Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

@ozanaus

aşağıdaki şekilde denermisin

oguz tşkler işe yaradı

her ihtimale karsı çalışan 3 kod daha ekledım

[codeh]
title Windows7 x32-x64 SUBAT2014 1\n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/WIN7/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz - Bir soruna karşı alternatif;
title Windows7 x32-x64 SUBAT2014 2 \n Iso dosyasından önyükleme yapar
map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# =======================================================================================================

# Grub4dos CD/DVD den veyahut kurulum yapılacak diskten çalıştırıldıysa, disklerin yerini değiştirmiyoruz.
title Windows7 x32-x64 SUBAT2014 3\n Iso dosyasından önyükleme yapar
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

title Windows7 x32-x64 SUBAT2014 4
errorcheck off
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

[/codeh]

• 3 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

[url=http://hizliresim.com/oQD56Q]oQD56Q.jpg[/url]

Ne yaptıysam olmadı orjınal open lısansım var webden cektım 2 ayrı x86 ve 64 iso 

ayrıca forumdan da 2 adet modıfyelı iso çektım

hepsınde bu sekılde oluyor.

bıoslar ahci modda

----------------------------------

eger (aynı)kurulum dosyalarını root a atarsam problem yok kurulum gelıyor,bu ekranda sata surucusu ıstıyor,usb ıcıne sata suruculerı koydum ve bu ekranda gosterdım.Yinede olmadı.Bırden fazla pc de denedım hepsınde aynı

bir turlu iso kurulumunu gerçekleştiremedım

• 2 hafta sonra ...

S.A kolay gelsin arkadaşlar 

pascal da win 8.1 ismi var fakat yükleyince wın8 yükleniyor bende freebox ile yapmaya çalıştım bir türlü yapamadım.  Nt6IsoSetup  açtığımda "sources boot.wim" bulunamadı diyor. yörüngelere göre yapıyorum.

kısacası şuanda pascalmultibox diskim var ve ben ona freebox eklemek istiyorum.bunun ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim

Edited by ihvanx

• 3 ay sonra...

Merhaba arkadaşlar ben bi sorun yaşıyorum windows 8 de windows 8de sıkıştırma yönetim olarak esd kullandıkları için bunu görmüyor format atarken install.wim arıyor bir çözümü varmı acaba ?

install.esd uzantısını install.wim olarak değiştir.

oQD56Q.jpg

Ne yaptıysam olmadı orjınal open lısansım var webden cektım 2 ayrı x86 ve 64 iso 

ayrıca forumdan da 2 adet modıfyelı iso çektım

hepsınde bu sekılde oluyor.

bıoslar ahci modda

----------------------------------

eger (aynı)kurulum dosyalarını root a atarsam problem yok kurulum gelıyor,bu ekranda sata surucusu ıstıyor,usb ıcıne sata suruculerı koydum ve bu ekranda gosterdım.Yinede olmadı.Bırden fazla pc de denedım hepsınde aynı

bir turlu iso kurulumunu gerçekleştiremedım

Aynı durumla ben de karşılaşmıştım. bilgisayara takılı ikinci bir usb disk / harici bellek, sd card tarzı bişey varsa onları çıkarman gerekebilir. ben  ikinci bir flash bellek takılı bırakmış, onu çekince çözmüştüm. Ancak başka bir çözümü de olabilir

Edited by destroychip

• 2 hafta sonra ...

Dk5q06.jpg

Windows 7 Kurulumunda aldığım hata bu arkadaşlar neden olabilir NT6 ile hazırlamış olduğum multiboot ile yükleme yaptığımda bu hatayı alıyorum. AHCI - IDE ikisinide denedim sonuç aynı. Sistem diskim SSD onu bile değiştirdim ama malesef aynı hata :( multiboot ta sorun yok diğer eklediklerim (xp-şifre kırıcı vs.) çalışıyor windows 7 ve windows 8 de bu hatayı alıyorum windows 8 ekran görüntüsünü de yüklüyorum. 

m8NZW1.jpg

Nadir bazı pclerde bu tip benzeri sorunlar çıkabiliyor malesef. Heralde 59 GB ile ifade edilen senin usb sürücün. O usb sürücün ise senin bilgisyarın anakartına ait sürücüler yüklenememiş veyahut sistem dahili diskini algılamamış.

