorun olduysa efi string hazirlayabilirsin.. ozaman tam performans calismasi lazim.. bende pazartesi dedigim gibi bios ve anakart kontrolu yaptircam... birde bende lg e500 vardi sanirim onun anakarti yandi.. onada baktirayim.. lg e500 de wifi falan sorunsuz calisiyormus mac osx le.. eger chipset te falan sorunum yoksa.. bios update yaptirip ses kartini degistirecem.. yada usb ses kartlarindan alacam artik.. mac e kafayi taktim.. :=)

[quote name='serkanben' date='05 Aralık 2010 - 13:48 ' timestamp='1291553908' post='921789']
:=) bende usb gayet hizliydi...ekran kartim nvidia 9300m gs.. sorunsuz calisti... ntfs yazmada sorunsuz calisti.. eger dual layer varsa bence retail kur... fix lerini kendin yap... nvidia ekran kartlarinin tamaminda sorunsuz calisiyor.. ati ve baska model ekran kartlarin varsa yada kozmik bir sorun olduysa efi string hazirlayabilirsin.. ozaman tam performans calismasi lazim.. bende pazartesi dedigim gibi bios ve anakart kontrolu yaptircam... birde bende lg e500 vardi sanirim onun anakarti yandi.. onada baktirayim.. lg e500 de wifi falan sorunsuz calisiyormus mac osx le.. eger chipset te falan sorunum yoksa.. bios update yaptirip ses kartini degistirecem.. yada usb ses kartlarindan alacam artik.. mac e kafayi taktim.. :=)
[/quote]
msn nizi pm olarak bana atabilirsiniz bekliyorum :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...