Benzeri bir soruna bir bilgisyarda raslamıştım ve usb nin takılı olduğu portu değiştirdiğimde sorun çözülmüştü. Yani ön(aslında yandaydı) taraf yerine usbyi arkaya takmıştım.

Ayrıca kur dosyalarını usbnin anadizinne çıkartıp açıktan çalıştırmayı da deneyebilirsin...

59 GB olarak görünen SSD harddiskim farklı bir hdd ile denedim sonuç aynı. Anakartta sorun olacağını düşünmüyorum çünkü daha önce hazırladığım multiboot sorunsuz çalışıyordu. usb olarak ön usbleri kulanmadım. ama konuyu incelediğimde proğramı sürücünün ana dizininde çalıştırılmasını söylemişsiniz ben masaüstünde çalıştırdım ondan olabileceğini düşünüyorum akşam onu deneyip sonucu yazarım. İlginiz için teşekkürler.

Malesef sonuç aynı değişen birşey olmadı :( sorunun bilgisayarımda olduğunu düşünmüyorum daha önce defalarca yaptım. NT6 dan oluşturduğum iso dosyaları ne yaparsam yapayım çalışmıyor. Aynı sistemi root a atıyorum sorunsuz çalışıyor bunu nasıl çözebilirim yada çoklu usb multitool nasıl oluşturabilirim yardımlarınızı bekliyorum.
Yapmak istediklerim (daha önce aynılarını yaptım)
-iso dan win7 kurulumu

-iso dan win7 kurulumu (modifiyeli)
-iso dan win8 kurulumu

-ubuntu kurulumu (bunlarla daha uğraşmaya vaktim olmadı önce win7 ve win8 i halletmem lazım)
-pardus kurulumu (aynı şekilde bunuda tam olarak denemedim.)
-xp zaten sorunsuz çalışıyor
-şifre kırıcı (sorunsuz çalışıyor)
-acronis (sorunsuz çalışıyor)
-hiren boot (sorunsuz çalışıyor)
-mini windows xp (sorunsuz çalışıyor)
-mini windows 7 (sorunsuz çalışıyor)

yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

@22646

Ben ilgili görünen diski usb depolama birimi olarak algılamıştım ve mesajımı ona göre yazmıştım.Kısaca bir önceki yazdığım mesaj senin sorunun için geçerli değil. Disk seçme ekranına kadar sorunsuz geldiğini görüyorum.

Düşüncem kullandığın grub4dos komutlarında sorun olma olasılığı. Win7 için kullandığın grub4dos komutlarını verirsin...

@rulman

Multiboot konularıyla alakalı bir süre için herangi bir çalışma (zaman ayırma vs.) düşünmüyorum...

Çalışmalarınızda başarılar dilerim, kolay gelsin...

Kullandığım komut nt6 ile oluşturduğum dosyanın içerisinde bulunan MENU.lst dosyasında en alt satırda bulunan komuttur. Önermiş olduğunuz tüm yöntemleri denedim (Nt6 dosyasını ana diznde oluşturmak, arka usb leri kullanmak vb.) Ayrıca tüm denemelerimi her defa nt6 ile yeni imaj oluşturarak yaptım.

# Grub4dos CD/DVD den veyahut kurulum yapılacak diskten çalıştırıldıysa, disklerin yerini değiştirmiyoruz.
title Windows 7x86 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
set ISOFILE=/WIN7X86/NT6BOOT.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

@22646

Kullandığın grub4dos kodu eksik. Aşağıdakini kullanıp sonucu yazarsın.

if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
  • Like 2

İlginiz için teşekkür ederim fakat benim kullandığım kod Nt6 iso oluşturucunun kendi verdiği kod şu an deneme şansım yok akşama deneyip sonucu yazarım.

Fakat benim kafama takılan şu eğer sizin vermiş olduğunuz kod olursa aynı kodu windows 8 ve farklı windows 7 sürümleri içinde kullanabilecek miyim ?

Nt6 İso oluşturucunun verdiği kodların hangisini kullanmam gerek yada deneme yanılma yöntemi ile hangisi çalışırsa şeklinde mi uygulamam gerekiyor ?

İlginiz için teşekkür ederim fakat benim kullandığım kod Nt6 iso oluşturucunun kendi verdiği kod şu an deneme şansım yok akşama deneyip sonucu yazarım.

Fakat benim kafama takılan şu eğer sizin vermiş olduğunuz kod olursa aynı kodu windows 8 ve farklı windows 7 sürümleri içinde kullanabilecek miyim ?

Nt6 İso oluşturucunun verdiği kodların hangisini kullanmam gerek yada deneme yanılma yöntemi ile hangisi çalışırsa şeklinde mi uygulamam gerekiyor ?

nt6 ile oluşturduğum tüm sistemlerde vista 7 8 8.1 hiç farketmez aşağıdaki komutu kullanıyorum hiç bi sıkıntı yaşamadım

title Windows 8.1  UPDATE WITH X86 X64 Kurulumu MSDN (16in1)

errorcheck off
ls /WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/WIN81/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows 7 SP1  X86 X64 Kurulumu MSDN (13in1) ESD
errorcheck off
ls /WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

title Windows Vista X86 X64 Kurulumu 
errorcheck off
ls /WINDOWS/VSTA/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WINDOWS/VSTA/NT6BOOT.ISO
ls /WINDOWS/VSTA/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WINDOWS/VSTA/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WINDOWS/VSTA/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot
  • Like 1

@22646

Kullandığın grub4dos kodu eksik. Aşağıdakini kullanıp sonucu yazarsın.

if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Teşekkür ederim vermiş olduğunuz kod ile bölümlendirme sorununu geçti :)

Benim bir sorum daha olacak multi boot a ubuntu ve pardus eklemek istiyorum ubuntu için aşağıdaki kodu kullandım fakat çalışmadı :( indirdiğim iso dosyasını nt6 da işlemem mi gerekiyor ? Nerde hata yapıyorum anlayamadım son olarak bunu da çözebilirsem sistem tamam :)

title Ubuntu 1304 
map /ubuntu1404desktopi386.ISO (0xff) || map --mem /ubuntu1404desktopi386.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) 

@oguzhan43 sizede ayrıca teşekkür ederim sizin paylaşmış olduğunuz kodlarıda kaydettim.

Teşekkür ederim vermiş olduğunuz kod ile bölümlendirme sorununu geçti :)

Benim bir sorum daha olacak multi boot a ubuntu ve pardus eklemek istiyorum ubuntu için aşağıdaki kodu kullandım fakat çalışmadı :( indirdiğim iso dosyasını nt6 da işlemem mi gerekiyor ? Nerde hata yapıyorum anlayamadım son olarak bunu da çözebilirsem sistem tamam :)

title Ubuntu 1304 
map /ubuntu1404desktopi386.ISO (0xff) || map --mem /ubuntu1404desktopi386.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) 

@oguzhan43 sizede ayrıca teşekkür ederim sizin paylaşmış olduğunuz kodlarıda kaydettim.

aşağıdaki mesajı inceleyin size yol gösterir

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-116#entry1495141

@22646

Malesef güncel linux komutlarına dair herangi bir bilgim yok. Uzun süredir multiboot çalışmalarıyla fazla ilgili değilim... @oguzhan43 verdiği konuda güncel komutlar olabilir. Sondan başlayarak biraz incelersin.

Bulmazsan googleden arayarak güncel komutları bulabilirsin...

https://www.google.com.tr/?gws_rd=ssl#q=pardus+grub4dos+usb

https://www.google.com.tr/?gws_rd=ssl#q=ubuntu+grub4dos+usb

• Like 1

Konuyu inceledim fakat paylaşılan kodlar çalışmıyor.

Universal USB Installer  ile boot işlemini yapabiliyorum fakat multiboot ile birleşik değil. Pardus için verilen kodlar sorunsuz çalışıyor ubuntu için biraz daha araştırmaya gerek var. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Konuyu inceledim fakat paylaşılan kodlar çalışmıyor.

Universal USB Installer  ile boot işlemini yapabiliyorum fakat multiboot ile birleşik değil. Pardus için verilen kodlar sorunsuz çalışıyor ubuntu için biraz daha araştırmaya gerek var. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

verdiğim tüm kodlar bende sıkıntısız çalışmaktadır